Warecki Oddział PTTK zaśpiewał… w Opolu

Warecki Oddział PTTK zaśpiewał… w Opolu

11 sierpnia 2017r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na trzydniową wycieczkę w okolice Opola. Ogromne zainteresowanie imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. Wyruszyli w godzinach porannych. Upał zapowiadał się niesamowity. W niezłej formie dojechali do Opola, gdzie rozpoczęli zwiedzanie od Amfiteatru Tysiąclecia. Obiekt powstał w 1963 z inicjatywy Karola Musiała na miejscu najstarszej osady słowiańskiej  i do tej pory jest to miejsce koncertów i prezentacji polskich i zagranicznych wykonawców. Koncerty odbywają się cały rok. Uczestnicy wycieczki weszli na scenę i odśpiewali najważniejszą piosenkę, „Hymn Warki”. Następnie przeszli do Muzeum Polskiej Piosenki, założonego w 2007 r., prezentujące najważniejszych wykonawców polskiej piosenki, historię powstania utworów, działalności zespołów i ich znaczenie na międzynarodowej scenie.

Trudno było im się rozstać z tym miejscem, ale statek już czekał. W ciszy i spokoju nadodrzańskich krajobrazów wszyscy podziwiali panoramę miasta. Odra jest uregulowaną, spławną rzeka, dzięki temu mogą po niej pływać barki transportowe. Zmęczeni dotarli do pięknego hotelu. Na szczęście deszcz i burza nadeszły nocą, gdy zmęczeni turyści smacznie spali.

Następnego dnia, po smacznym śniadaniu, turyści wyruszyli do Głogówka, gdzie podziwiali ruiny zamku wznoszącego się ponad doliną Osobłoki. Następnie dotarli do zachwycającego miejsca, zamku w Mosznie. Po jeździe rozległymi polami nic nie zwiastowało tego, co ukazało się oczom turystów. Ogromny zamek, niczym z bajki wyłonił się na horyzoncie. Odrestaurowany ze smakiem i wyczuciem daje wrażenie zatrzymania czasu. Budowla oparła się pożodze wojennej i nadal może cieszyć polskich i zagranicznych turystów swoim pięknem.

Zachwyceni uroczym miejscem wszyscy ruszyli na Pradziada, najwyższy liczący 1491m n.p.m., szczyt w paśmie Wysokiego Jesionika w północno-wschodnich Czechach. Jest to historyczna granica między Śląskiem, a Morawami. Następnie wjechali na wieżę retransmisyjną RTV liczącą 162m. Winda dojeżdżała do tarasu widokowego na wysokość 73m. Mogli podziwiać panoramę gór Narodowego Rezerwatu Przyrody Praděd. Zmęczeni wędrówką, zachwyceni krajobrazami wrócili na ostatni nocleg w hotelu. Nie zabrakło energii i zapału na wieczorek integracyjny, który zgromadził uczestników przy śpiewie i wspominkach.

Następnego dnia wycieczkowicze wyruszyli do Kamienia Śląskiego, miejscowości położonej niedaleko Opola. Jest to miejsce znane i chętnie odwiedzane przez Ślązaków i licznych gości z całego świata. Zasłynęło przede wszystkim, jako miejsce urodzenia św. Jacka, bł. Czesława i bł.  Bronisławy. O szczególnej roli Kamienia Śląskiego w dziejach Śląska Opolskiego decydują także inne czynniki o charakterze historycznym i kulturowym. Pierwsze udokumentowane wzmianki o Kamieniu Śląskim pochodzą z początku XII w. Był to wówczas silny gród rycerski należący do słynnej w Europie rodziny Odrowążów. Wiele wieków i zdarzeń historycznych doprowadziło zamek  do ruiny. W 1990 r. ruiny pałacu przekazano Diecezji Opolskiej. Po ich odbudowie, w 1994 r., Biskup Opolski ustanowił tu Sanktuarium św. Jacka Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Odtąd ranga Kamienia Śląskiego z roku na rok szybko wzrasta.

I znów na trasie wareckich turystów znalazła się góra. Tym razem Góra Św. Anny,  na której stoją bazylika i sanktuarium, z rzeźbą św. Anny Samotrzeciej (XV wiek).  Nazwa wywodzi się imienia świętej Anny patronki klasztoru znajdującego się na górze będącego celem katolickich pielgrzymek. W 1983 r. świątynię odwiedził papież Jan Paweł II. Na jego cześć po stronie północnej bazyliki postawiono w 2000 r. pierwszy w województwie opolskim pomnik Jana Pawła II.  Obecnie mieści się tam również Instytut Naukowo-Badawczy  Księdza Sebastiana Kneippa i Zespół Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy leczący metodą oczyszczającą.

Na tej górze znajduje się również pomnik i amfiteatr. W latach 1934–1938, wykorzystując ukształtowanie terenu – nieczynny kamieniołom wapieni triasowych w zachodniej części miejscowości, Niemcy wybudowali na zboczu góry amfiteatr, na 7000 miejsc siedzących i 23  tysiące stojących. W 1938 r. odsłonięto na górnej krawędzi amfiteatru mauzoleum, poświęcone niemieckim uczestnikom walk III powstania śląskiego. Współcześnie amfiteatr jest zaniedbany, ale nadal zachwyca swoim wyglądem i akustyką.

Wygłodniali turyści ruszyli do malowniczej miejscowości Lublińca, gdzie zjedli w „Zakątku Dobrego Smaku” smaczny obiad. Mieli również okazję zwiedzić  Muzeum Pro Memoria    Edith Stein, mieszczące się w kamienicy należącej do jej dziadków Courantów. Na piętrze kamienicy znajduje się nowoczesny obiekt, składający się z dwóch sal wystawienniczych ze stałą ekspozycją dotyczącą św. Teresy Benedykty od Krzyża.

W godzinach wieczornych wszyscy szczęśliwie dotarli do Warki. Droga nikomu nie dłużyła się gdyż warecki Oddział przygotował śpiewniki ze znanymi piosenkami turystycznymi i wspólny śpiew umilał turystom podróż.

Do zobaczenia na szlaku.

PTTK O/ im. W. Krawczyka w Warce

Udostępnij:
← Kontaktowa RAP Skrzynka Warsztaty kulinarne z Zajazdem na Winiarach →

Dodaj komentarz