Wareccy rekonstruktorzy „bili” Rosjan pod Olszynką

Wareccy rekonstruktorzy „bili” Rosjan pod Olszynką

W sobotę 24 lutego członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA działającej przy Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” wzięli udział w inscenizacji  bitwy pod Olszynką Grochowską. 187 lat temu na przedpolach Warszawy rozegrała się krwawa bitwa, która uniemożliwiła zajęcie stolicy. Kajetan Rzepecki z czwartego pułku piechoty tak wspominał walkę (pisownia oryg.): Pamiętam, że od południa do godziny 3-ej zmienialiśmy trzy razy ładunki; broń była tak rozpaloną, że nawet łoża drewniane były gorące. A tu granaty spadają nam na głowy, tam ścięte kulami wierzchołki drzew przygniatają naszych kamratów, ówdzie gałęzie potężnymi ciosami biją w nas i kaleczą,(….)  W głównym rowie środkowym tyle trupa, tyle krwi ludzkiej!  Mimo to dotrzymaliśmy placu aż do blizko godziny czwartej i każdy z nas Czwartaków miał w Olszynie na pewno z trzech Moskali na swem żolnierskiem sumieniu! Na żadnem polu w życiu mojem nie widziałem tyle snopów, w żadnym boru tyle szczap drzewa, ile nasze dywizje nakładły rannych i trupów moskiewskich w Olszynce.”

Stosunek sił wynosił 60 tys. Rosjan (straty około 9500 żołnierzy) i 40 tysięcy Polaków (straty 6800). Historycy uważają tą bitwę jako nierozstrzygniętą ale taktyczny cel Polaków został osiągnięty: wróg nie zajął stolicy.

Miejscem akcji w tym roku był Park Skaryszewski a organizatorem urząd dzielnicy Praga Południe. Na zakończenie każdy z rekonstruktorów dostał pamiątkowy medal.

Udostępnij:
← Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w CeSiR Pierwsze Wareckie Liczenie Morsów →

Dodaj komentarz