Ekstremalna Droga Krzyżowa – czy podejmiesz wyzwanie?

Ekstremalna Droga Krzyżowa – czy podejmiesz wyzwanie?

Wyjątkowe przygotowanie się do zbliżających się świąt Wielkanocnych. Spotkanie z Bogiem w szczególny sposób. Wyjście poza strefę komfortu. Wysiłek fizyczny, noc, długa trasa, milczenie, cisza. Zdany na własne siły, sam na sam z Bogiem. Czy podejmiesz wyzwanie?

Rusza kolejna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Warczanie, po raz drugi, będą mieli okazję w sposób nietypowy przygotować się do świąt Wielkanocnych. „EDK to globalny startup religijny i sposób praktykowania duchowości na miarę XXI wieku” mówi ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca projektu, twórca SZLACHETNEJ PACZKI. W piątek, 16 marca odbędzie się druga edycja Wareckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

EDK, CZYLI KTÓRĘDY DROGA

Akcja jest skierowana do każdej osoby szukającej Boga i chcącej odkryć swoją tożsamość. Łączy ona elementy ekstremalnego wyzwania oraz duchowego przeżycia ostatniej drogi Pana Jezusa. Podczas nocnej wędrówki liczącej ponad 40-kilometrów, każdy, sam na sam ze sobą może zanurzyć się w modlitwie i rozważaniach przygotowanych specjalnie na tę akcję.

Chętni wezmą udział we Mszy Świętej, a następnie będą mieli za zadanie przebyć opisaną trasę. Podczas drogi krzyżowej obowiązuje zasada skupienia i milczenia. Pątnicy idą samotnie lub w niewielkich grupach. Mają ze sobą aplikację z opisem trasy i śladem GPS, ale z orientacją w terenie muszą sobie radzić sami. Sami też troszczą się o swoje bezpieczeństwo. Po drodze zatrzymują się przy wyznaczonych stacjach drogi krzyżowej, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Wędrówka kończy się zazwyczaj rano dotarciem do punktu docelowego.

Nocna wędrówka w trudnych warunkach, fizyczny i psychiczny wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, dają pątnikom doświadczenie przekroczenia siebie, swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. – Kiedy człowiek zrobi to raz, wie, że może zrobić to znowu – tłumaczy ks. Stryczek. – To dlatego EDK jest dla wielu ludzi przełomem. Pomaga im „odpalić” w sobie zmianę, otworzyć się na Boga i drugiego człowieka.

POWRÓT DO KORZENI

Ekstremalna Droga Krzyżowa to aktualnie jeden z najszybciej rozwijających się ruchów religijnych na świecie. Korzysta z nowoczesnych technologii, a jednocześnie stanowi powrót do korzeni chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie, podobnie jak ludzie w XXI wieku, nie mieli czasu w ciągu dnia, dlatego odprawiali mszę świętą w nocy. I dla nich również praktykowanie chrześcijaństwa było inwestycją w nowe życie.

Pomysł na EDK zrodził się w roku 2009 w środowisku duszpasterstwa akademickiego prowadzonego w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Był odpowiedzią na poszukiwanie dróg pobożności na miarę XXI wieku i sposobem na połączenie Ewangelii i nowoczesności przez ludzi, którzy chcą łączyć życie religijne z rodzinnym i biznesowym. Rozwojowi EDK sprzyjał ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, a uczestnikiem i promotorem wydarzenia został również nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore. Projekt wspiera także obecny arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.

DRUGA EDYCJA W WARCE

W tym roku, 16 marca Ekstremalna Droga Krzyżowa po raz drugi odbędzie się w Warce. Chętni mogą zadeklarować chęć udziału w EDK przez oficjalną stronę www.edk.org.pl. Wydarzenie otworzy Msza Święta w kościele Matki Bożej Szkaplerznej o godzinie 19:00. Po mszy, osoby chcące wziąć udział, będą miały możliwość wykupienia pakietów startowych (książeczka z rozważaniami, odblask, mapa i opis trasy). Aby otrzymać pakiet, należy uiścić opłatę w wysokości 10 zł. Liczba pakietów jest ograniczona, ale trasę można przejść również po pobraniu materiałów ze strony internetowej.

Uczestnicy idą na własną odpowiedzialność. EDK umożliwia wzięcie udziału we Mszy Świętej oraz udostępnia opis trasy i pakiety. Należy się odpowiednio przygotować do marszu: obuwie oraz ubranie adekwatne do warunków atmosferycznych, odpowiednia ilość jedzenia i picia oraz osoba kontaktowa w razie problemów na trasie. Sugerowane jest by w akcji brały udział jedynie osoby powyżej 18 roku życia, zaś niepełnoletnie wraz z opiekunem.

Szczegółowe informacje i deklaracje chęci udziału na www.edk.org.pl
strona: https://www.facebook.com/WARKA.EDK
wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1298113580332514/

Udostępnij:
← Życzenia dla wszystkich Pań! Siłownia plenerowa w Ostrołęce oraz remont OSP Michałów Dolny dofinansowane w ramach Programu MIAS →

Dodaj komentarz