UTW aktywnie rozpoczyna nowy sezon

UTW aktywnie rozpoczyna nowy sezon

Warecki Uniwersytet Trzeciego Wieku ponownie rozpoczyna swoje spotkania z wiedzą. Przerwa wakacyjna nie skłoniła jednak do błogiego lenistwa. Wrzesień obfitował w różnego rodzaju aktywności całej grupy.

Piknik Mazowsze Seniorom

W sobotę 22 września na terenie Ośrodka Turystyki i Rekreacji nad Jeziorem Kozienickim odbyła się wyjątkowa impreza w całości poświęcona osobom przeżywającym jesień swojego życia. Tego dnia na seniorów z południowego Mazowsza czekał piknik sportowy zorganizowany przez Mazowieckie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Warki nie mogło zabraknąć na tym wydarzeniu.

Podczas eventu każdy znalazł coś dla duszy i dla ciała. Piknik Mazowsze Seniorom składał się z trzech bloków. Pierwszy z nich stanowił sport i rekreacja. Organizatorzy przygotowali 40 urozmaiconych konkurencji, w których seniorzy mogli sprawdzić swoje możliwości. Nasi studenci próbowali swoich sił m.in. w: strzelaniu z łuku, kręglach, bowlingu, biegach, skokach w dal czy golfie. Na drugi blok składały się występy artystyczne. Na  scenie dla seniora prezentowały się różne stowarzyszenia, grupy i zespoły tworzone właśnie przez seniorów z południowego Mazowsza. Nasza grupa zaprezentował się z „Jesiennym Pokazem Mody”. Trzeci blok aktywności stanowiło miasteczko zdrowego seniora, gdzie wszyscy zainteresowani mogli znaleźć porady medyczne, badania słuchu czy sprawić sobie chwilę relaksu w czasie masażu.

Na zakończenie Pikniku odbyło się wręczenie nagród za udział w konkurencjach z podziałem na poszczególne kategorie wiekowe. Na najlepszych czekały medale oraz nagrody rzeczowe. Możemy się poszczycić złotym medalem, który zdobyła nasz reprezentantka Asia Róg w pchnięciu kulą. Po dekoracji zwycięzców konkurencji sportowych wracaliśmy do domu pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. Wiemy, że działalność prowadzona przez inne grupy senioralne będzie dla nas inspiracją na nowy rok akademicki 2018/ 2019.

Spotkanie pt. „Polityka senioralna na Mazowszu”

28 września w Radomiu odbyła się konferencja z cyklu „Polityka senioralna na Mazowszu”. Na zaproszenie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, trzyosobowa delegacja z wareckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku również wzięła w niej udział.

Na początku spotkania Rafał Rajkowski, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, przedstawił kierunki działań polityki senioralnej na Mazowszu oraz poprowadził dyskusję z uczestnikami na temat działań jakie powinny być prowadzone w zakresie polityki senioralnej.

Na konferencji wysłuchaliśmy także wykładu dr Piotra Merksa pt. „Złoty wiek w dobrej formie. Interakcje lekowe”, a także prezentacji „Dobrych praktyk” przeprowadzonej przez: Elżbietę Nowakowską – Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zwoleniu, Zygmunta Plutę – Stowarzyszenie Klub Seniora „Weteran” w Radomiu, Kazimierza Markowskiego – Klub Seniora przy Parafii św. Stefana na Idalinie w Radomiu oraz Izabelę Kowalską – Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości w Radomiu.

Konferencja zakończyła się recitalem wokalnym Marka Ravskiego. W kuluarach był czas na rozmowy, dzielenie się doświadczeniami i zdobywaniu cennych informacji dot. zdobywania środków na dalsze projekty. UTW Warka po raz kolejny wzbogacił się o ciekawe pomysły na dalszą działalność.

Inauguracja roku akademickiego 2018/2019

Wrześniowe działania były przedsmakiem nowego roku akademickiego. 2 października po raz czternasty zabrzmiał hymn Gaude Amus na wareckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jak co roku pierwszy wtorek października jest bardzo ważny dla studentów UTW, którzy od teraz co tydzień będą uczestniczyć w wykładach i zdobywać nową wiedzę. Gośćmi tegorocznej inauguracji była Teresa Knyzio zastępca Burmistrza Warki oraz Marian Górski – Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji.

Po wręczeniu dyplomów za ubiegły rok przez Dyrektora CeSiR, oficjalnie rok akademicki 2018 / 2019 otworzyła pani Teresa Knyzio, która skierowała do grupy wiele ciepłych słów oraz wręczyła nowe legitymacje studenckie.

Następnie odbył się wykład inauguracyjny pt. „ 17 września 1939 r. – przyczyny i konsekwencje”, który przygotował i przedstawi dr Remigiusz Matyjas. Wykładowca przypomniał zdarzenia tak ważne dla historii Polski – 17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granice Polski. Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny zaatakował II Rzeczpospolitą, która na zachodzie od 1 września walczyła z hitlerowskimi Niemcami. Krok po kroku zaprezentował szereg wydarzeń,  które przyczyniły się do takiego przebiegu historii i pokazał słuchaczom jakie miało to konsekwencje w dalszym rozwoju wojny. Był to interesujący i wartościowy wykład.

Przed studentami UTW nowy rok, nowe wycieczki, projekty, które aktywizują i integrują naszą grupę, we wtorki wykłady, w piątki aerobic oraz spacery z kijkami, integracja z grupami senioralnymi z naszej gminy i Ziemi Radomskiej.

Choć oficjalnie rok akademicki rozpoczęto 2 października to nasi najaktywniejsi studenci prężnie działali już we wrześniu. W dniach 2 – 7 września  uczestniczyliśmy w wyjeździe  integracyjnym do Szczyrku, zwiedziliśmy Wisłę, Żywiec, Cieszyn i piękny Beskid. Od 18 do 20 września nasi przedstawiciele dokształcali się w Emaus na szkoleniu Grup Senioralnych  zorganizowanym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Członkowie UTW wystartowali także z projektem „Teatr moja passa”, który realizuje w ramach Inicjatywy Senioralnej. Obecnie tworzona jest grupa teatralna KOFEINA, z naszych studentów, która chce zaangażować do aktywności nowych osób z miasta i włączyć w swoje działania.

Przed nami rok pełen nowych wrażeń i emocji, wierzymy, że będzie jeszcze lepszy od poprzednich. Zapraszamy spragnionych wiedzy do wareckiego UTW we wtorki o godz. 10 , s. konferencyjna CeSiR.

Grażyna Jagiełło – Koordynator UTW w Warce

Udostępnij:
← Siatkarze wracają do gry w znakomitej formie! Wyniki wyborów do Rady Powiatu Grójeckiego w gminie Warka →

Dodaj komentarz