Konkurs Wieńców Dożynkowych

Konkurs Wieńców Dożynkowych

Od wieków stanowią ważny element ludowej tradycji. Są symbolem ciężkiej pracy rolników i stanowią wyraz hołdu społeczności wiejskiej najściślej związanej z pracą na roli.

Sierpień to czas dojrzewania zbóż i gromadzenia płodów urodzajnej ziemi. To czas dziękczynienia Bogu za pomyślne zbiory, to czas radości i zabawy po ciężkiej pracy. Żniwa stanowiły centralny punkt roku, oczekiwany z nadzieją i troską. Cały sens życia rolnika sprowadzał się do udanych albo nieudanych zbiorów.

Tradycyjnym sposobem wyrażenia wdzięczności i próbą zaklinania rzeczywistości był symboliczny hołd w postaci dożynkowych wieńców przynoszonych do kościoła. Uroczystości dożynkowe to nie tylko święto dziękczynienia, lecz ciekawych obyczajów i tradycji, z których dzisiaj kojarzymy chyba najlepiej wicie wieńca dożynkowego, niesionego jako dar przed ołtarz kościoła parafialnego.

Proboszcz parafii Wrociszew ks. Adam Ostrowski oraz Stowarzyszenie Made In Bończa zapraszają do udziału w parafialnym konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” Głównym celem Konkursu jest upowszechnianie i kultywowanie tradycji wykonywania wieńców, promowanie dorobku kulturowego wsi polskiej oraz aktywizacja społeczności lokalnej. Mając w pamięci ogromne zainteresowanie parafian ubiegłoroczną edycją konkursu zachęcamy do udziału także w tym roku. Konkurs skierowany jest do kół gospodyń wiejskich, rad sołeckich, osób indywidualnych, słowem do wszystkich parafian, którzy chcą podziękować za plony i ocalić od zapomnienia naszą piękną, rolniczą tradycję.

Działanie realizowane jest w ramach Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, którego lokalnym operatorem od 2005 roku jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Program realizowany jest przy wsparciu Lokalnych Partnerów: Samorządu Miasta i Gminy Warka, Zakładu Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej”, DELTIMA oraz TRANS-MED Dariusz Witkowski.

Stowarzyszenie Made In Bończa

Udostępnij:
← Pobawmy się w cyrk! MIG i Pectus wystąpią na Święcie Warki! →

Dodaj komentarz