Malowana historia Warki

Malowana historia Warki

3 września podczas obchodów 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warce odbyło się uroczyste odsłonięcie Muralu Historycznego, który znajduje się przy ul. Polnej obok Centrum Sportu i Rekreacji.

Warka to miasto o niezwykłej, 7-wiekowej historii. W tym roku Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” dzięki Funduszowi Społecznemu Grupy Żywiec zrealizowała projekt pt. „Wielka historia Warki na 100-lecie Niepodległości”. Mural historyczny zawiera 7 ważnych fragmentów z historii miasta: począwszy od Książąt Mazowieckich i księcia Trojdena I, który w dokumencie z 1321 roku potwierdził posiadanie przez Warkę praw miejskich, poprzez XV-wieczne tradycje piwowarskie, Bitwę pod Warką ze Szwedami, Kazimierza Pułaskiego, Piotra Wysockiego, Władysława Kononowicza aż po rok 1944 i walki na przyczółku warecko-magnuszewskim.

Autorami rysunków widniejących na Muralu są: Jacek Przybylski, Krzysztof Wyrzykowski oraz Sławomir Ragan. Mural wykonał Sławomir Ragan.

Symbolicznego odsłonięcia dokonali Burmistrz Warki Dariusz Gizka oraz Dowódca 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego płk Andrzej Kozera.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego miejsca i przypomnienia sobie historii Warki.

Jeśli ktoś chciałby jednak obejrzeć mural na www zachęcamy do obejrzenia poniżej zaprezentowanej galerii zdjęć wykonanych przez Rafała Donicę.

Udostępnij:
← Staż w Dworku Magiczne Święto Warki →

Dodaj komentarz