Wareccy turyści uczcili odzyskanie prze Polskę niepodległości

Wareccy turyści uczcili odzyskanie prze Polskę niepodległości

10 listopada 2017 r. warecki oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka wyruszył na 26 rajd „Na szlaku ku Niepodległości”. W czterech autokarach jechało ponad 170 uczestników z 7 szkół: Nowa Wieś, Wrociszew, Ostrołęka, Michałów, Konary, warecka „jedynka” oraz Watraszew. Wszyscy uczestnicy rajdu chcieli uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli Polska pojawiła się na mapie Europy, a Polacy mogli być dumni ze swojej przynależności narodowej.

Pierwszym etapem wyprawy był Dęblin i Muzeum Sił Powietrznych. Jest to jedna z najmłodszych instytucji kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 26 sierpnia 2011 r. Najważniejszą misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wszystkich, a zwłaszcza chłopców, dużych i małych, zachwycały samoloty i śmigłowce. Wszyscy mogli wejść na pokład samolotu, którym jeszcze nie tak dawno latał Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Następnie uczestnicy rajdu udali się do Twierdzy Iwanogorod (obecnie Dęblin). Budowę twierdzy rozpoczęto wkrótce po klęsce powstania listopadowego. Prócz zadań obronnych, miała ona podobnie jak Cytadela Aleksandrowska w Warszawie pełnić funkcje policyjne. Twórcą umocnienia był generał Iwan Dehn, twórca większości wznoszonych ówcześnie rosyjskich fortyfikacji, między innymi rozbudowywanej Twierdzy Modlin. Budowę rozpoczęto w 1832 roku i kontynuowano ją do roku 1847. Przetrwała różne koleje losu, odwiedzana była przez carów, dowódców Polski niepodległej, przechodziła z rąk do rąk. Najsmutniejszym jednak jej okresem jest czas II wojny światowej, kiedy to założono w twierdzy Stalag, obóz jeniecki, w którym wymordowano ponad 80 000 ludzi. Szczątki zostały ekshumowane już po wojnie.

W zwartej kolumnie turyści, pod przewodnictwem Ryszarda Fruby ruszyli do Maciejowic. Rok 2017 jest rokiem Tadeusza Kościuszki, Naczelnika Siły Zbrojnej i przywódcy ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, w 200 rocznicę jego śmierci. Na pomniku, przed którym uczestnicy zapalili znicze, wyryto słowa „Tadeuszowi Kościuszce, naczelnikowi narodu polskiego i jego żołnierzom”. Młodzież wysłuchała krótkiej informacji o okresie powstania a następnie ruszyła w kierunku Podzamcza, zabytkowego pałacu, siedziby Zamojskich. Pałac powstał w miejscu innego, szesnastowiecznego zamku. Tuż obok pałacu Zamoyskich znajdują się dwa pamiątkowe kamienie poświęcone Tadeuszowi Kościuszce. Przypominają one o wydarzeniach, jakie rozegrały się w okolicy Maciejowic w 1794 roku. Mniejszy kamień, znajduje się zaraz przy wejściu do pałacu. Przytwierdzona jest do niego metalowa tablica, na której wyczytać można: „Pod tym drzewem był opatrywany z ran w czasie Bitwy pod Maciejowicami 10 X 1794 r. Wódz Tadeusz Kościuszko. Z historycznej lipy pozostały tylko te martwe fragmenty pnia. Żywe – rosnące obok lipy to jej odrosty”.

Zaskoczeniem dla niejednego uczestnika rajdu był następny etap wyprawy. Wieś Stara Krępa, gdzie utworzono w 1989 r. rezerwat o nazwie Kopiec Kościuszki. Stworzono go dla ochrony rosnących tu roślin. Urokliwa aleja prowadzi wprost do niewysokiego kopca, od którego obszar wziął swoją nazwę. Na szczycie wzgórka zbudowano z kamieni postument zwieńczony drewnianym krzyżem. Na postumencie umieszczono granitową tablicę z inskrypcją „15.X.1817 – 15.X.1917. Krzyż ten wystawiony w setną rocznicę zgonu T. Kościuszki na miejscu, gdzie wielki wódz przelał swą krew za wolność Ojczyzny”.

Po tak niezwykłej podróży turyści, pełni historycznej wiedzy, wrócili do domów…

Do zobaczenia na szlaku.

Wareckie Oddział PTTK

Udostępnij:
← MODERATO dziękuje za 1% podatku! Muzyczna uczta dla Niepodległej! →

Dodaj komentarz