Karawana – wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji w Warce!

Karawana – wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji w Warce!

Karawana – wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji to cykl jednodniowych wydarzeń artystycznych, realizowanych latem, w małych miejscowościach, wychodzący naprzeciwko potrzebie uczestnictwa w życiu kulturalnym ich mieszkańców. Już 26 sierpnia od godziny 16:00 będziemy mieli przyjemność gościć go w na Rynku Miejskim w Warce. Impreza jest współorganizowana przez Mazowiecki Instytut Kultury oraz Gminną Instytucję Kultury „Dworek na Długiej” i jest częścią imprezy kończącej wakacje w naszym mieście.

Celem projektu jest pokazanie wartościowych wydarzeń kulturalnych, uczynienie widzów współtwórcami i zainspirowanie ich do samodzielnej pracy twórczej. Realizowanie działań artystycznych i edukacyjnych na skwerach, boiskach, zabytkowych rynkach, ulicach – sprzyja atrakcyjnemu przyswajaniu różnych form sztuki i nadaje projektowi unikatowy charakter.

W programie każdego całodniowego festiwalu znajdują się spektakle profesjonalnych teatrów ulicznych, działanie teatralne i parateatralne (pantomima, performance, drama), działania plastyczne (tworzenie strojów scenicznych, kukiełek, scenografii), gry zręcznościowe i wielkogabarytowe zabawki. Nad realizacją tego projektu czuwają doświadczeni artyści i animatorzy.

Podczas Karawany zaciera się granica między widzami a twórcami. Ci, którzy przyszli z zamiarem oglądania, stają się uczestnikami gier, tworzą kostiumy i scenografię, odgrywają własne mini-przedstawienia – by w końcu obejrzeć spektakl.

Jest to jedyny objazdowy edukacyjno-animacyjny festiwal realizowany w takiej formie na Mazowszu.

Tegoroczna Karawana już wystartowała – jak wygląda na fotografii można zobaczyć tutaj!

 

Program imprezy w Warce:

godz. 16:00 – BAJKOWE PRZEDSTAWIENIA – wprowadzenie do świata bajek. Michał Malinowski z MuBaBaO prezentuje co 15-20 min.  program który składa się z barwnych i ciekawych opowieści z różnych części świata. Dzieci uczestniczą aktywnie w opowiadaniu bajek. Wydają odgłosy, imitują bajkowe postaci, angażują się całym ciałem.

godz: 17:00-20:00PODWÓRKO WYOBRAŹNI – podróż do świata bajek i innych kultur, edukacyjny plac zabaw kreatywnych, warsztaty, zabawy, animacje – MuBaBao w tym Papierowy Teatrzyk Lalkowy a w nim unikalne warsztaty tworzenia lalek i scen do odgrywania własnych opowieści, Warsztaty tworzenia mechanicznych zabawek, warsztaty tworzenia kostiumów, tworzenie ruchomych książeczek, zabawa z Bajkostworami czyli interaktywnymi pufami różnej wielkości od 0.5 do 5 metrów oraz klocki MuBaBaO.

Papierowy Teatrzyk Lalkowy – unikalne warsztaty tworzenia lalek i scen do odgrywania własnej opowieści. Inspirowani tradycyjnymi teatrzykami wiktoriańskimi przygotowaliśmy specjalną metodę ilustrowania i prezentowania opowieści. W trakcie warsztatów uczestnicy nauczą się jak zbudować papierowy teatrzyk oraz jak wykorzystać go do opowiedzenia historii. Poznają wybraną bajkę a następnie przedstawią ją z użyciem papierowego teatrzyku.

Warsztaty tworzenia mechanicznych zabawek – celem warsztatów jest ukazanie jak w prosty sposób można stworzyć ciekawe zabawki i jak się nimi bawić. Dzieci otrzymują specjalny zestaw do tworzenia odpowiedniej zabawki, poznają różne mechanizmy lub układy maszyn służące do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) i własnoręcznie konstruują i ozdabiają zabawki. Po wykonaniu zabawek wymyślane są opowieści z ich użyciem. Na zakończenie następuje  prezentacja opowieści i wspaniała zabawa a uczestnicy stworzoną przez siebie  zabawkę mechaniczną zabierają do domu.

Warsztaty tworzenia kostiumów – tworzymy piękne korony króla, księcia i księżniczki oraz kostiumy kolędników. Dekorujemy je wspaniałą, błyszczącą folią hologramową i innymi materiałami. Każdy otrzymuje wyciętą ze złotego papieru koronę. Wykonujemy błyszczącą biżuterię, zbroje lub złote miecze. Wymyślamy z jakiej legendy dana postać pochodzi.

Ruchoma Książeczka – uczestnicy tworzą książeczki „rozkładanki” i ilustracje przestrzenne „Pop-up”.  Prowadzący pokazuje jak z prostej kolorowej kartki papieru można wyczarować pieska, kotka czy żabkę lub stworzyć inną otwieraną scenkę. Warsztat tworzenia ruchomych książeczek jest wyjątkową koncepcją połączenia zajęć kreacji manualnej i mentalnej z kreacją motoryczną i pobudzeniem sensorycznym. Na koniec następuje prezentacja opowieści z użyciem książeczek.

Zabawa z Bajkostworami – Bajkostwory to interaktywne pufy różnej wielkości od 0,5 do 5 metrów, wykonane z wysokogatunkowej skóry ekologicznej, zawierające miękkie wygodne wypełnienie, z doszytymi kieszonkami, pętelkami, sznureczkami i schowkami. Dzieci odkrywają zagadki ukryte w przyjaznej poduszce lub pufie, przy okazji robiąc na nich fikołki, skacząc, ciągnąc, kładąc się na nie i traktując jako niezwykłą zabawę.

Klocki MuBaBaO – na początku opowiadacz zabiera uczestników w podróż do świata bajek a następnie, przy użyciu klocków MuBaBaO,  uczestnicy tworzą magiczne budowle …. Klocki MuBaBaO powstały z pasji do twórczego życia.  Składają się z prostych brył wykonanych z niemalowanego, bezpiecznego w użyciu drewna bukowego i dębowego. Dzięki specjalnej obróbce klocki mają ciekawą, wyczuwalną w dotyku fakturę. Zostały zaprojektowane tak, by wykorzystać naturalną strukturę drewna – jego sęki i przebarwienia. Zabawa klockami MuBaBao pobudza szczególnie wyobraźnię dzieci – z najprostszych form klocków  wyczarowują one niezwykłe kształty. Każda budowla ma swoja Opowieść, która uczestnicy na koniec dzielą się z innymi.

godz: 20:30TANK – TEATR MUZIKANTY – to autorski projekt teatralno – muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów. Funkcjonując z powodzeniem w nurcie teatru ulicznego, równolegle występuje jako formacja muzyczna. W sposób raczej zabawny. Panowie mają we wspólnym dorobku sześć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej. Doliczyli się 16 krajów, w których występowali razem, kolejnych kilkunastu, w których osobno.

godz: 21:30POKAZ OGNIOWY

Zapraszamy w ostatnie dni wakacji na wiele ciekawych działań zaplanowanych specjalnie dla mieszkańców Warki…

Udostępnij:
← Ubierz cieplej dziecko i przyjdź na warecki rynek! Czeka wiele niespodzianek! Uwaga zmiana godziny podsumowania Bohaterskiego Lata w Warce →

Dodaj komentarz