Więcej
    Strona głównaInstytucjeKronika policyjna i dwa słowa Komendanta...

    Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta…

    27 kwietnia 2018 roku w Warce na ul. Kolejowej, w rejonie dworca PKP funkcjonariusze  Komisariatu Policji w Warce zauważyli mężczyznę, który podejrzanie się zachowywał. Po zatrzymaniu okazał się nim mieszkaniec Warszawy. Podczas przeszukania jego odzieży funkcjonariusze ujawnili torebkę z zawartością substancji koloru białego, którą była amfetamina. Mężczyźnie zostały przedstawione zarzuty o przestępstwo określone
    w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii.

    W nocy z 1/2 maja 2018 roku w Warce z terenu tzw. „Osiedla Ostrówek” nieustaleni do chwili obecnej sprawcy dokonali kradzieży stojącego na terenie posesji roweru typu górskiego marki Kross Hexagon X4 koloru czarno-czerwonego o wartości 1000 złotych na szkodę mieszkańca Warki.

    10 maja 2018 roku Komisariat Policji w Warce został powiadomiony przez mieszkańca Warki o tym, że nieznany sprawca za pośrednictwem portalu Allegro doprowadził go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w taki sposób, że nie wywiązał się z umowy sprzedaży telefonu komórkowego Samsung Galaxy o wartości 2718 zł.

    Dwa słowa Komendanta

    Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

    Przytoczone w kronice kryminalnej trzecie zdarzenie pokazuje między innymi jak często przestępcy bazują na łatwowierności innych ludzi szczególnie przy internetowej sprzedaży towarów. Tylko w tym roku do Komisariatu Policji w Warce wpłynęło, aż 11 tego typu zawiadomień o oszustwach internetowych. Kupujący mimo wpłaty zaliczki lub całości kwoty, nie otrzymali zakupionych towarów. Policjanci obecnie realizują czynności w tych sprawach.

    Wszyscy coraz częściej korzystamy z internetowych zakupów na popularnych portalach aukcyjno-ogłoszeniowych lub w sklepach internetowych. Wiele osób niestety zgłasza się później na policję, by poinformować o oszustwie. Zdarza się, że pokrzywdzeni zamiast zamówionego towaru otrzymują bezwartościowe przedmioty, bądź przesyłka w ogóle do nich nie dociera. Co zrobić, by nie dać się oszukać? Przed takimi transakcjami radzę, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów realizowanych przez Internet:

    • sprawdź w sieci jak sprzedawca i jego sklep został oceniony przez innych kupujących i ile jest o nim opinii,
    • zwróć uwagę, czy opinie potwierdzają fakt, że komentujący faktycznie nabył dany towar,
    • pamiętaj, że prawo wymaga od sprzedawców podania pełnych danych rejestrowych przedsiębiorcy. Brak numeru telefonu, adresu e-mail lub adresu firmy powinien być sygnałem ostrzegawczym,
    • sprzedawca ma też obowiązek opublikować regulamin określający szczegółowe zasady zawierania umowy przez Internet,
    • sprawdź czy taki dokument istnieje i czy jest czytelny oraz zrozumiały, ponieważ prawo daje Ci możliwość zwrotu zakupionych towarów. Sprawdź czy sprzedawca nie utrudnia wykonania Twojego prawa regulaminem lub procedurami dokonywania zwrotów,
    • jeżeli ktoś żąda płatności z góry i podaje dane wyłącznie jednej opcji płatności, skorzystanie z niej może być ryzykowne. Godne zaufania serwisy zazwyczaj oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków.
    • pamiętaj, że operatorzy płatności, którzy obsługują sprzedawców internetowych często oferują dodatkowe programy ochrony kupujących – też możesz z nich skorzystać,
    • zachowaj kompletną korespondencję ze sprzedawcą do czasu zakończenia całości transakcji i otrzymania towaru.

    Zapłacenie za przedmiot i nieotrzymanie go, to nic innego jak oszustwo. Kodeks Karny przewiduje za ten czyn karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy też, że każda osoba, która stała się ofiarą oszustwa internetowego ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu czynu, należy złożyć możliwie
    w jak najkrótszym czasie od momentu jego ujawnienia. Zwiększa to szanse organów ścigania na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

    Mimo apeli Policji, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści w całej Polsce w dalszym ciągu działają m.in. metodą „na wnuczka”, „na policjanta CBŚ”,  i wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. Z uwagi, iż do chwili obecnej na naszym terenie nie odnotowaliśmy takiego zdarzenia dlatego też, dzielnicowi wareckiego komisariatu gotowi są wspomóc seniorów i przeprowadzić działania prewencyjne dotyczące ochrony ludzi starszych przed takimi przestępstwami.

    W związku z powyższym przypominam telefony służbowe do dzielnicowych pełniących służbę w gm. Warka: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, asp. Andrzej Duda tel. 519 035 320,  sierż. szt. Artur Opszalski tel. 519 035 323, którzy zawsze gotowi są do zorganizowania spotkania
    w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” pod nazwą „Bezpieczny Senior 2018”.

    Kończąc proszę o wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców przestępstw wskazanych w dzisiejszej kronice kryminalnej. Ze swojej strony nie tylko zachęcam do takiej aktywności społecznej, ale zobowiązuję się, że każda przekazana nam informacja zostanie skrupulatnie sprawdzona.

    Z poważaniem,

    Komendant Komisariatu Policji  w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE