Nowe kierunki współpracy szkoły podstawowej w Nowej Wsi

Nowe kierunki współpracy szkoły podstawowej w Nowej Wsi

Dyrekcja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi jest otwarta nie tylko na współpracę ze środowiskiem lokalnym, ale nawiązuje też współpracę międzynarodową z placówkami oświatowymi na dawnych kresach Rzeczypospolitej, a obecnie na terytorium Ukrainy.

Pod koniec kwietnia dyrektor szkoły Marzena Tomaszewska przewodniczyła delegacji nauczycieli odwiedzających polskie szkoły w regionie lwowskim. Celem wizyty było nawiązanie współpracy w zakresie wymiany młodzieży, kadry nauczycielskiej oraz doświadczeń pedagogicznych.

Zostało podpisane porozumienie o współpracy między szkołami. Dokument parafowały dyrektor Zespołu – Marzena Tomaszewska oraz dyrektor szkoły w Mościskach – Teresa Teterycz. Jednym z punktów porozumienia jest udział we wspólnych programach między szkołami oraz występowanie w międzynarodowych projektach edukacyjnych.

Polska placówka w Mościskach to jedna z najbardziej aktywnych szkół polskich na całym terytorium Ukrainy, w której uczy się około 200 uczniów. Jak podkreśla dyrektor Teresa Teterycz szkoła jest przychylna współpracy z polskimi placówkami i chętnie uczestniczy w programach międzynarodowych.

Dla dyrektor Marzeny Tomaszewskiej bardzo istotne są zagadnienia edukacji patriotycznej i warunków nauczania języka polskiego: „Zadeklarowaliśmy wsparcie i udostępnienie naszej wiedzy i zasobów na rzecz rozwoju polskiej szkoły na Ukrainie, nasza praca z dziećmi w szkole nabierze teraz dodatkowego elementu wiedzy patriotycznej”. Podczas uroczystego podpisania porozumienia delegacja przekazała pamiątkowe albumy oraz słodycze dla uczniów.

Dyrektor Marzena Tomaszewska nawiązała też współpracę ze szkołą języka polskiego w Żółkwi prowadzoną przez Zgromadzenie Sióstr Dominikanek. Mimo że placówka nie jest typową szkołą wpisaną do rejestru państwowego prowadzonego przez władze oświatowe Ukrainy, to cieszy się dużym uznaniem wśród społeczności polskiej rejonu lwowskiego. Szkoła, poza nauczaniem języka polskiego, jest też aktywnym ośrodkiem kulturalnym i społecznym integrującym polską młodzież. Dyrektor z Nowej Wsi przekazała na ręce siostry Sary Łakomej drobne upominki oraz zadeklarowała dalsze wsparcie działalności szkoły.

Podczas wizyty delegacja złożyła też kwiaty i zapaliła znicze na Cmentarzu Orląt Lwowskich. „Pamięć o kresach i mieszkających tam Polakach powinna być obecna nie tylko w naszej świadomości, ale również w programach zajęć z uczniami. W najbliższej przyszłości planujemy organizację uroczystości patriotycznych oraz przeprowadzenie akcji charytatywnych na rzecz odwiedzonych placówek” – zakłada dyrektor Marzena Tomaszewska.

Redakcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowej Wsi

Udostępnij:
← XII zawody strzeleckie OSP z gminy Warka CKZiU w Nowej Wsi zaprezentowało szkołę gimnazjalistom →

Dodaj komentarz