Koncert z okazji 100. rocznica Niepodległości i 100. rocznicy przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa

Koncert z okazji 100. rocznica Niepodległości i 100. rocznicy przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa

9 września o godz. 10:30 w kościele pw. św. Małgorzaty DM  we Wrociszewie odbędzie się niecodzienne wydarzenie – uroczysta Msza św. oraz koncert z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia przybycia Rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa. Oprawę artystyczną zapewnią: Anna Seniuk, Anna Zagdańska, Uczniowie PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie, Chór Parafialny oraz Robert Grudzień.

W wydarzeniu weźmie udział m.in. 91-letni Wacław Cybulski, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu (ojcu kard. Wyszyńskiego) i dobrze znał Prymasa.

Wrociszew to parafia bardzo mocno związana z osobą Prymasa Tysiąclecia. Jego ojciec Stanisław od 1918 roku, przez 30 lat pełnił tu funkcję organisty i był niekwestionowanym autorytetem moralnym i społecznym. Sam Stefan Wyszyński jeszcze jako kleryk w domu ojca spędzał czas wolny od studiów seminaryjnych. Chętnie przebywał wśród mieszkańców Wrociszewa, pomagając im w pracach gospodarskich, czy towarzysząc w odpoczynku nad rzeką Pilicą i okolicznych łąkach, co znajduje potwierdzenie we wspomnieniach ówczesnych mieszkańców wsi i relacjach ich potomków.

Jak sam przyznawał we wspomnieniach, bardzo bliski był mu także kościół we Wrociszewie. „Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne’’ – pisał Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński („Zapiski więzienne”). Wrociszew stał się dla niego również miejscem schronienia, gdyż w czasie drugiej wojny światowej, gdzie dwukrotnie ukrywał się przed aresztowaniem – najpierw przed gestapo, a później przed komunistyczną bezpieką. Wówczas też bohaterską kartę zapisali mieszkańcy tej miejscowości, którzy zachowali w tajemnicy obecność swego krajana. Wielkim wydarzeniem stał się też pogrzeb ojca Prymasa w 1970 r. Prowadził go biskup Wincenty Majewski. Obecni byli także m.in.: biskup Bronisław Dąbrowski – sekretarz Episkopatu Polski, kardynał Karol Wojtyła – biskup krakowski, a późniejszy papież Jan Paweł II oraz syn zmarłego, kardynał Stefan Wyszyński Prymas Polski. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie, a spotkania te wiązały się ze wspólną modlitwą i spotkaniami z mieszkańcami wioski. Także tam Prymas miał wypowiedzieć słowa: „Naród jest silny w wierze, tylko naród wierzący wie czego chce”.

Prymas Tysiąclecia to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski, którą warto przypominać w Roku 100 -lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Warto także przekazywać wiedzę o jego korzeniach rodzinnych, mało znanej lokalnej historii, która przecież była ważną częścią jego życia, tym bardziej, że w 2018 roku przypada także 100 lecie przybycia Wyszyńskich do Wrociszewa. Ważny aspekt to także uhonorowanie mieszkańców tej miejscowości, którzy są wierni pamięci kard. Wyszyńskiego i jego bliskich.

Wydarzenie artystyczne odbędzie się w ramach ogólnopolskiego projektu „Zrozumieć Niepodległą”,  który został wpisany w oficjalnym programie wydarzeń rocznicowych  „Niepodległa” i realizowany jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości.

Stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości to wyjątkowa rocznica, a jednocześnie niepowtarzalna okazja, by podjąć działania służące budowaniu wspólnoty, kształtowaniu tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia Polakiem.

Robert Grudzień,

koordynator wydarzenia

Udostępnij:
← Święto Warki coraz bliżej Dotacja ministra na sprzęt do parku →

Dodaj komentarz