Dzień Kazimierza Pułaskiego 2018

Dzień Kazimierza Pułaskiego 2018

11 października, jak co roku, odbył się Dzień Kazimierza Pułaskiego. Licznie zgromadzone delegacje oddały hołd bohaterowi dwóch narodów w parku na Winiarach, w 239. rocznicę jego śmierci. Obchodom towarzyszył wernisaż wystawy „Oto dni krwi i chwały: reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”, którą przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie.

Część patriotyczną otworzyła dyrektor muzeum Iwona Stefaniak. Po niej głos zabrali: radny powiatowy Wiesław Czerwiński (w imieniu starosty grójeckiego Marka Ścisłowskiego), radny wojewódzki Leszek Przybytniak (w imieniu marszałka województwa Adama Struzika) oraz sekretarz gminy Anna Matyjas (w imieniu burmistrza Dariusza Gizki). Wszyscy podkreślili odwagę i heroizm Kazimierza Pułaskiego, który walce o wolność poświęcił swoje życie. O poświęceniu tym szczególnie warto pamiętać w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość uświetnili: Orkiestra Wojskowa 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, asysta wojskowa 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego z Ogrodzienic oraz wiele pocztów sztandarowych.

Licznie zgromadzone delegacje instytucji publicznych, organizacji, szkół, w tym tych noszących imię Kazimierza Pułaskiego, złożyły kwiaty pod pomnikiem. Na cześć bohatera oddana została salwa armatnia, przygotowana przez rekonstruktorów z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Uroczystości towarzyszyło ślubowanie klas I Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Pułaskiego w Warce. Dzieci zaprezentowały krótki program artystyczny oraz wręczyły uczestnikom obchodów białe róże. W części artystycznej odbył się wernisaż wystawy „Oto dni krwi i chwały: reduta Ordona i rakietnicy Królestwa Polskiego”, którą przygotowało Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie. Ma ona szczególnie znaczenie dla Warki, ponieważ to właśnie w tym mieście stacjonowali rakietnicy – formacja elitarna i nowatorska. Wystawę można zwiedzać do 31 stycznia 2019 r.

Na zakończenie obchodów Dnia Pułaskiego Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce, wręczył swoim członkom odznaczenia.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego dziękuję wszystkim gościom, partnerom i sponsorom wydarzenia: Browarowi Warka, pp. Angelice i Jarosławowi Nowocielom – Hurtownia Art. Spożywczych, Piekarni KAZANA z Warki, Zajazdowi na Winiarach w Warce, Tłoczni Soków Wojciech Gwiazda z Bikówka, Panu Zygmuntowi Chrzanowskiemu z Kaliny, Panu Andrzejowi Majewskiemu Auto-Kurs Majewski, a także dyrekcji i pracownikom Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Materiał inf. Muzeum

Udostępnij:
← Warsztaty decoupage To były niezwykłe śniadania na wareckim rynku →

Dodaj komentarz