Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W nocy z 27 na 28 marca 2018 roku w miejscowości Magierowa Wola z terenu posesji nieustaleni do chwili obecnej sprawcy po przecięciu kłódki dostali się na posesję – a następnie z czterech pomieszczeń gospodarczych dokonali zaboru w celu przywłaszczenia sprzętu potrzebnego przy pracach sadowniczych o łącznej wartości strat na kwotę około 58 tys. złotych. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa jednak Policja z Warki prosi o wszelkie w tej sprawie informacje.

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia 2018 r., po północy policjanci otrzymali informację, że nieznany sprawca na Osiedlu Książąt Mazowieckich namalował graffiti na elewacjach bloków. Na miejscu szybko pojawili się mundurowi, którzy zauważyli świeże napisy na ścianach kilku bloków. Policjanci szybko namierzyli i zatrzymali mężczyznę którym okazał się 38-letni mieszkaniec powiatu kozienic-kiego. W sumie zniszczone zostały elewacje aż 7 bloków. Straty zostały oszacowane na około 20 tys. zł,  na szkodę Spółdzielni Lokatorsko Własnościowej w Warce. Mężczyzna usłyszał już zarzuty uszkodzenia mienia, zostało do niego zabezpieczone mienie w postaci 4700 złotych  na poczet przyszłej kary. Może mu grozić również kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W okresie od 1 do 5 kwietnia 2018 roku w Warce często dochodziło do podpaleń nieużytków na terenie miasta i gminy Warka.  Oględziny miejsc oraz zebrany materiał dowodowy jednoznacznie wskazywał na podpalenia. Dlatego sprawą zajęli się kryminalni z Komisariatu Policji w Warce. W efekcie intensywnej pracy udało się im ustalić i w dniu 5 kwietnia zatrzymać na gorącym uczynku młodą kobietę, mieszkankę Warki która ma związek z podpaleniami. Policjanci ustalili, że podpalenia zlecał kolega – Strażak OSP z Warki który później uczestniczył w akcjach gaśniczych. Kobieta i mężczyzna usłyszeli już zarzuty. Strażak odpowie przed sądem za podżeganie do popełnienia tych czynów.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka. 

Pierwsze miesiące wiosny to w sadach powiatu grójeckiego w tym gminie Warka miesiące intensywnych prac sadowniczych przy wiosennych zabiegach. W związku z powyższym nastąpi wzrost liczby przybywających do nas pracowników sezonowych. Proces ten powtarza się corocznie w całym powiecie grójeckim. Pamiętajmy jednak, żeby ludzie których zatrudniamy, nie pozostali dla nas anonimowi, unikajmy sytuacji w których prowadzący gospodarstwa znają jedynie imiona pracowników. Dlatego korzystając z okazji chciałbym prosić mieszkańców by identyfikowali osoby przybywające do ich gospodarstw sadowniczych w celach zarobkowych. Zwykłe zapisanie danych personalnych z dokumentu tożsamości spowoduje wzrost bezpieczeństwa poprzez pozbawienie tych osób anonimowości. Znajomość pełnych danych zatrudnionej osoby nie tylko da  Państwu większą gwarancję bezpieczeństwa, ale również znacznie przyspieszy działania Policji w sytuacji wystąpienia działania przestępczego przez takich pracowników. Można z tymi osobami zgłosić się do Dyżurnego tutejszego Komisariatu który sprawdzi przeszłość kryminalną Waszych pracowników.

Od początku obecnego roku w gminie Warka nastąpił zauważalny spadek zdarzeń kryminalnych, bardzo dobra aktywność policjantów służby patrolowej w sposób znaczący znajduje odzwierciedlenie w stanie bezpieczeństwa. Nie jesteśmy jednak w stanie być wszędzie, dlatego z determinacją namawiam mieszkańców do aktywności w zakresie kształtowania bezpieczeństwa w otaczającej nas przestrzeni. Do tego, żeby poprawić bezpieczeństwo, nie potrzeba dużo. Możemy to robić zarówno dbając o bezpieczeństwo naszego mienia choćby poprzez właściwe zabezpieczanie własnych posesji poprzez zamykanie bram wjazdowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych w których trzymany jest wartościowy sprzęt sadowniczy, ale również przez zwykłą społeczną „czujność” czyli zwracanie uwagi na pojazdy i osoby podejrzane, czy choćby zapisywanie tablic rejestracyjnych pojazdów, które zwróciły naszą uwagę i podejrzenie. Stare przysłowie mówi, że okazja czyni złodzieja, więc nie ułatwiajmy zadania ludziom którzy nie szanują naszego mienia, którzy skłonni są by to mienie nam zabrać przy każdej nadarzającej się okazji.

Chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, asp. Andrzej Duda tel. 519 035 320, sierż. szt. Artur Opszalski tel. 519 035 323.

Początek kwietnia to także czas, kiedy w Warce obchodzimy dwie uroczystości patriotyczne. Są one wzbogacone wspólnym przemarszem uczestników do miejsc pamięci. Dzięki asyście wareckiej policji Poczty Sztandarowe oraz zebrani goście mogli bezpiecznie dotrzeć na miejsce uroczystości.

Kończąc proszę o wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców niewyjaśnionego przestępstwa wskazanego w dzisiejszej kronice kryminalnej. Ze swojej strony nie tylko zachęcam do takiej aktywności społecznej, ale zobowiązuję się, że każda przekazana nam informacja zostanie skrupulatnie sprawdzona.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji  w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Teatr… to tylko pretekst Dzieci z Warki w gronie najlepszych w powiecie →

Dodaj komentarz