Niewidomy za kierownicą powraca! Trzecia edycja w Warce 25 czerwca!

Wiadomości 21 czerwca 2017
Niewidomy za kierownicą powraca! Trzecia edycja w Warce 25 czerwca!

Usiąść za kierownicą samochodu, pouczyć się manewrowania pod czujnym okiem profesjonalisty, słowem – stać się choć na moment kierowcą – takie marzenia mają także osoby niewidome i słabowidzące. 25 czerwca na targ miejski w Warce nadjeżdża „Niewidomy za kierownicą”! Najbardziej nieprawdopodobna akcja charytatywna w świecie rodzimej automobilistyki powraca za sprawą Polskiej Federacji Motoryzacji, dzięki której już po raz trzeci osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły spróbować swoich sił za kółkiem.

W role kierowców wcielą się zarówno osoby, które nigdy nie prowadziły samochodu, jak i te, które zdobyły prawo jazdy, ale z racji postępującej wady wzroku od dawna nie mogą już z niego korzystać. Dzięki inicjatywie Polskiej Federacji Motoryzacji wszyscy oni będą mogli zasiąść za kierownicą, wcisnąć pedał gazu i poczuć wiatr we włosach.

Zanim to jednak nastąpi zapoznają się z podstawowymi terminami używanymi w motoryzacji i głównymi elementami budowy pojazdu. Dowiedzą się, w jaki sposób reaguje on na działania kierowcy, czyli co należy robić, a czego robić nie wolno, by auto nas słuchało. Nad bezpieczeństwem każdego (nie)dzielnego kierowcy będzie czuwał siedzący na fotelu pilota doświadczony automobilista, dzięki czemu na torze będzie mogło się równocześnie mijać kilka aut prowadzonych przez osoby z dysfunkcją wzroku.

A wśród pojazdów nie zabraknie sportowych osobliwości, takich jak jedyne w Polsce Porsche 924, przygotowane do udziału w historycznym rajdzie East African Safari Classic Rally 2017, czy zmodyfikowane wersje Nissana Micra, Mitsubishi Galant i BMW 325. Tradycyjnie uczestnicy imprezy będą mieli do dyspozycji limuzynę – białego Lincolna Town Car. W tegorocznej edycji dołączy do niej także jej czarne, krótsze alter ego, oraz inne auta osobowe w wersji, zarówno z manualną, jak i automatyczną skrzynią biegów, z zamkniętym i z otwartym dachem. Wszystko po to, żeby kierowcy z wadami wzroku mogli doświadczyć jazdy jak najróżnorodniejszymi typami maszyn. Dlatego po raz pierwszy w historii imprezy oprócz samochodów w obsadzie imprezy pojawią się także jednoślady, a wśród nich legenda japońskich motocykli turystycznych – Honda Gold Wing.

Dodatkowo wszystkie osoby będą mogły szczegółowo zapoznać się z wnętrzem pojazdów policji, straży pożarnej, oraz ambulansu firmy Falck Medycyna. Wszyscy widzący będą mogli także przebyć labirynt Niewidzialnej Wystawy, który pozwoli uzmysłowić sobie jak to jest poruszać się bez zmysłu wzroku. Swoistą niespodzianką będzie zorganizowany przez klub sportowy Blind Tenis Polska pokaz tenisa ziemnego dla osób z dysfunkcją wzroku. Każdy, kto będzie chciał spróbować swoich sił w tej nowatorskiej dyscyplinie, będzie mógł z opaską na oczach stanąć w szranki z zawodnikiem lub trenerem Blind Tenis Polska.

A to wszystko wydarzy się na terenie miejskiego targowiska w Warce. Początek imprezy o godz. 11.00. Zbiórka dla osób z Warszawy o 7:50 na Hali Dworca Wschodniego (od strony ul. Lubelskiej).

Impreza nie mogłaby powstać gdyby nie bezinteresowność wielu firm i osób prywatnych, które dzielą się swoimi nierzadko przecież cennymi samochodami zupełnie za darmo.

Organizatorem akcji jest Polska Federacja Motoryzacji.

 

Harmonogram wydarzenia

09.30 – 10.00 – Zbiórka w okolicy dworca kolejowego w Warce

10.15 – 10:30 – Przybycie uczestników na teren targowiska miejskiego

10.30 – 11.30 – Pokonanie przez widzących kierowców trasy przejazdów w wyciemniających goglach

Spacer po „niewidzialnym labiryncie” za pomocą białej laski i z wyciemniającymi goglami na oczach

11.30 – 13.00 – Zapoznanie się ze wszystkimi modelami pojazdów biorących udział w wydarzeniu, oraz ze wszystkimi siłami oddziałującymi na maszynę i kierowcę przy zastosowaniu różnych technik jazdy

Poznanie marek, modeli, budowy oraz szczegółów technicznych każdego z pojazdów

Próba samodzielnego prowadzenia każdego z dostępnych samochodów pod okiem
widzących pilotów

13:00 – 14:30 – Pokaz blind tenisa dla uczestników i obserwatorów na przylegającym do placu targowego korcie

14.30 – 15.00 – Posiłek regeneracyjny

15.00 – 17.00 – Zawody w pokonaniu specjalnej trasy manewrowej dla niewidomych i ich pilotów

17.00 – 18.00 – Zakończenie imprezy

 

 

Partnerzy akcji:

Urząd Miejski w Warce
Zakład Usług Komunalnych w Warce
Falck Medycyna
BroWarka
Blind Tennis Polska
Niewidzialna Wystawa
Centrum Szkolenia Rajdowego

Udostępnij:
← Mistrz Pityński w Warce! Wystawa rzeźby W Ostrołęce było rodzinnie, zdrowo i sportowo →

Dodaj komentarz