Warka nakręcona na bezpieczeństwo!

Warka nakręcona na bezpieczeństwo!

Czym skorupka za młodu nasiąknie…. To stare polskie porzekadło znakomicie pasuje do akcji, jaką w ostatnich tygodniach przeprowadziła w szkołach średnich gminy Warka firma STAŃCZYK NAUKA JAZDY, nasza miejscowa „szkoła” dla przyszłych kierowców, wsparta w tym działaniu przez Wojewódzki Ośrodku Ruchu Drogowego w Radomiu oraz Burmistrza Miasta i Gminy Warka Dariusza Gizkę.

Akcja, pod młodzieżowo brzmiącym hasłem „Warka nakręcona na bezpieczeństwo”, zawitała w tym czasie do Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi. Uczniowie z tych placówek oświatowych mieli unikalną okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas takich zajęć omawiano takie tematy jak m.in.: wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, sposoby reanimacji krążeniowo-oddechowej poszkodowanych i inne metody ratowania ofiar wypadków drogowych, a także koszty społeczne wypadków drogowych, ich charakterystyka czy metody im zapobiegania.

Warto zaznaczyć, że zajęcia z uczniami wareckich szkół prowadzili doświadczeni praktycy i równocześnie wykładowcy szkoły Stańczyk Nauka Jazdy: Mirosław Jaroszek – pracownik pogotowia ratunkowego i ratownik z 20 letnim doświadczeniem w ratownictwie medycznym oraz Mariusz Sztal – trener defensywnej i ekonomicznej jazdy samochodem, egzaminator państwowy I stopnia, do niedawna Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego, członek komisji problemowych Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Uczestnicy warsztatów – poza profesjonalizmem zajęć – wspominają także znakomitą atmosferę,  jaką stworzyli podczas zajęć i wykładowcy i goście tych spotkań: dyrektor głównego sponsora akcji, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, Zbigniew Mazurkiewicz i właściciel organizatora i pomysłodawcy konkursu, Daniel Stańczyk. Dzięki temu udało się przekazać młodzieży – przyszłym kierowcom i użytkownikom dróg w naszej gminie  – sporą dawkę potrzebnej wiedzy… ale zapewnić też dużo śmiechu i żartów, co było widoczne zwłaszcza podczas prób praktycznych, na przykład przy testowaniu alkogogli.

Co ważne, akcja „Warka nakręcona na bezpieczeństwo” nie kończy się razem z przeprowadzeniem w wareckich szkołach wiosennych warsztatów. Jej ważnym elementem jest także konkurs dla uczniów. Zespoły uczniowskie, na bazie wiedzy zdobytej podczas zajęć z bezpieczeństwa ruchu drogowego, otrzymały zadanie nakręcenia krótkich filmów propagujących bezpieczne zachowania na drodze. Filmy prezentowane będą potem na stronie www.facebook.com/stanczyknaukajazdy a każdy kto wejdzie na fanpage szkoły Stańczyk Nauka Jazdy – będzie współdecydował o wynikach konkursu poprzez dawanie tzw. polubieni konkretnym filmikom.

Na zwycięzców konkursu czekają ciekawe nagrody. Będą to – ufundowana przez WORD Radom – tablica interaktywna oraz  – sponsorowany przez Urząd Miasta i Gminy Warka oraz szkołę Stańczyk Nauka Jazdy  – komplet  czternastu strojów sportowych dla zwycięskiej szkoły, której zespół zebrał największą ilość ,,polubień”, a także  vouchery w kwocie 200 złotych dla każdego uczestnika zwycięskiego zespołu,  uprawniające do takiej zniżki przy zapisie na kurs prawa jazdy organizowany przez szkołę Stańczyk Nauka Jazdy.

Już w czerwcu filmiki zakwalifikowane do finału konkursu pojawią się zatem na stronie oraz funpage, a wszyscy mieszkańcy naszej gminy mogą wystąpić w roli jurorów. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 20 października, a portal informacyjny www.warka24.pl oczywiście to wydarzenia dla swoich Czytelników opisze.

Udostępnij:
← Uczniowie z PSP Michałów uczcili 100-lecie niepodległości Liderzy zmian – nowe działania z Seniorami →

Dodaj komentarz