Nowe oświetlenie hali sportowej CeSiR

CeSiR, Instytucje, Sport, Wiadomości 27 sierpnia 2017
Nowe oświetlenie hali sportowej CeSiR

Uprawianie sportu jest nie tylko zdrowe, ale także kształtuje charakter ludzi oraz sprawia ogromną przyjemność. By móc się cieszyć sportem oprócz świetnych wyników należy zapewnić dobre warunki do jego uprawiania. Dlatego też w lipcu hala Centrum Sportu i Rekreacji przeszła istotną modernizację – wymienione zostało przestarzałe oświetlenie.

Oświetlenie hal sportowych powinno zapewnić odpowiednie warunki do uprawiania określonych dyscyplin sportu. Co jest istotne w przypadku takiego oświetlenia? Przede wszystkim światło w takiej przestrzeni musi pozwalać na łatwe określenie kształtu, koloru, odległości i ruchu dla graczy jak również osób obserwujących. Odpowiedni poziom natężenia, jak najlepsza równomierność oświetlenia i brak olśnienia będą tutaj decydującymi czynnikami. Dodatkowo istotny jest kolor światła i współczynnik oddawania barwy.

Oświetlenie hali sportowej przed wymianą stanowiły przestarzale oprawy żarowe, sodowe i metalohalogenowe w ilości 160 sztuk o mocy 250, 400 W, które nie spełniało norm stawianych tego typu obiektom. Obecnie zamontowane oświetlenie jest wykonane w technologii LED, ilość lamp obecnie zamontowanych na hali sportowej została zmniejszona do 35 sztuk, rozmieszczonych na 7 liniach po 5 sztuk o mocy 150 W. Oświetlenie zostało zaprojektowane zgodnie z wymogami normy oświetleniowej PN-EN 12193 dotyczącej oświetlenia obiektów sportowych dla rozgrywek klasy II ( EM 500 lx). Ze względu na stan techniczny tras zdemontowano i wymieniono instalacje oświetleniową oraz zamontowano nowa rozdzielnice. W związku z wymianą nastąpiło obniżenie zapotrzebowania mocy z 40000 W do 5250 W oraz kosztów zużycia energii elektrycznej, zmniejszenie kosztów konserwacji i utrzymania instalacji oświetleniowej. Wymianę oświetlenia w miesiącu lipcu wykonała firma RENOVIS Sp. z o. o. z Katowic, która udzieliła 60 miesięcznego okresu gwarancji.

Już wkrótce w hali CeSiR rozpocznie się nowy sezon sportowy, szkolny i ligowy. Do hali powrócą uczniowie pobliskich szkół oraz zawodnicy koszykówki i siatkówki oraz innych sekcji. Będzie to dogodny moment do przetestowania możliwości nowego oświetlenia. Mamy nadzieję, że poprawi ono komfort gry i przyczyni się do jeszcze lepszych wyników wareckich sportowców!

CeSiR Warka

Udostępnij:
← Wnioski do Programu "Rodzina 500 plus" Piękny muzyczny wieczór... w Skrzynce →

Dodaj komentarz