Złoty jubileusz Muzeum Pułaskiego!

Złoty jubileusz Muzeum Pułaskiego!

W sobotnie popołudnie 1 lipca odbyły się oficjalne obchody 50-lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce – instytucji kultury powiatu grójeckiego. Uroczystość rozpoczęły się Mszą św. w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce, gdzie modlono się m.in. za nieżyjących dyrektorów i pracowników muzeum oraz dziękowano za 50 lat instytucji.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Centrum Edukacyjno-Muzealnym przy Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego i zgromadziła wielu gości, w tym przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, partnerów, sponsorów i przyjaciół muzeum, również gości z USA. Obecni byli m.in.: Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, przedstawiciel Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Adam Pietrucha z Wydziału Polityki Pamięci, radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego i Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich Leszek Przybytniak, który reprezentował Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosta grójecki Marek Ścisłowski, Burmistrz Warki Dariusza Gizka, konserwator zabytków, kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Radomiu – Marek Figiel, przedstawiciele Rady Muzeum na czele z przewodniczącą dr Anna Rudek- Śmiechowską, ks. Dziekan Stanisław Dobkowski, ks. Grzegorz Krysztofik i ks. Stanisław Drąg, kierownik ds. korporacyjnych Grupy Żywiec Magdalena Brzezińska oraz wielu dyrektorów instytucji i przedstawicieli organizacji współpracujących z muzeum.

Wśród gości z USA należy wspomnieć: Joan i Mel Gordon (Savannah General Pulaski Society) z Savannah z Georgii, Jacka Pinkowskiego – Prezesa Fundacji Polacy w Ameryce z Florydy , Petera Obsta – z Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej, dr Reginę Gorzkowską-Rossi z Filadelfii.

Do Warki przybył również Mistrz Andrzej Pityński, polsko-amerykański rzeźbiarz, którego wystawę otwarto z okazji jubileuszu muzeum.

Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektor muzeum Iwonę Stefaniak, Sekretarz Stanu Adam Kwiatkowski odczytał list gratulacyjny Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie dyrektor muzeum przypomniała pokrótce historię muzeum, po czym odbył się pokaz prezentacji multimedialnej przypominającej 50 lat instytucji. Jubileusz był okazją do podziękowań dla organów prowadzących muzeum, partnerów i sponsorów za wieloletnią współpracę. Dlatego muzeum wręczyło pamiątkowe statuetki: Marszałkowi Senatu RP, Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego, Staroście Grójeckiemu, Burmistrzowi Warki oraz  dwom sponsorom: Browarowi Warka – Grupa Żywiec SA oraz Państwu Monice i Włodzimierzowi Przybylskim z Warki. Pamiątkowe dyplomy i podziękowania otrzymali partnerzy muzeum, którzy przez wiele lat współpracowali z muzeum i wspierali jego działania.

Mistrz Andrzej Pityński otrzymał od muzeum Medal Kazimierza Pułaskiego za kultywowanie pamięci o polskiej historii w świecie i 50 lat pracy twórczej.

Szczególnym momentem uroczystości były odznaczenia dla pracowników muzeum. Na wniosek dyrektor muzeum Iwony Stefaniak, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał  zasłużonym i najdłużej pracującym pracownikom muzeum odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wyróżnienia otrzymali: Ewa Bajoryńska, Witold Wiśniewski, Sławomir Szewczyk i Janusz Kreczmański. Wszyscy pracownicy muzeum otrzymali od dyrektora specjalne listy gratulacyjne  z okazji 50-lecia.

W części artystycznej obchodów odbył się wernisaż wystawy rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego z USA pt. „MISTRZ PITYNSKI”, który zgromadził wielu przyjaciół i miłośników twórczości jednego z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy współczesnych. Nie jest przypadkiem, że  z okazji jubileuszu 50-lecia muzeum zaprezentowano jego wystawę w Warce.  Jego wystawa wpisuje się w wieloletni cykl ekspozycji, które muzeum organizuje od wielu lat, prezentując artystów polskiego pochodzenia tworzących w USA. Kurator wystawy Iwona Stefaniak podziękowała  Mistrzowi Pityńskiemu i twórcom wystawy oraz wszystkim, którzy wypożyczyli dzieła: Muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, Muzeum Wojska Polskiego oraz osobom prywatnym. Mistrz opowiedział o swojej twórczości i dziękował za przyjęcie w Warce. Na koniec nie zabrakło wielkiego tortu jubileuszowego. To były obchody na miarę złotego jubileuszu.

Dyrekcja i pracownicy muzeum składają serdeczne podziękowania wszystkim gościom za obecność, Patronom honorowym i Sponsorom.

Info. Muzeum

 

fot. Rafał Donica

 

Patronat Honorowy: 

Marszałek Senatu RP – Stanisław Karczewski

I Wiceprezes Rady Ministrów, Ministrer Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Prof. dr. hab. Piotr Gliński

Minister Spraw Zagranicznych  – Witold Waszczykowski

Marszałek Województwa Mazowieckiego – Adam Struzik

Starosta Grójecki – Marek Ścisłowski

Burmistrz Warki – Dariusz Gizka

 

Sponsorzy uroczystości jubileuszowej:

Grupa Żywiec SA – Browar Warka

KiFATO

Jarosław i Angelika Nowociel – Hurtownia Art. Spożywczych w Grzegorzewicach

Jan Pomian – Stacje Paliw JAN POM

Prima 2000 sp. z o.o

Włodzimierz Przybylski – DELTIMA Sp. z o.o.

Piekarnia Kazana

 

Udostępnij:
← Mistrz Pityński. Wystawa rzeźby Wielki "come back" Vivat Pułaski! →

Dodaj komentarz