Kronika Policyjna i… dwa słowa Komendanta

Kronika Policyjna i… dwa słowa Komendanta

17 maja 2018 r., funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Warce zatrzymali mężczyznę – mieszkańca Warki, który posiadał przy sobie marihuanę i amfetaminę. Policjanci przeszukując miejsce jego zamieszkania w niedostępnych pomieszczeniach ujawnili uprawę 89 krzewów konopi oraz przyrządy służące do wytwarzania substancji zabronionych. Mężczyzna usłyszał trzy zarzuty. Grozi mu kara do ośmiu lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W nocy z 7/8 maja 2018 r. w Warce na ul. Parkowej nieznany sprawca wszedł do domu przez niezamknięty garaż i dokonał kradzieży torebki wraz z dokumentami, kartą kredytową, pieniędzmi w kwocie około 3000 zł na szkodę mieszkanki Warki. Do chwili obecnej nie ustalono sprawców tego przestępstwa – Policja prosi o wszelkie w tej sprawie informacje.

3 czerwca 2018 r. w rejonie dworca PKP, dwóch mężczyzn zaatakowało pracownika sezonowego i zabrało torbę z telefonem oraz portfelem z pieniędzmi i dokumentami. Jeszcze tego samego dnia zatrzymano jednego ze sprawców, 38-letniego mieszkańca gminy Wąchock. Sąd zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. W toku wykonywania czynności operacyjnych funkcjonariusze z Warki ustalili i zatrzymali drugiego mężczyznę bez stałego miejsca zamieszkania, który również najbliższe miesiące spędzi w areszcie. Zatrzymanym grozi do 12 lat pozbawienia wolności.

Dwa słowa Komendanta

W ostatnim okresie odnotowaliśmy na terenie gminy Warka trzy kradzieże do domu jednorodzinnego lub mieszkania do których sprawcy dostali się poprzez niezamknięte drzwi lub okna i to podczas obecności domowników. Uważam, że takie zdarzenia można skutecznie eliminować zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nikt nie chce być okradziony, szczególnie we własnym mieszkaniu. Niestety jednak złodzieje wykorzystując brak zabezpieczeń i nieostrożności właścicieli, włamują się do mieszkań lub często pod różnymi pozorami wchodzą do naszych mieszkań czy domów. Często wtedy łupem pada dobytek całego życia. Do kradzieży najczęściej dochodzi podczas urlopu, okresów świątecznych, przedłużonych weekendów, kiedy jesteśmy w pracy, a nawet kiedy jesteśmy w domu. Złodzieje zanim kogoś okradną długo go obserwują. Mają wtedy bardzo dobre rozeznanie. Wiedzą gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, wiedzą też o naszych stałych nawykach. To, ile ukradną, zależy od tego ile mają na to czasu. Niekiedy jest to tylko zabranie leżących na wierzchu przedmiotów, czasem możemy wrócić do domu, gdzie zostały tylko puste ściany. Co powinniśmy wiedzieć?

Włamywacz najczęściej wchodzi drzwiami – próba wejścia do obiektu (mieszkania) przez okno, balkon, okienko w piwnicy będzie przez przypadkowego obserwatora natychmiast jako działanie przestępcze. Włamywacz wybierze więc drzwi, w których zamki może otworzyć szybko i cicho. Nie zmienia to faktu, że do włamań dochodzi również przez małe piwniczne okienka lub niezabezpieczone okna. Złodzieje, którzy działają tą metodą, kradną w nocy. Najpierw czekają przed domem i czekają, aż wszyscy domownicy pójdą spać. Potem szukają najłatwiejszego i cichego sposobu na to, by dostać się do środka. Sprawdzają, czy nie ma gdzieś uchylonego okna lub niezamkniętych drzwi. Często włamują się przez garaż lub okno w piwnicy. Włamywacza mogą odstraszyć i zniechęcić:

 • wygląd solidnie wykonanych drzwi (dobry skutek dają drzwi podwójne),
 • solidne, atestowane zamki,
 • dobry system alarmowy,
 • wzmocnienia: blokady przeciwwłamaniowe, drzwi obite blachą (konieczność stosowania hałaśliwych narzędzi), zapornica drzwiowa (łańcuch umożliwiający uchylenie i blokowanie drzwi), wizjer,
 • „symulatory obecności”, które będą zapalały światło w mieszkaniu podczas nieobecności mieszkańców.

Pamiętaj! Zwróć uwagę na nieznane Ci osoby, kręcące się po klatkach schodowych i w pobliżu domu – na podwórzu czy ulicy. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, dobrze im się przyjrzyj, abyś zachował w pamięci ich twarze, sylwetki i ubiór. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy. Dlatego przekażę Wam kilka dobrych rad:

 • Współdziałaj zawsze z sąsiadami, zwracaj uwagę także na ich mieszkanie i dobytek. Podczas nieobecności sąsiadów zainteresuj się bliżej „odwiedzającymi” ich obcymi osobami. Staraj się ustalić przyczynę pukania, stukania, szczekania psa.
 • Nie toleruj w swoim bloku istnienia melin pijackich – tam rodzą się przestępcze pomysły zdobycia łatwych pieniędzy.
 • Zamontuj w drzwiach atestowane zamki, okna zabezpiecz folią antywłamaniową.
 • Nie chowaj klucza pod wycieraczką lub w innym łatwo dostępnym miejscu.
 • Przed snem sprawdzaj czy drzwi i okna są zamknięte.
 • Wychodząc z domu, nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność, a gdy wyjeżdżasz na urlop, przekaż sąsiadowi klucz, aby mógł zapalić światło w Twoim mieszkaniu (domu), pobrać pocztę ze skrzynki na listy itp.
 • Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność nieznajomych osób próbujących złożyć Ci niezapowiedzianą wizytę, nie wpuszczaj do środka osób podających się za akwizytorów, rozdających ulotki.
 • Unikaj zawierania przypadkowych znajomości.
 • Nie trzymaj w mieszkaniu bardzo cennych przedmiotów – złóż je do depozytu w banku.
 • Rzeczy szczególnie cenne oznacz w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację, np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
 • Zainstaluj domofon, jeśli jest to możliwe.
 • Jeśli mieszkasz na osiedlu domków jednorodzinnych, stwórz z najbliższymi sąsiadami system wzajemnej ochrony, przełam pierwszy barierę milczenia i izolacji.
 • Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą, czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję, masz prawo zachować anonimowość.

Prosiłbym również o aktywne przekazywanie informacji do dzielnicowych Komisariatu Policji w Warce, przypomnę numery telefonów poszczególnych dzielnicowych co może ułatwić anonimowe przekazywanie informacji:

asp. Andrzej Duda: 519 035 320;

sierż. szt. Artur Opszalski: 519 035 323;

mł. asp. Aneta Ścisłowska: 887 884 558;

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji  w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Pomagamy jak umiemy... w wareckiej "dwójce" Szkółka Owocowa w Bończy i boskie racuchy →

Dodaj komentarz