Naturalnie, że smacznie… z Bończy

Naturalnie, że smacznie… z Bończy

W dniach 24-26 maja na terenie Centrum Targowo-Kongresowego – Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy odbyła się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Żywności „Warsaw Food Expo 2018”.

Organizowane od kilkunastu lat wydarzenie jest doskonałą platformą spotkań producentów branży rolno – spożywczej z kraju i zagranicy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi współpracą.

Podczas trzydniowych targów odbywały się również liczne warsztaty i szkolenia branżowe.

Na zaproszenie Marszałka Województwa Mazowieckiego w targach udział wzięły Gospodarstwa Partnerskie z Bończy, na co dzień współpracujące z Wareckim Szlakiem Jabłkowym. Przedsiębiorcze i pomysłowe panie z Bończy stworzyły linię przetworów na bazie lokalnych owoców, pod nazwą JABŁKO W PIĘCIU SMAKACH. Produkty tworzące ten zestaw pokazują różnorodne oblicze jabłka, począwszy od słodkiego musu jabłkowego,
a kończąc na piekielnie ostrej musztardzie owocowej. Na początku 2018 roku przetwory te zostały wpisane na listę Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Przynależność do tego elitarnego klubu producentów lokalnych przysmaków było przepustką do udziału w Targach.

Stoisko z Bończy przyciągało uwagę nie tylko urodą i estetyką przygotowanej ekspozycji, ale przede wszystkim ofertą produktów. Warto wspomnieć, że uczestnictwo w Targach, to nie tylko reklama słoikowego przedsięwzięcia, ale jeden ze sposobów promocji naszego regionu. Wszyscy wiemy, że przez żołądek do serca.

Czerwiec to bardzo pracowity czas dla społeczników z Bończy. 9 czerwca panie ze Stowarzyszenia made in Bończa wzięły udział w zorganizowanym w Pomiechówku konkursie Smaki Regionów – Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Nadrzędnym celem konkursu jest próba ocalenia przepisów tradycyjnych, związanych historycznie z regionem i miejscem pochodzenia, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność.

Tym razem Bończa zaproponowała produkt będący bezpośrednim nawiązaniem do chłopskiej kuchni głodowej. PASTA Z CHWASTA czyli sos z majowej pokrzywy zdobył uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali produktowi wyróżnienie. Biorąc pod uwagę liczbę startujących w konkursie wystawców, zdobyta nagroda jest olbrzymim sukcesem. „Rosnąca popularność kuchni ekologicznej i współczesne trendy kulinarne sprawiły, że postanowiłyśmy zwrócić naszą uwagę na tradycyjną kuchnię głodową, czyli wykorzystanie tanich i łatwo dostępnych produktów, które pozwalały mieszkańcom wsi przetrwać niełatwy okres przednówka” – mówi Małgorzata Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia made in Bończa. „Pokrzywa to niezwykła roślina, która zwykle kojarzy się wyłącznie z bólem. Na mazowieckiej wsi od wieków traktowano ją z szacunkiem ze względu na właściwości lecznicze i wartości odżywcze. Dostępność tego produktu sprawiła, że znalazła się w jadłospisie wielu mieszkańców mazowieckiej wsi.  Co prawda traktowano ją jako pokarm głodowy, jednak zaradne gospodynie potrafiły właściwie przyrządzić wiele dań z wykorzystaniem tego popularnego chwastu. Powstało wiele przepisów na dania wykorzystujące pokrzywę a nasza propozycja jest  twórczym rozwinięciem tradycyjnych receptur”

Stowarzyszenie made in Bończa

Udostępnij:
← Warecki Odpust już w najbliższą niedzielę! Targ Śniadaniowy w rytmie tanga →

Dodaj komentarz