Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w trakcie remontu

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa w trakcie remontu

Od kilku miesięcy trwa remont elewacji zabytkowego Kościoła farnego pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Warce, którego budowę rozpoczęto w 1603 roku. Trudno było doprowadzić ją do końca ze względu na drewnianą konstrukcję – zanim dokończono budowę w Kościele miał miejsce pożar, następnie najazd Szwedów… Po każdym zniszczeniu następowała odbudowa.

Po Powstaniu Styczniowym kościół stał się najważniejszym sakralnym miejscem w Warce, jednak po opuszczeniu przez zakon franciszkanów klasztoru przy kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej większość obrzędów liturgicznych odbywała się właśnie tam. Wtedy to Kościół farny został bardzo zaniedbany. II wojna światowa, która przyniosła wielkie zniszczenia nie ominęła także wareckiej świątyni. W kronice ówczesny proboszcz pisał, że wchodząc do środka, nad głową ujrzał otwarte niebo. Po tych wydarzeniach nastąpiła prowizoryczna odbudowa.

W powojennym okresie świątynia była poddawana doraźnym remontom, jednak prace, które wykonywano nie zawsze działały na korzyść przestarzałych murów. Położona farba nie pozwalała „oddychać” zawilgotniałym murom. Ze względu na położenie kościoła na terenie bogatym w wodę, aby rozpocząć remont elewacji należało początkowo osuszyć zawilgocone mury. Dopiero po wykonaniu osuszania, drenażu terenu i całkowitym zerwaniu tynku możliwy był gruntowny remont elewacji.

Po kilku latach zbiórki funduszy na ten cel oraz dotacji w wysokości 50 tys. zł. oraz wsparciu rzeczowemu o wartości 70 tys. zł (wynajem rusztowań, odbiór gruzu itp.) Samorządu Miasta i Gminy Warka, udało się rozpocząć prace konserwatorskie. Remont elewacji zabytkowej wareckiej świątyni zakończy się w listopadzie 2017 r. Jak podkreśla proboszcz ks. Stanisław Dobkowski wykonanie elewacji to krok na przód, jednak wnętrze kościoła również wymaga gruntownego odrestaurowania.

Tymczasem kościół pw. św. Mikołaja w Warce z dnia na dzień wygląda coraz piękniej, a mieszkańcy gminy Warka cieszą się z faktu, iż udaje się sukcesywnie wykonywać prace remontowe

Urząd Gminy

Udostępnij:
← Przepyszne "Jabłko na Widelcu 3"... Naleśniki jak z dzieciństwa Przepyszne "Jabłko na Widelcu 2"... Co za polędwiczki →

Dodaj komentarz