Oddajmy hołd konfederatom!

Oddajmy hołd konfederatom!

Tegoroczne obchody 273. urodzin Kazimierza Pułaskiego – patrona muzeum i jednego z najdzielniejszych synów Warki zbiegają się z 250. rocznicą zawiązania konfederacji barskiej.

4 marca 1768 r. powołano związek wojskowy konfederacji, która podniosła sztandar wiary i wolności przeciw rosyjskiej interwencji i królowi Ciołkowi.

Marszałkiem wojsk konfederackich i regimentarzem został Józef Pułaski – starosta warecki, a jego synowie Franciszek, Kazimierz i Antoni pułkownikami wojsk konfederackich.

Konfederacja barska przez coraz większą część historyków uznawana jest za pierwsze powstanie narodowe. Była spontanicznym zrywem szlachty polskiej, nie dysponującej prawdziwą regularną armią, a jednak trwała 4 lata! Co więcej, wśród konfederatów było więcej późniejszych powstańców kościuszkowskich i patriotów doby Sejmu Wielkiego, niż targowiczan. Swoje ostrogi wojskowe zdobyli wówczas: Kazimierz Pułaski i Józef Wybicki. Zasłynęli sarmaccy bohaterowie – kozak Sawa, marszałek wielkopolski Józef Zaremba, ksiądz Marek Jandołowicz. Konfederaci obronili Częstochowę przed wojskami rosyjskimi – Pułaski dokonał wyczynu, o którym dowiedziała się cała Europa. Wtedy po raz pierwszy zaistniało w polskim języku politycznym słowo „niepodległość”. Konfederacja stała się ruchem niezwykle szerokim, a także legalnym, respektującym prawa i dążącym do egzekucji praw Rzeczypospolitej. W tym ruszeniu wzięło udział praktycznie całe społeczeństwo szlacheckie, zyskując zupełnie nową, polityczną świadomość.

Wareckie muzeum jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, tak wprost związanym z konfederacją, głównie ze względu na postać Józefa Pułaskiego i jego syna Kazimierza.

6 marca natomiast to 273. rocznica urodzin patrona instytucji, a także jednego z najdzielniejszych żołnierzy konfederacji.

Uroczystość upamiętniająca te dwa wydarzenia odbędzie się 6 marca. Część pierwsza rozpocznie się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Warce.

Następnie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także młodzież szkolna złożą kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego.

Część artystyczna odbędzie się w Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Muzeum zaprasza na koncert Jacka Kowalskiego (historyka, pieśniarza), który zaprezentuje swój recital: „Konfederacja barska w pieśni”.

Otwarta zostanie także wystawa „Ostatni rycerz dawnej Polski” w 250. rocznicę zawiązania konfederacji barskiej.

Serdecznie zapraszamy!

 

Info.Muzeum

 

Udostępnij:
← Zróbmy najpiękniejsze palmy! Do muzeum za pół ceny! →

Dodaj komentarz