100. rocznica przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa

100. rocznica przybycia rodziny Wyszyńskich do Wrociszewa

„Związałem się gorąco z ołtarzem Matki Boskiej Wrociszewskiej, przed którym spędzałem co dzień długie godziny wieczorne” – Prymas Stefan kard. Wyszyński

W 2018 roku Polacy obchodzą szczególną 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Mieszkańcy parafii wrociszewskiej mają jeszcze jeden powód do świętowania, ponieważ dokładnie tyle samo lat temu rodzina Wyszyńskich zawitała do ich parafii. Ojciec Kardynała Wyszyńskiego – Stanisław, od 1918 roku, przez 30 lat pełnił w niej funkcję organisty.

Uroczystość upamiętniająca to wydarzenie odbyła się 9 września. Rozpoczęto ją mszą św. w kościele pw. św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy z wystawionymi pocztami sztandarowymi: Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie, Ochotniczych Straży Pożarnych z Brankowa i Grzegorzewic oraz Akcji Katolickiej z Piaseczna. Po mszy odbył się koncert pt. „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi”, zorganizowany przez autora projektu Roberta Grudnia. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie ze szkoły we Wrociszewie krótkim występem słowno-muzycznym. Anna Seniuk – znana aktorka, zaprezentowała wspomnienia i teksty Kardynała. Anna Zagdańska – mezzosopran oraz Chór Mieszany z Wrociszewa wykonali kilka pieśni, zaś Zespół Akordeonistów oraz grający na wrociszewskich organach Robert Grudzień zapewnili oprawę muzyczną.

Okolicznościowy list od Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał Michał Pruś, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego. We mszy i uroczystości uczestniczyli bardzo licznie mieszkańcy parafii, a także duża liczba gości z terenu Gminy Warka. Uczestniczył w niej również 91-letni Wacław Cybulski – mieszkaniec parafii wrociszewskiej, który jako nastolatek asystował w pracy organisty Stanisławowi Wyszyńskiemu i dobrze znał Prymasa.

Po uroczystości uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej udali się na pobliski cmentarz gdzie złożyli kwiaty na grobie rodzinnym Wyszyńskich.

W czasie II wojny światowej Wyszyński dwukrotnie ukrywał się we Wrociszewie przed aresztowaniem przez gestapo a następnie przed komunistyczną bezpieką a mieszkańcy zachowali w tajemnicy jego obecność. Tu miała się odbyć w lipcu 1924 r. msza prymicyjna, ale ze względu na stan jego zdrowia odbyła się później w sierpniu na Jasnej Górze. Na wrociszewskim cmentarzu pochowany jest ojciec Prymasa (1970 r.), w którego pogrzebie uczestniczył kardynał Karol Wojtyła – przyszły Papież. Po śmierci ojca Prymas nadal bywał we Wrociszewie i spotykał się z mieszkańcami.

Uroczystość ta uczciła postać Kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona wrociszewskiej szkoły, ale także przypomniała o lokalnej, jakże ciekawej historii.

PSP we Wrociszewie

Udostępnij:
← Jarmark Śniadaniowy i... sok z Żuka Żukiem przez Warkę →

Dodaj komentarz