Obchody światowego dnia walki z cukrzycą

Obchody światowego dnia walki z cukrzycą

Odkrycie insuliny w roku 1921 spowodowało, że śmiertelna do tego czasu choroba – cukrzyca insulinozależna, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to, by Światowy Dzień Walki
z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin.

14 listopada ma też inny wymiar, który dobrze oddaje polska nazwa – Dzień Walki z Cukrzycą. Cukrzyca to choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ. Musimy nadać tej chorobie należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli i powoli przybiera formę pandemii.

W powiązaniu z tą datą Powiatowe Stowarzyszenie Diabetyków w Kozienicach zorganizowało obchody Jubileuszu 25-lecia swojej działalności. Na te dwie zbiegające się uroczystości zostali zaproszeni członkowie Koła PSD w Warce. W uroczystościach wzięła  udział  11-osobowa delegacja w tym Marian Górski – Dyrektor CeSiR, który współpracuje z Kołem w Warce.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza św. w Kościele pw. Św. Rodziny w Kozienicach, odprawiana w intencji chorych. Następnie uczestnicy uroczystości przejechali do Pensjonatu KCRiS. Na uroczystą akademię, którą otworzył Prezes Powiatowego Stowarzyszenia Diabetyków w Kozienicach – Tadeusz Hałdaś , przybyło wielu gości. Swoją obecnością zaszczycili: Starosta Powiatu Kozienickiego – Andrzej Jung, przedstawiciel Burmistrza Gminy Kozienice L. Malec i Mariusz Jakubiak, Prezes Oddziału Mazowieckiego Zarządu PSD – Elżbieta Gnas, Sekretarz Oddziału Mazowieckiego Zarządu PSD – Ewa Stella Łukasik, oraz przedstawiciele różnych organizacji współpracujących i wspierających działanie Stowarzyszenia. Po ceremonii powitania przybyłych gości, odbył się koncert w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach. Koncert młodych muzyków zachwycił wszystkich zebranych.

Kolejnym punktem programu było wygłoszenie przez Prezesa PSD w Kozienicach  okolicznościowego referatu. Następnie zabrali głos zaproszeni goście. Prezes PSD w Warce odczytał okolicznościowy list gratulacyjny oraz wręczył  Prezesowi T. Hałdasiowi materiały promujące Warkę. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie Pani v-ce Burmistrz – T. Knyzio – za otrzymane materiały promocyjne. Po wystąpieniach zaproszonych gości przyszedł czas na wręczenie odznaczeń,  okolicznościowych pucharów i statuetek, które zostały przekazane na ręce lokalnych władz i organizacji wspierających działalność PSD w Kozienicach.

W imieniu członków  Koła PSD w Warce oraz w imieniu własnym składam Zarządowi PSD w Kozienicach serdeczne podziękowania za zaproszenie na obchody Jubileuszu 25lecia Stowarzyszenia, życząc dalszych sukcesów w walce z tą jakże trudną i uciążliwą chorobą.

Adam Dąbrowski – Prezes Koła PSD w Warce

Udostępnij:
← Inicjatywy Senioralne w Gminie Warka Jazzowe impresje jak malowane… →

Dodaj komentarz