Smacznie i zdrowo, czyli „Porcja Pozytywnej Energii” w Michałowie

Smacznie i zdrowo, czyli „Porcja Pozytywnej Energii” w Michałowie

W maju uczniowie klasy I pod kierunkiem wychowawczyni Elżbiety Chojnackiej brali udział w V edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Porcja Pozytywnej Energii”, którego adresatami były przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych. Jego celem jest edukacja i kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych opartych na spożywaniu warzyw i owoców. Patronat honorowy nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka.

Do realizacji programu uczniowie otrzymali od organizatorów pakiety edukacyjne dostosowane do swojego wieku. Pakiet zawierał scenariusze lekcji i zabaw, książeczki z przepisami kulinarnymi dla dzieci oraz do pobrania prezentacje edukacyjne w  formie elektronicznej.

Uczniowie klasy I między innymi realizowali temat „M – jak marchewka”. Były to 3 godzinne zajęcia. A jak to było?

Rozpoczęli od analizy wiersza „Na straganie” – przy tej okazji rozmawiali na temat wartości odżywczych owoców i warzyw. Potem rozwiązywali zagadki smakowe. Następnie każdy otrzymał plasterki marchewki, z których układał literę M. Te same plasterki posłużyły do ułożenia kwiatka ale z dodatkiem suszonych jabłek i truskawek. Kolejnym etapem była zabawa „Owoc, warzywo na literę …” oraz rozwiązanie krzyżówki. W końcu dowiedzieli się, co dzieje się z tym, co zjemy – poznali budowę układu pokarmowego. A czy przewód pokarmowy może mieć przyjaciół lub wrogów? Zastanawiali się nad tym układając obrazki ze zdrowymi i niezdrowymi produktami spożywczymi. W końcu nadszedł czas na deser, który został przygotowany wg przepisu z książeczki „Gotuj się do zabawy”. Każdy otrzymał taką pozycję do domu. Jest to książka stworzona z myślą o młodych kucharzach, którzy przy drobnej pomocy rodziców mogą przyrządzić coś zarówno zdrowego, jak i bajecznie pysznego. Bajecznie – bo ta kulinarna przygoda była też okazją do spotkania się z ulubionymi bohaterami filmu Disneya „Kraina Lodu”. Pierwszaki przygotowały jogurtowy deser z orzechami w miodzie – był przepyszny:) Przepis na deser pochodził z rozdziału „Zaczarowane desery”.

Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść. Dzięki temu będziemy mieć siłę do zabawy, nauki i pracy. Po tym programie uczniowie zobaczyli, że zdrowe odżywianie nie jest trudne, a jednocześnie może być bardzo przyjemne. Przekonali się, jak dzięki prostym czynnościom można sprawić, że nasz organizm będzie dobrze funkcjonował. Jeśli zapamiętają podstawowe informacje, zdrowe odżywianie nie będzie miało przed nimi tajemnic. A przecież o to właśnie chodzi!

PSP Michałów

Udostępnij:
← Udany Bohaterski Dzień Dziecka na Wareckim Rynku Sportowo-rozrywkowy "Tęczowy Piknik Rodzinny" już w niedzielę! →

Dodaj komentarz