Uczniowie PSP Michałów dla Niepodległej

Uczniowie PSP Michałów dla Niepodległej

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości  jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie wraz z całym narodem, ten nie dozna w swym życiu największej radości. Cztery pokolenia czekały, piąte się doczekało – tak Jędrzej Moraczewski opisywał emocje związane z dniem 11 listopada 1918 roku. W tym roku – sto lat po wspomnianych wydarzeniach – wszelkie uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości miały niebywały charakter. A to wszystko dla Niepodległej!

W piątek 9 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej w Michałowie odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości. O godzinie 11:11 chóralnie wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, która swoim zakresem obejmowała 100 lat historii Polski. Uczniowie za pomocą poezji, a także pieśni i piosenek patriotycznych przypomnieli najważniejsze wydarzenia minionego stulecia. Zgromadzona publiczność była – chronologicznie – wprowadzana w atmosferę wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, wybuchem II wojny światowej, okresem okupacji, a także lat powojennych. Zgodnie ze scenariuszem podróż przez stulecie zakończyła się w dniu 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Kulminacyjny dzień obchodów w rzeczywistości dopiero nadchodził.

11 listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Michałowie zgromadzili się w kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty we Wrociszewie, by w nim – razem z lokalną społecznością – uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości. Msza święta sprawowana przez ks. Adama Ostrowskiego miała bardzo uroczysty charakter. Wyjątkową – patriotyczną oprawę muzyczną zapewnił chór parafialny prowadzony przez Kamila Wembergiera. Uczniowie PSP Michałów wystąpili z programem artystycznym, podczas którego – tak jak w szkole – odbyli podróż po stuleciu ujętym w klamrach lat 1918 – 2018. Publiczność nie tylko z zainteresowaniem słuchała, ale spontanicznie z młodymi artystami odśpiewała Pierwszą Brygadę, aktualny hymn Wojska Polskiego, Wojenko, wojenko, czy Serce w plecaku. Bez wątpienia uznanie widowni zdobyły dzieci z Oddziału Przedszkolnego, które wykonały utwór Jesteśmy Polką i Polakiem.

Nie ulega wątpliwości, iż 100 rocznica odzyskania niepodległości była wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich Polaków na całym świecie. Los sprawił, ze to nam przypadło w udziale obchodzić tę rocznicę. Będziemy ją wspominać z radością i czcią dla tych, którzy tę niepodległość wywalczyli. Obchody w naszej szkole, tak jak w każdym miejscu w kraju i za granicą są wyrazem naszego patriotyzmu. Patriotyzm to umiłowanie Ojczyzny. Pamiętajmy o tej miłości podczas 101 rocznicy, pamiętajmy podczas kolejnych rocznic. Okazujmy ją również na co dzień, bo Jeszcze Polska nie zginęła, jak długo dla niej się uczymy, pracujemy, jak długo dla niej po prostu żyjemy.

PSP Michałów

Udostępnij:
← Wielki i piękny Koncert Niepodległościowy Zostań wolontariuszem WOŚP! →

Dodaj komentarz