W Michałowie uczą się oszczędzać od najmłodszych lat

W Michałowie uczą się oszczędzać od najmłodszych lat

Talent do oszczędzania drzemie w każdym z nas. Musimy mieć jednak niezbędne informacje i możliwości, żeby umiejętności te szkolić. Jak je zdobyć? Dzięki Szkolnym Kasom Oszczędności oraz programowi SKO.

Ideą stworzenia Szkolnych Kas Oszczędności było wyrobienie umiejętności oszczędzania i zarządzania posiadanymi środkami finansowymi. Co ciekawe, pomysł ten powstał już w 1773 roku, aby szkoły uczyły dzieci, nawet te dopiero zaczynające naukę, jak należy obchodzić się z pieniądzem. W Polsce niemal co drugi uczeń oszczędzał w latach 50 i 60 w ramach SKO. Idea przetrwała do dnia dzisiejszego, czego dowodem jest program, w którym uczestniczą uczniowie PSP w Michałowie pod kierunkiem opiekuna SKO – Elżbiety Chojnackiej.

Na czym polega? W jaki sposób opiekun SKO stara się pokazywać uczniom, że rozwijanie drzemiących w nich talentów, nie tylko tych matematycznych, czy też finansowych jest tak istotne?

Większość uczniów uczestniczy w lekcjach o finansach, które przygotowuje i prowadzi opiekunka SKO. Uczą się podczas nich kreatywnego myślenia i dowiadują się, jak można identyfikować oraz rozwijać własne mocne strony. Zdobywają także ogólną wiedzę o finansach. Po organizowanych w ramach programu lekcjach uczniowie wiedzą, skąd się biorą pieniądze oraz jak w niezwykle prosty sposób można nauczyć się oszczędzać. Na podobne zajęcia zapraszają uczniów do siebie banki. Poznają je od środka, mają możliwość spotkania się z ludźmi, którzy bezpośrednio odpowiadają za funkcjonowanie tych dużych instytucji. Wiele ważnych rad znajdują także na Szkolnych Blogach i stronie banku PKO BP. W ramach programu SKO uczniowie mają ponadto możliwość uczestniczenia w wielu konkursach z zakresu oszczędzania, kreatywności, plastycznych, fotograficznych. Zadania konkursowe uczą szacunku dla pracy, pozytywnego myślenia o pieniądzach a także wspierają  aktywność związaną z szeroko pojętym programem SKO ( oszczędzanie, blogowanie, przedsiębiorczość, zdrowie, ekologia, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, cyberbezpieczeństwo, współpraca z bankiem, kreatywność).

O korzyściach płynących z oszczędzania nie trzeba nikogo przekonywać i wiadomo też, że nie jest to łatwa umiejętność. Uczniowie PSP w Michałowie uczą się oszczędzać już od najmłodszych lat. Zaoszczędzone mniejsze lub większe pieniądze wpłacają na swoje pierwsze konto SKO. Sukces w tym zakresie osiągnęli bardzo duży – na swoich kontach zgromadzili 64.235,00 zł, z czego na ten rok szkolny przypada 15.100,00 zł. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że są uczniami małej szkoły. Osiągają również wiele sukcesów w konkursach ogólnopolskich SKO. Oni wiedzą, co to znaczy oszczędzać i znają moc oszczędzania.

Udostępnij:
← Policja w szkole we Wrociszewie Międzypokoleniowe spotkania choinkowe →

Dodaj komentarz