Akcja „Śniadanie Daje Moc” w Michałowie

Akcja „Śniadanie Daje Moc” w Michałowie

Wszystkim nam zależy, aby dzieci były zdrowe i miały energię do nauki i zabawy. Chcielibyśmy także, aby miały równy start i nie czuły się gorsze od innych. Codzienne śniadanie pomaga im dobrze zacząć dzień i daje równy start w szkolne obowiązki.

Nie bez powodu pierwsza zasada zdrowego odżywiania brzmi: do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. Tymczasem częstym błędem rodziców jest niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły. Brak czasu, pośpiech czy brak wykształconych dobrych nawyków żywieniowych u dorosłych ma niestety konsekwencje także dla dziecka. Śniadanie ma bowiem ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia oraz na metabolizm dzieci. Organizm, mimo snu, przez całą noc funkcjonuje (potrzebuje energii). Jeśli więc dziecko w ciągu godziny od momentu wstania nie zje śniadania – koniecznie dobrze zbilansowanego – będzie apatyczne, będzie często podjadać, będzie chciało coś słodkiego.

8 listopada, w Dniu Śniadanie Daje Moc, uczniowie klasy II z wychowawczynią Elżbietą Chojnacką i klasy I z wychowawczynią Wioletą Nadolną zorganizowali śniadanie w swoich klasach – wspólnie przygotowali i zjedli najważniejszy posiłek dnia. Dzieciaki miały frajdę nie tylko z dzielenia się z innymi, ale także spróbowania nowych smaków, dowiedzenia się, co lubią na śniadanie inne dzieci i dlaczego właściwie śniadanie jest takie ważne. Przykład, który może przemówić do wyobraźni dzieci? Samochód bez benzyny nie zabierze nas na wycieczkę, a uczeń bez śniadania nie będzie miał siły do zabawy i nauki. Jednemu i drugiemu potrzebne jest „paliwo”.

A dlaczego warto uczestniczyć w obchodach Dnia ŚDM?

  • Jest to świetny pretekst do przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznego
    i higienicznego przygotowywania posiłków np. takich jak częste mycie rąk. Przy tej okazji warto również zwrócić uwagę na nie marnowanie żywności.
  • Dzieci uczą się między innymi zasad zdrowego odżywiania.
  • Wspólne jedzenie posiłku może zachęcić dzieci do wypróbowania nowych smaków.
  • Podczas przygotowania śniadania uczniowie dowiadują się, co znajduje się na stole i dlaczego konkretne produkty zalecane są na śniadanie, aby dało ono energię na cały dzień.
  • Wspólne sprzątanie po posiłku zamienić można w zabawę, którą dzieci przeniosą do domów.

Żeby zdrowo żyć, trzeba zdrowo jeść. Dzięki temu będziemy mieć siłę do zabawy, nauki i pracy. Po tym programie uczniowie zobaczyli, że zdrowe odżywianie nie jest trudne, a jednocześnie może być bardzo przyjemne. Przekonali się, jak dzięki prostym czynnościom można sprawić, że nasz organizm będzie dobrze funkcjonował i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze. Jeśli zapamiętają podstawowe informacje zawarte w programie, zdrowe odżywianie nie będzie miało przed nimi tajemnic. A przecież o to właśnie chodzi!

Udostępnij:
← Planeta singli 2... 13 listopada w KINIE w Warce! Dywizjon 303. Historia prawdziwa... 13 listopada w KINIE w Warce! →

Dodaj komentarz