Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi na Jabłkowym Szlaku

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi na Jabłkowym Szlaku

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi aktywnie uczestniczy w projekcie „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji”, realizowanym w ramach Programu Partnerstwa PAFW ze środków Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności. Projekt, zainicjowany przez grupę liderów ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A., Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego KULTYWATOR z Bończy, Stowarzyszenia na Rzecz Aktywności Lokalnej ANIMATOR, Publicznej Szkoły Podstawowej w Konarach oraz Gminną Instytucję Kultury – Dworek na Długiej, ma na celu uczynić z jabłka symbol gminy Warka.

W ofercie spędzania wolnego czasu przez mieszkańców gminy w klimacie jabłkowym znalazł się Szlak Jabłkowy, a jednym z jego przystanków jest Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Na Szlaku Jabłkowym szkoła utworzyła ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy zajęć mogą zdobyć wiedzę o podstawowych elementach produkcji sadowniczej w zależności od pory roku, doświadczyć pracy w ogrodzie jabłoniowym, poznając takie czynności jak: sadzenie, przesadzanie, cięcie, szczepienia, zbiory owoców, zabezpieczania przeciwko mrozom, a także poznać i zaobserwować szkodniki oraz choroby występujące w uprawie jabłoni.

W niedzielę, 17 września 2017 roku, odbyło się podsumowanie projektu „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji”. Podczas VI Święta Kultury Regionalnej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi, włodarze Warki: Burmistrz – pan Dariusz Gizka wraz z Wiceburmistrz – panią Teresą Knyzio złożyli na ręce sponsorów i partnerów projektu serdeczne podziękowania. W imieniu naszej szkolnej społeczności certyfikat „Przyjaciela Jabłkowej Warki” odebrały: pani Danuta Borowiec – Dyrektor CKZiU w Nowej Wsi i pani Elżbieta Wojtera – Wicedyrektor CKZiU w Nowej Wsi.

Jesteśmy dumni, że możemy aktywnie uczestniczyć w projekcie promującym nasz lokalny skarb – jabłko. Zobowiązuje nas do tego ponad czterdziestoletnia tradycja szkoły, w której kształciły się kolejne pokolenia sadowników. Przeszłość zobowiązuje, a teraźniejszość i przyszłość stawiają wyzwania, dzięki którym możemy zapisywać kolejne chlubne karty naszej historii.

Udostępnij:
← Co to był za wieczór, Dobry Wieczór! Święto Niepodległości w Szkole w Nowej Wsi →

Dodaj komentarz