Tańce na dechach!

Tańce na dechach!

W sobotę 21 lipca w Skrzynce Kontaktowej na wareckim rynku odbędzie się potańcówka z Kapelą Zdzisława Kwapińskiego. W godz. 17 – 21 zapraszamy wszystkich spragnionych tanecznego szaleństwa! Kapela zadba o najlepszą muzykę, która porwie do wspólnych pląsów po parkiecie! Wstęp wolny.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego – została założona w latach 80 XX wieku. W tej chwili zespół liczy 4 osoby: Zdzisław Kwapiński (śpiew, skrzypce, saksofon), Krzysztof Deja (akordeon), Tadeusz Sałbut (harmonia zwana „trzyrzędem”, skrzypce, saksofon tenorowy, Adam Skowroński (bęben – baraban). Zespół koncertuje w regionalnych strojach, promując tradycje okolic Radomia i Kielc.

Kapela posiada rozbudowany repertuar, od oberków, mazurków i powiślaków, po piosenki biesiadne. Utwory „pozyskuje” przede wszystkim od innych muzyków grających tradycyjne melodie, chętnie odwołując się do wybitnych mistrzów z radomszczyzny. Sięga również po popularną muzykę rozrywkową, a nawet filmową. Obok przyśpiewek „niesfornych i zawadiackich”, jak mawia Zdzisław Kwapiński, zespół prezentuje także sentymentalne ballady, piosenki dożynkowe i marsze – nazywane „wędrowcami”.

Kapela gościła m.in. w Muzeum Wsi Radomskiej na „Święcie Ziemniaka”, w Sycynie na imprezie organizowanej przez wiejskie kluby tańca, występowała na deptaku przy radomskich fontannach w ramach koncertów „Muzyczne Fontanny”. Muzycy chętnie przygrywają na zabawach organizowanych w remizach i „na dechach”.

Kapela Kwapińskiego jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, zdobywanych podczas konkursów, spotkań i przeglądów muzyki tradycyjnej. Największym sukcesem było zwycięstwo w przeglądzie kapel ludowych w Przysusze w 1984 roku oraz zdobycie nagrody specjalnej i drugiego miejsca w konkursie kapel weselnych odbywającym się rok później. Zdzisław Kwapiński jako skrzypek, dwukrotnie uhonorowany został najwyższą nagrodą podczas prestiżowego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii soliści instrumentaliści.

Udostępnij:
← Wieczór kabaretowy jakiego nie było! Targ Śniadaniowy w rytmie tanga →

Dodaj komentarz