Konary mają tę moc

Konary mają tę moc

Grono Pedagogiczne PSP w Konarach jako jedyne w gminie Warka i powiecie grójeckim uczestniczyło w latach 2016 -2018 w działaniu Całościowy Rozwój Szkoły – poziom zaawansowany w ramach programu Szkoła Ucząca Się realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Pod tymi tajemniczymi nazwami kryje się chęć nauczycieli do ciągłego podnoszenia efektów kształcenia.

Podsumowanie i prezentacja działań nauczycieli tejże placówki miały miejsce podczas Panelu Koleżeńskiego, który odbył się 29 maja 2018 roku. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele szkół z różnych miejsc czasem bardzo odległych – z Nowej Iwicznej, Bukówna, Sobieszczan i Podgórza oraz dyrektorzy szkół i przedszkoli z całej gminy Warka, władze gminne reprezentowane przez Wiceburmistrz Teresę Knyzio, przedstawiciele instytucji kultury – dyrektora CESiR w Warce Mariana Górskiego oraz dyrektora Dworku na Długiej Andrzeja Zarębę, rodzice, uczniowie, a także moderatorka programu SUS, opiekunka szkoły w Konarach  – Mirosława Rokicka.

Pierwsza część Panelu skupiona była na spacerze edukacyjnym, polegającym na obserwacji realizacji strategii I i IV czyli określanie celów
i kryteriów sukcesu taksonomii Blooma oraz odwoływanie się do nich, organizowanie pracy w grupach i parach. Drzwi swoich klas tego dnia otworzyli: Małgorzata Pokrzywka – Kłos, Patrycja Wielgus, Tomasz Regulski, Anna Wieczorek, Bożena Walczak, Urszula Grudzień. Następnie odbyły się spotkania panelistów  z uczniami, z nauczycielami prowadzącymi lekcje i udzielenie informacji zwrotnej. Kolejno  odbyła się prezentacja działań szkoły w zakresie wprowadzania oceniania kształtującego. Uczniowie z klas V-VII przedstawili inscenizację, w którym śpiewająco i żartobliwie  wprowadzili w tajniki i zasady oceniania kształtującego. W pamięci gości zostaną słowa piosenki „Masz tę moc” będące przesłaniem dla każdego nauczyciela.  Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w dyskusji panelowej zorganizowanej metodą World Cafe. Przy stolikach toczyły się burzliwe dyskusje na tematy: Współpraca w szkole – potrzeba, czy przeszkoda?; Rola nauczyciela we współczesnej szkole; Szkoła marzeń czyli jaka?; Dobra lekcja czyli jaka?

Tego dnia Szkoła w Konarach świętowała sukces. Znalazła się w gronie nielicznych placówek w Polsce, które podążają za zmianami w oświacie polegającymi na odejściu od tradycyjnego modelu przekazywania wiedzy, a oparciu się na aktywności i w dużej mierze samoocenie uczniów. Nauczyciele wraz z dyrektorem szkoły Lidią Grzegorek, na co dzień współpracujący z Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji są przekonani, że szkoła powinna się zmieniać wraz z otaczającą rzeczywistością, celem edukacji nie powinny być oceny lecz wiedza, umiejętności i kompetencje, które będą potrzebne absolwentowi. Ten dzień był uwieńczeniem kilkuletniej pracy w ramach programów CEO i zakończył się ku radości pedagogów z Konar otrzymaniem zaszczytnego tytułu SZKOŁY UCZĄCEJ SIĘ. To duże przedsięwzięcie nie udało by się gdyby nie wsparcie sponsorów i przyjaciół szkoły. Serdecznie dziękujemy rodzicom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości, firmom AGROPAK AGROSIMEX, KRÓLIK – maszyny rolnicze, Zajazdowi na Winiarach, Centrum Sportu i Rekreacji, Dworkowi na Długiej i Przedszkolu Samorządowemu w Warce.

Szkoła to nie miejsce, ale tworzący ją ludzie. I to od nich najwięcej zależy.

PSP Konary

Udostępnij:
← Pasja Smaku na Wareckim Szlaku Jabłkowym... 50 lat (i więcej) razem minęło jak jeden dzień... →

Dodaj komentarz