Siódma kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na wareckim starym cmentarzu

Siódma kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na wareckim starym cmentarzu

W dniach 1, 2 i 3 listopada 2018 r., odbędzie się już siódma kwesta na rzecz renowacji najcenniejszych wareckich zabytkowych nagrobków.

Dzięki dotychczasowym zbiórkom wspólnie uratowaliśmy piętnaście najcenniejszych zabytkowych nagrobków m.in.: pomnik nagrobny ks. Marcelego Ciemniewskiego, nagrobek ks. Jana Kantego Maszkowskiego wareckiego proboszcza w latach 1843-1853, nagrobek Jana Maliszewskiego z figurą św. Nepomucena,  nagrobek Mateusza Hermanna z pierwszej poł. XIX w. i nagrobek małżonków Steckich z drugiej poł. XIX w, duży nagrobek rodziny Polamin – postument i trzy płyty nagrobne. Nagrobki te należą do jednych z najstarszych i są obiektami niezwykle cennymi pod względem historycznym, artystycznym i kulturowym.

Dochód z tegorocznej kwesty przeznaczony zostanie za wykonanie dużych prac renowacyjnych nagrobka rodziny Polamin.

Dzięki staraniom Społecznego Komitetu im. ks. Marcelego Ciemniewskiego na rzecz Odnowy Zabytkowych Nagrobków na Wareckim Starym Zabytkowym Cmentarzu, dla uratowania pamięci zasłużonego dla Warki rzeźbiarza Jana Wojtasiaka i zachowania miejsca jego wiecznego spoczynku, w roku 2017 wykonane zostały prace rekonstrukcyjne zniszczonego nagrobka.

W tym roku wykonano rekonstrukcję grobów: Kazimierza Marciniaka (1860-1936) zasłużonego dla Warki organisty parafialnego i grobu rodziny Michalczewskich, dziedziców dóbr Hornigi, Michalczew i Gośniewice. Szymon Prus Michalczew Michalczewski za panowania Króla Stanisława Augusta był Majorem Gwardii Konnej Koronnej i Posłem Województwa Krakowskiego – zm. 1832 r.

Darczyńcami płyt z piaskowca i przetransportowania ich z Szydłowca do Warki są: Zdzisław Maszkiewicz z Pionek, Janusz Zawodnik z Szydłowca oraz Magdalena i Józef Figarscy z Jastrzębia. Fundament pod płyty wykonał Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o. Koszty związane z wykonaniem inskrypcji na płytach pokryła Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”. Renowację starego zabytkowego metalowego krzyża znajdującego się na grobie rodziny Michalczewskich wykonał Krzysztof Szczepanik, rzemieślnik z Warki. Montaż płyt na fundamentach wykonała firma Kamieniarstwo GRAN-WIT Wiesław i Paweł Witek z Warki. Powyższym darczyńcom składamy serdeczne podziękowania.

Cmentarze, jako zespoły nagrobków, rzeźb epitafiów, symboli, napisów nagrobnych itp., pozostają niewyczerpanym źródłem wiedzy o minionym życiu pojedynczych ludzi i całych zbiorowości ludzkich. Są także wyrazem i świadectwem kultury regionu i całego narodu.

Społeczny Komitet zwraca się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie  inicjatywy, dla których nasze wspólne dobro i dziedzictwo kulturowe leży na sercu. Nadal bardzo wiele zabytkowych nagrobków wymaga pilnej renowacji i od troski naszego pokolenia zależy ile z nich zostanie uratowanych. Jesteśmy pewni, że zdamy ten egzamin powinności po raz kolejny!

Andrzej Gut – przewodniczący Społecznego Komitetu im. ks. Marcelego Ciemniewskiego

Prosimy o nieskładanie na zabytkowych płytach starych wiązanek, które prowadzą do zawilgocenia powodując ciemne przebarwienia. Prosimy również o zapalanie zniczy tylko na wyznaczonym miejscu – na betonie poza płytą nagrobną – Dziękujemy.

Udostępnij:
← Wareccy turyści podczas 58 Centralnego Zlotu Młodzieży w Palmirach Bezpieczny przedszkolak... czyli POLICJA w Przedszkolu →

Dodaj komentarz