Nauka, praktyka i zwiedzanie – niezwykła podróż uczniów z wareckiego technikum

Nauka, praktyka i zwiedzanie – niezwykła podróż uczniów z wareckiego technikum

We wtorek 29 maja 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Viva España! Zagraniczne Praktyki Zawodowe”, podczas którego mieliśmy zaszczyt gościć Wiesława Czerwińskiego – Radnego Powiatu Grójeckiego, Małgorzatę Pawelczyk – Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie oraz rodziców uczestników mobilności.

Wyjazd młodzieży na zagraniczne praktyki był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Od 25 lutego do 26 marca 2018 roku grupa czterdziestu uczniów z naszej szkoły realizowała zagraniczne praktyki w Maladze
w Hiszpanii. Była to młodzież kształcąca się w zawodzie technik hotelarz i technik logistyk. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywali w hotelach, restauracjach i firmach logistycznych. Dla części uczniów z klasy trzeciej była to już druga zagraniczna podróż zawodowa.

Młodzież prowadząca uroczystość podzieliła się wrażeniami z praktyk i z samego pobytu w Maladze. Uczestnicy opowiadali o swoich przeżyciach jakie mieli podczas miesiąca spędzonego z dala od rodzin i przyjaciół.

„Praktyki za granicą nauczyły mnie ciężkiej pracy, którą każdy musi włożyć w to, aby inny człowiek był zadowolony. Dodatkowo nauczyłam się cierpliwości do innych ludzi, podszkoliłam swój język angielski i hiszpański, a do tego poznałam wielu ciekawych ludzi z różnych krajów.”- to opinia uczennicy klasy 2 TH Patrycji Plesiewicz.

Podczas spotkania podsumowującego wyjazd każdy z uczestników praktyk otrzymał Certyfikat „Europass Mobilność” potwierdzający zdobyte umiejętności, zarówno te zawodowe, jak i społeczne, certyfikaty odbycia stażu wystawione przez pracodawców oraz certyfikaty znajomości języka hiszpańskiego, które wystawił partner projektu Tribeka. W przyszłości dokumenty te będą dużym atutem na rynku pracy i zwiększą szansę w znalezieniu wymarzonej pracy.

Młodzież podkreślała zalety Malagi jako miejsca pracy, ale zachwalała też walory turystyczne tego miasta. Można w nim obejrzeć: ruiny mauretańskiej twierdzy Alcazaba, położonej na wzgórzu, ruiny Teatru Rzymskiego, fenicjański zamek – Gibralfaro, z którego podziwiać można wspaniałe widoki okolicy. Spragnieni historii i kultury mają do dyspozycji niezliczoną ilość muzeów. Obowiązkowym punktem było Muzeum Picassa. Wrażliwi na piękno przyrody mogą zatracić się w pięknych ogrodach botanicznych. Miejsce to posiada również jak na Hiszpanię przystało, arenę do corridy – walki z bykami.

Uczniowie wspominali również niezwykłe przeżycia związane z obchodami Świąt Wielkanocnych w Hiszpanii. Semana Santa mające swoją 500-letnią tradycję, to bardzo huczne wydarzenie, skupiające corocznie miliony turystów. Wszyscy mieszkańcy uczestniczą w procesjach organizowanych przez bractwa skupione wokół parafii i podziwiają niesione platformy przedstawiające Matkę Boską oraz różne sceny z Nowego Testamentu. Udział w tych wielkich misteriach wywarł na nas wszystkich niesamowite wrażenie.

Uczestnicy w ramach projektu i zaplanowanych wycieczek mieli okazję zwiedzić stolicę Andaluzji – Sevillę, znaną z największej gotyckiej katedry świata, pałacu Real Alcazar i Generalnego Archiwum Indii wpisanych na listę UNESCO. Kolejnym niezapomnianym miejscem były wspaniałe jaskinie Cuevas de Nerja. rozciągające się na prawie pięć kilometrów i będące domem dla największego na świecie stalagmitu.

Zarówno uczniowie jak i ich opiekunowie zgodnie podkreślają zalety zagranicznych praktyk w takiej formie. To doskonałe połączenie pracy i obowiązków z możliwością poznania kultury i języka innego kraju. Nasi uczniowie wracają z praktyk znacznie bardziej niezależni, dorośleją i zyskują nowe umiejętności. Dla wielu z nich to pierwsza, tak długa rozłąka z rodziną, w pełni samodzielne radzenie sobie z codziennymi obowiązkami. Mimo wielu początkowych obaw i wątpliwości rodzice jednoznacznie potwierdzają, że ich dzieci wracają z nowym spojrzeniem na świat, z większą wiarą w swoje możliwości i bardziej pozytywnym stosunkiem do nowości, czy odmienności.

Miejmy nadzieję, że kolejne wyjazdy organizowane przez ZSP Warka dostarczą nowym uczestnikom również wielu niezapomnianych wrażeń.

Izabela Podworska – ZSP Warka

Udostępnij:
← Czosnek w Pomidorach na Wareckim Szlaku Jabłkowym... Przed nami Bohaterskie Lato w Warce! →

Dodaj komentarz