W 200 rocznicę śmierci gen. Dąbrowskiego

W 200 rocznicę śmierci gen. Dąbrowskiego

6 czerwca 2018 r. obchodziliśmy rocznicę śmierci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego – Polskiego Bohatera Narodowego, a zarazem bohatera Hymnu Narodowego – legendarnego założyciela Legionów Polskich we Włoszech, a następnie generała dywizji Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego Kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari i Krzyża Jerozolimskiego.

Z tej okazji 6 czerwca w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce obyła się Msza św. w Jego intencji. Uczestnicy na początku wysłuchali rysu historycznego o Janie Henryku Dąbrowskim i dowiedzieli się jaki miał on związek z Warką. Następnie podczas kazania ks. proboszcz Stanisław Dobkowski przypomniał jak ważna jest pamięć o polskich bohaterach, którzy walczyli o niepodległość kraju. Zaznaczył, że Warka jako małe miasto posiada bardzo bogatą historię, a wydarzenia, które działy się na tym terenie miały wielkie znaczenie dla całej Polski.

Dziękujemy Pocztom Sztandarowym uczestniczącym w uroczystości:

  1. Urząd Miasta i Gminy Warka
  2. Szkoła Podstawowa nr 1 im. P. Wysockiego w Warce
  3. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. Pułaskiego w Warce
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa im. S. Czarnieckiego w Ostrołęce
  5. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi
  6. Liceum Ogólnokształcące im. P. Wysockiego w Warce

Zachęcamy do przeczytania rysu historycznego o Janie Henryku Dąbrowskim.

Jan Henryk Dąbrowski urodził się 2 sierpnia 1755 r. w Pierzchowcu w Małopolsce, a  zmarł 6 czerwca 1818 r. w Winnej Górze w Wielkopolsce. Jako zawodowy żołnierz polski, a zarazem patriota, wielokrotnie walczył o odzyskanie przez Polskę pełnej niepodległości, m.in. w Powstaniu Kościuszkowskim w 1794 r., w wojnie z Prusami i Rosją w latach 1806 – 1807, podczas której był ciężko ranny w bitwie pod Tczewem, w wojnie z Rosją w 1812 r. i w kampanii saksońskiej w 1813 r., podczas której był uczestnikiem największej i najzacieklejszej bitwy naszych czasów, zwanej Bitwą Narodów pod Lipskiem. Ponadto, był także założycielem i dowódcą Legionów Polskich we Włoszech (1797-1807), które na początku wojny z Prusami i Rosją przybyły na teren zaboru pruskiego i wraz z wojskami francuskimi wywalczyły fragment wolnej Polski, czyli Księstwo Warszawskie, które było naszą Ojczyzną i dawało nam jedyną podczas zaborów, realną szansę na odrodzenie Rzeczypospolitej w granicach sprzed rozbiorów.

Na szczególne uznanie zasługuje udział Generała Jana Henryka Dąbrowskiego w wojnie polsko-austriackiej w 1809 r., podczas której, dowodzone przez Księcia Józefa Poniatowskiego i przez Generała Michała Sokolnickiego oraz właśnie przez Generała Jana Henryka Dąbrowskiego – Wojska Polskie Księstwa Warszawskiego odbiły z rąk austriackich, po 14 latach okupacji, niemal całą Zachodnią Małopolskę z Radomiem, Kielcami i Krakowem włącznie. W tym celu Generał Dąbrowski prowadząc swoją dywizję liczącą ok. 4-6 tysięcy żołnierzy z Wielkopolski, nad rzekę Pilicę, w pierwszej kolejności „oczyścił” Ziemię Łęczycką i Ziemię Sieradzką z pomniejszych oddziałów austriackich, a następnie, przekroczył Pilicę na wysokości Sulejowa i przez Żarnów, dotarł do Opoczna, gdzie otrzymał rozkaz od Księcia Poniatowskiego, aby zabezpieczył Warszawę, której już nie broniła dywizja gen. Józefa Zajączka. Dlatego Generał Dąbrowski, poprowadził swych żołnierzy do Nowego Miasta nad Pilicą, a następnie do Tarczyna, gdzie, po kilku dniach otrzymał wiadomość, iż Austriacy podjęli decyzję o odwrocie na południe i w celu zajęcia ziem opuszczanych przez wojska austriackie, 30 czerwca 1809 r. Generał Dąbrowski poprowadził swą dywizję z Tarczyna do Warki, w której zatrzymał się na nocleg i dnia następnego, czyli 1 lipca, wymaszerował do Ryczywołu.

Nie był to zresztą, jedyny w życiorysie Generała Dąbrowskiego epizod związany
z Warką, albowiem, już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej, Naczelnik Tadeusz Kościuszko wystawił w Warce 20 czerwca 1794 r. dla wicebrygadiera Jana Henryka Dąbrowskiego patent generała-majora.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

 

 

Udostępnij:
← Niezwykłe spotkanie w Szkole w Michałowie Spontaniczny wypad do Warki - kolejni turyści piszą o Warce! →

Dodaj komentarz