Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Blogi, Instytucje, Samorząd, Wiadomości 24 października 2017
Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W okresie od 25 do 30 września 2017 roku w Warce i miejscowości Branków gm. Warka nieznani sprawcy z terenów trzech posesji dokonali kradzieży tłumików z katalizatorami oraz katalizatorów do samochodów ciężarowych o łącznej wartości 7000 zł.

W okresie 14 – 18 września 2017 r., w miejscowości Magierowa Wola gm. Warka nieznani sprawcy z sadu owocowego po uprzednim oberwaniu dokonali kradzieży około 6 ton jabłek odmiany Mutsu wartości 8000 zł.

W dniu 12 września 2017 r. w Warce przy ul. Polnej nieznany sprawca na terenie szkoły podstawowej dokonał przywłaszczenia rzeczy znalezionej w postaci telefonu komórkowego  HUAWEI P9 wraz ze słuchawkami o łącznej wartości 1090 zł.

Warecka Policja prosi o wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców  tych czynów.

 

Serdecznie Witam wszystkich. 

Pragnę Państwa poinformować, że z dniem 1 września 2017 roku zostałem powołany na stanowisko Komendanta Komisariatu Policji w Warce. Do służby w Policji wstąpiłem w 1997 roku. W Policji zajmowałem się problematyką ruchu drogowego, pracowałem w wydziale kryminalnym natomiast ostatnie 1,5 roku byłem Kierownikiem Posterunku Policji w Mogielnicy. Z uwagi na mobilną pracę jaką wykonywałem na poprzednich stanowiskach służbowych doskonale znam topografię gmin Warka i Chynów. Wiem jakie są tutaj problemy, wiem gdzie występują zagrożenia, w jakich miejscach są potrzebne patrole. Wyrażam przekonanie, że moja praca w Komisariacie Policji w Warce przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców tej „małej ojczyzny” jaką jest Gmina Warka.

Pierwsze miesiące jesieni to w sadach powiatu grójeckiego w tym gminie Warka czas intensywnych prac sadowniczych przy zbiorach owoców. Korzystając z okazji chciałbym prosić mieszkańców by identyfikowali osoby przybywające do ich gospodarstw sadowniczych w celach zarobkowych. Zwykłe zapisanie danych personalnych z dokumentu tożsamości spowoduje wzrost bezpieczeństwa poprzez pozbawienie tych osób anonimowości. Można z tymi osobami zgłosić się do Dyżurnego tutejszego Komisariatu, który sprawdzi przeszłość kryminalną Waszych pracowników. Warto też pamiętać o właściwym zabezpieczaniu własnych posesji choćby poprzez zamykanie bram wjazdowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych w których trzymany jest wartościowy sprzęt sadowniczy. 

W tym roku cena jabłek tzw. przemysłu dochodzi nawet do około 90 groszy, dlatego dla złodziei stały się one atrakcyjnym towarem. Kilkanaście minut w sadzie przynosi im nawet kilkaset złotych zarobku. Dlatego apel do punktów skupu owoców, że powinni zwracać uwagę na ludzi którzy nie są im znani oraz którzy przywożą jednorazowo mniejszą ilość jabłek. Pamiętajmy, że za nabywanie rzeczy pochodzących z przestępstwa grozi odpowiedzialność karna. Eliminując lub ograniczając możliwość zbytu kradzionych owoców możemy przyczynić się do eliminacji amatorów cudzego mienia. Natomiast rada dla sadowników, gdy ogród jest ogrodzony – należy zamykać bramę – nie zawsze uchroni to przed kradzieżą, ale ją utrudni. Ponadto można też w ramach dobrosąsiedzkiej współpracy wspólnie przejechać kilka razy przez swoje sady co może zniechęcić złodziei do sięgania po cudze dobro. W przypadku zauważenia podejrzanych osób bądź pojazdów proszę o niepodejmowanie własnych interwencji tylko zawiadomienie Policji (nr alarmowe „997” i „112”). 

Chciałbym zaznaczyć, że od początku września do chwili obecnej zauważalny jest spadek zdarzeń kryminalnych w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Z pewnością jest to zasługa zarówno dużej aktywności służby patrolowej i efektywnych działań Policji ale także w znacznym stopniu zasługa samych mieszkańców gminy Warka. Właściwe zabezpieczanie swojego mienia, zwracanie uwagi przez mieszkańców na sytuacje nietypowe, aktywność sąsiedzka i ich spostrzegawczość przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa. Tylko poprzez właściwą współpracę pomiędzy społeczeństwem, władzami samorządowymi i Policją możemy sprawić, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie na ulicach Naszej Gminy oraz w miejscu swojego zamieszkania.

Pragnę także zachęcić mieszkańców gminy Warka do korzystania z aplikacji „Moja Komenda” jak również „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Są to darmowe aplikacje na urządzenia mobilne, które umożliwiają zgłoszenie nam konkretnego problemu oraz  nawiązanie kontaktu z dzielnicowym ze swojego rejonu.

Realizując prośby mojego poprzednika pragnę zachęcić mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w kształtowaniu bezpieczeństwa na terenie gminy Warka w tym poprzez kontakt z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Warce oraz anonimowym przekazywaniu informacji w zakresie zdarzeń wskazanych w dzisiejszej kronice policyjnej oraz o innych wiadomych Wam zdarzeniach.  Za wszelkie informacje i przejawy aktywności bardzo dziękuję.

Licząc na zrozumienie, pozostaję z należytym Czytnikom „Kuriera Wareckiego” szacunkiem.

podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Halina Frąckowiak wystąpi w Warce! Kolejny warecki zabytek uratowany →

Dodaj komentarz