„Droga do Niepodległej” wiodła przez Wrociszew

„Droga do Niepodległej” wiodła przez Wrociszew

W niedzielę 12 listopada 2017 roku w kościele pw. św. Małgorzaty we Wrociszewie odbyła się inscenizacja słowno–muzyczna  pt. „Droga do Niepodległej” przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Michałowie pod kierunkiem nauczycielek – Grażyny Wachnik i Agnieszki Urbaniak oraz księdza Adama Ostrowskiego.

Uczniowie klasy IV poprzez barwną aranżację słowno–muzyczną zaprezentowali z ogromnym dramatyzmem scenę ostatniego rozbioru Polski oraz wytrwałe dążenia Polaków do odzyskania niepodległości. Przejmujące sceny i pieśni ukazały również  odwagę oraz ducha narodu, który walczył o wolną Polskę. Uroczystość była dla zgromadzonych we wrociszewskiej świątyni wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu oraz  okazją do uświadomienia sobie, jak ważna jest dla nas nasza ojczyzna i jakie mamy wobec niej obowiązki.  Podczas występu w świątyni panowała wyjątkowa atmosfera. Niejednemu z obecnych zakręciła się łza w oku. Do stworzenia wyjątkowego klimatu uroczystości przyczyniła się również niecodzienna scenografia, którą tworzyły żołnierskie mogiły z brzozowymi krzyżami i umieszczonymi na nich tabliczkami z datami powstań narodowych i rozbiorów Polski. Występ wywołał pozytywne emocje wśród obecnych we wrociszewskiej świątyni, a uczniowie zostali nagrodzeni gromkimi brawami za doskonałą grę aktorską.

Ostatnim elementem uroczystości było zapalenie zniczy na grobach żołnierzy Armii  Krajowej – Andrzeja Zaleskiego i Jerzego Ciechanowskiego, którzy zginęli w sierpniu 1944 roku w Warce. Ich mogiły znajdują się na cmentarzu parafialnym we Wrociszewie.

PSP Michałów

Udostępnij:
← Muzyczna uczta dla Niepodległej! Podziękowanie za warecką "Kwestę" →

Dodaj komentarz