Przygotowania Aktywnych Seniorów do Inicjatyw Senioralnych

Przygotowania Aktywnych Seniorów do Inicjatyw Senioralnych

Jak stworzyć projekt zakładający współpracę seniorów w różnym wieku  z samorządem lokalnym, a jednocześnie zadbać o przyjazną przestrzeń publiczną dla osób starszych? Liderzy grup senioralnych z powiatu grójeckiego już wiedzą, dzięki spotkaniu przeprowadzonemu przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. 4 lipca w  Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasińcu. Współorganizatorem spotkania było jasienieckie stowarzyszenie Klub Uśmiechniętego Seniora POKUSA.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. już po raz 4 organizuje Konkurs na tzw. Inicjatywy Senioralne czyli małe projekty, które zostaną wymyślone, opracowane i zrealizowane przez samych seniorów. Takie przedsięwzięcia mają na celu aktywizację grup seniorskich, nabieranie doświadczenia w aplikowaniu o fundusze oraz realizację własnych projektów.

Podczas spotkania seniorzy mogli zapoznać się z Regulaminem Konkursu oraz Formularzem wniosku. Ciekawym zadaniem na zrozumienie Regulaminu było wcielenie się w 4 grupy: Dziennikarzy, Organizatorów Konkursu, przyszłych Realizatorów i Sponsorów, a następnie odegranie scenki wywiadu radiowego w celu przedstawienia założeń konkursu na Inicjatywy Senioralne. Dalszą częścią szkolenia było zapoznanie się z przykładami Inicjatyw np. stworzenie strefy relaksu z uwzględniam potrzeb osób starszych lub przeprowadzenie cyklu spotkań z pracownikami Urzędów pt. Senior Sprawny w Urzędzie, czy stworzenie informatora turystycznego dla Seniorów o walorach lokalnych. Następnie każda z grup senioralnych mogła przygotować swój zarys Inicjatywy.

Grupy senioralne mogą składać wnioski na realizację Inicjatyw Senioralnych do 8 sierpnia. Realizacja zwycięskich pomysłów odbędzie się w sierpniu i wrześniu. Na realizację Inicjatywy można pozyskać 1500zł. Więcej informacji w Regulaminie.

Gospodarze miejsca tj. strażacy z OSP Jasieniec w ramach spotkania poprowadzili również dla zgromadzonych seniorów pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Konkurs odbywa się w ramach projektu „Aktywni Seniorzy z Powiatu Grójeckiego” realizowanego przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć – kliknij tutaj.

Udostępnij:
← Bezpieczna woda Praktyki bez granic w wareckim ZSP →

Dodaj komentarz