Kronika policyjna i dwa słowa komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa komendanta

Kronika policyjna

21 grudnia 2017 r, w Warce dwóch nieznanych sprawców dokonało kradzieży głośników i słuchawek o łącznej wartości 2040 złotych na szkodę Media Expert. W wyniku prowadzonych czynności, Policjanci Komisariatu Policji w Warce wykonali szereg czynności procesowych podczas których ustalili sprawców tego czynu, którymi okazali się dwaj mieszkańcy gminy Jedlińsk pow. radomski.

W noc Sylwestrową w Warce na ul. Senatorskiej trzech sprawców dokonało uszkodzenia pojazdu marki Audi A3. Z uwagi na szybką interwencję, funkcjonariusze Komisariatu Policji w Warce zatrzymali sprawców tego czynu, którymi byli mieszkańcy gminy Piaseczno i Grabów nad Pilicą.

Do aresztu trafił 44-latek, mieszkaniec Warki który znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną. Grozi mu 5 lat więzienia. Kilkanaście dni temu policjanci z Warki zostali wezwani na interwencję w związku z przemocą domową. Na miejscu ustalili, że mężczyzna znęca się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Był pijany w trakcie interwencji, dlatego trafił do Policyjnej Izby Zatrzymań. 44-latkowi postawiono zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad żoną. Policjanci ustalili, że w okresie od kwietnia 2017 r. do 16 stycznia 2018r., oskarżony dopuszczał się wobec swojej żony przemocy fizycznej i psychicznej, znieważał ją, wszczynał bez powodu awantury i groził pozbawieniem życia. Policjanci i prokurator złożyli wniosek o jego tymczasowe aresztowanie. Mężczyznę zatrzymano a najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie. Jeżeli okaże się, że oskarżony zarzucanych mu czynów dopuszczał się również wobec swoich małoletnich dzieci, będzie groziła mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dwa słowa komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka. 

Pragnę Państwa poinformować, że na drogi powiatu wyjechało pięć nowych radiowozów. Uroczyste przekazanie oraz poświęcenie samochodów odbyło się w Komendzie Powiatowej Policji w Grójcu. Jeden z radiowozów trafił do Komisariatu Policji w Warce, został on sfinansowany w połowie ze środków samorządu gminy i miasta Warka. W uroczystym przekazaniu pojazdu uczestniczyła Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Warka – Pani Teresa Knyzio. Zanim auta wyjechały w teren, zostały poświęcone przez kapelana grójeckiej policji ks. prałata Stefana Kazulaka. W tym miejscu chciałbym w imieniu swoim i wszystkich policjantów Komisariatu Policji w Warce złożyć podziękowania dla Pana Burmistrza Miasta i Gminy Warka – Dariusza Gizki, Pani Zastępcy Burmistrza Gminy i Miasta Warka – Teresy Knyzio, Przewodniczącej Rady Miejskiej – Pani Aldonie Rzeźnik oraz całej Radzie za dofinansowanie zakupu radiowozu a także za dotychczasową owocną współpracę  oraz zaangażowanie i wsparcie w wielu przedsięwzięciach podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom możemy w pełni dbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców.  

Policjanci z Komisariatu w Warce stale wspierają organizację różnorodnych wydarzeń na terenie miasta i gminy. Wszystko po to aby mieszkańcy uczestniczący w nich czuli się w pełni bezpiecznie. W ostatnim czasie nasi funkcjonariusze pomagali zabezpieczyć Miejski Sylwester na wareckim rynku, Orszak Trzech Króli, 26 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz uroczystości związane ze 155. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Dzięki bardzo intensywnej pracy kierownictwa oraz policjantów biorących bezpośredni udział w zabezpieczeniach udało się zapewnić całkowity ład i porządek w czasie tych wydarzeń.

W województwie mazowieckim w tym i gminie Warka jeszcze niedawno trwały ferie zimowe. W czasie wypoczynku dzieci i młodzieży zawsze wzrasta ryzyko nieszczęśliwych wypadków oraz zdarzeń przestępczych. Dlatego wzorem lat ubiegłych policjanci Komisariatu Policji w Warce przeprowadzali szereg działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w czasie ferii. Funkcjonariusze brali czynny udział w tematycznych spotkaniach z młodzieżą z zakresu prewencji kryminalnej oraz bezpieczeństwa na drodze i w czasie zabaw na świeżym powietrzu. W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyjeżdżających na zimowiska policjanci prowadzili wzmożone kontrole ze szczególną uwagą na stan trzeźwości kierowców.  Informuję, że rodzic ma prawo prosić o skontrolowanie autokaru i jego kierowcy przez wyjazdem, jednak należy pamiętać aby informacje o planowanych wycieczkach zgłaszane były z wyprzedzeniem. Część dzieci okres ferii zimowych spędziła w rodzinnym domu. Dlatego zwracaliśmy się niejednokrotnie do rodziców, aby uczulili swoje pociechy na podstawowe zasady bezpieczeństwa tj:

  • nie wchodzenie na akweny wodne, lecz korzystanie ze sztucznych lodowisk,
  • korzystanie z sanek z dala od jezdni i pod nadzorem osób dorosłych,
  • nie oddalanie się bez wiedzy rodziców od miejsca zamieszkania,
  • poruszanie się co najmniej w dwuosobowych grupach, a najlepiej z opiekunem,
  • ograniczonym zaufaniu do nieznajomych.

Mam nadzieję, że podane wskazówki pomogą zapewnić bezpieczeństwo dzieciom w trakcie wypoczynku. Pamiętajmy, że wpływ na realne bezpieczeństwo ma nie tylko Policja, lecz w dużej mierze rozpowszechniona wśród społeczeństwa świadomość o istniejących zagrożeniach i sposobach ich zapobiegania.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji  w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

 

Udostępnij:
← Tanga świata podczas XVII "Wieczoru z Kulturą" Ważna informacja dla jadących przez Górę Kalwarię →

Dodaj komentarz