Niezwykłe spotkanie w Szkole w Michałowie

Niezwykłe spotkanie w Szkole w Michałowie

W dniu 12 czerwca 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie odbyło się spotkanie z pisarzem i kulturoznawcą Stanisławem Łubieńskim. Zostało ono zorganizowane przez nauczycielki – Grażynę Wachnik i Barbarę Dudelę.

Gość michałowskiej podstawówki – Stanisław Łubieński publikował  m.in. w czasopismach: „Lampa”, „Nowe książki” i w „Rzeczpospolitej” . Obecnie pisze do  „Tygodnika Powszechnego” i serwisu Dwutygodnik.com. Ten znany pisarz i ornitolog jest również autorem reportażu historycznego „Pirat stepowy”. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Dziedzictwa Narodowego. Największą sławę przyniosła Łubieńskiemu wydana w 2016 roku książka „Dwanaście srok za ogon”, która otrzymała nominację do Paszportów Polityki. Był najmłodszym w gronie finalistów nominowanym w 2017 r. do nagrody Nike. Ostatecznie zdobył Nike czytelników. Stanisław Łubieński mieszka w Warszawie, ale każdą wolną chwilę spędza w domku na urokliwym wzgórzu Harbotka na granicy Michałowa i Brankowa, gdzie czasem można go spotkać z lornetką i aparatem fotograficznym.

Podczas wizyty w michałowskiej podstawówce Stanisław Łubieński opowiadał uczniom o początkach swojej ornitologicznej pasji i fascynacji, które z czasem stały się jego sposobem na życie. Mówił o szacunku do przyrody, od której powinniśmy czerpać, jak najwięcej wzruszeń i zachwytu. Łubieński chciałby, aby jego książki budziły wrażliwość na przyrodę. Jego mottem życiowym są słowa „człowiek chroni się przed myślą, że zwierzęta czują i że te uczucia w jakiś sposób są podobne do jego własnych”.

Barwnym opowieściom pana Łubieńskiego o przyrodzie nad Pilicą towarzyszył pokaz slajdów. Dzieci miały okazję zobaczyć bardzo ciekawe fotografie  wróbli, czarnych bocianów, kopciuszków, kosów i innych okolicznych ptaków oraz posłuchać ich odgłosów. Stanisław Łubieński zadziwił zebranych wieloma faktami z życia codziennego ptaków. Wiele informacji zaskoczyło niejednego z młodych słuchaczy. Dzieci miały okazję do zadawania pytań. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zebrani  nagrodzili młodego pisarza brawami. Uczniowie wręczyli panu Łubieńskiemu skromny podarunek – „łubiankę” z regionalnymi przetworami oraz zaprosili pisarza na wycieczkę po przyszkolnym parku w Michałowie.

Grażyna Wachnik PSP Michałów

Udostępnij:
← Podróżująca rodzina... odwiedziła Warkę Zawody pływackie jakich w Warce jeszcze nie było... →

Dodaj komentarz