Przepyszne „Jabłko na Widelcu 15″… kaczka z jabłkami…

Przepyszne „Jabłko na Widelcu 15″… kaczka z jabłkami…

W czerwcu, na łamach miesięcznika „Kurier Warecki”, rozpoczęliśmy prezentację potraw i produktów wyróżnionych certy­fikatem „Jabłko na Widelcu”, będącego jednym z elementów projektu „Jabłko­wa Warka – Owoc Naszej Pasji”. Wareccy restauratorzy przygotowali przepyszne dania na bazie wareckich jabłek. Spe­cjalnie dla czytelników Kuriera a teraz i portalu www.warka24.pl stworzyliśmy menu, które zaspokoi gusta nawet najwybredniejszego smakosza.

Piętnaste certyfikowane danie to Pieczona kaczka nadziewana wareckimi jabłkami przygotowane przez Restaurację FUM (ul. Puławska 39D). Cena – 28,00 zł.

Pieczona kaczka nadziewana wareckimi jabłkami. Kaczka z jabłkami to klasyka polskiej kuchni, a jednocześnie prawdziwy rarytas. Danie, które nigdy nie wychodzi z mody opierając się chwilowym trendom. Chrupiąca skórka w połączeniu z  delikatnym, soczystym mięsem, mocno doprawiona majerankiem, pięknie rumiana i aromatyczna, a w środku nadziana jabłkami jest prawdziwym rajem dla podniebienia. Mięso z kaczki uważane jest za wykwintne, warto  więc zabrać na uroczysty obiad czy też elegancką kolację osoby bliskie naszemu sercu i wspólnie delektować się smakiem pieczonej kaczki nadziewanej wareckimi jabłkami.

Zapraszamy do konsumpcji i do śledzenia artykułów o całej serii produktów nagrodzonych certyfikatem „Jabłko na Widelcu”.

Pełna lista produktów wraz z cenami… kliknij tutaj.

Projekt „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” realizowany jest w ramach Programu Partnerstwa PAFW ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Udostępnij:
← Niedzielne rodzinne granie w "planszówki" na rynku W zdrowym ciele zdrowy duch! →

Dodaj komentarz