Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

Instytucje, Wiadomości 9 grudnia 2018
Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta

W nocy z 29/30 października 2018 r. w Brankowie, nieznani sprawcy z ogrodzenia sadu dokonali kradzieży metalowej bramy przesuwnej na szkodę mieszkańca gm. Warka. Policjanci z Komisariatu Policji w Warce wykonali szereg czynności procesowych, które przyczyniły się do ustalenia miejsca przechowywania skradzionego mienia. Jak się okazało na terenie posesji w gm. Grabów nad Pilicą policjanci oprócz bramy ujawnili jeszcze inne przedmioty, które mogą pochodzić z kradzieży. Zabezpieczono między innymi elektronarzędzia budowlane i ogrodowe, materiały budowlane. Trwa szacowanie wartości przedmiotów i ustalanie ich właścicieli.

W nocy z 3/4 listopada 2018 r., w Warce nieznany sprawca dokonał uszkodzenia szyby znajdującej się przy drzwiach wejściowych do jednego ze sklepów powodując straty w wysokości 4000 zł na szkodę mieszkańca gm. Warka.

7 listopada  2018 r., w miejscowości Grażyna obywatel Ukrainy z niezamkniętego garażu usiłował dokonać kradzieży motocykla. Jednak zamierzonego celu nie osiągnął z uwagi, iż został spłoszony przez właścicielkę, która wyszła na posesję, przez co sprawca uciekł porzucając motocykl. W wyniku szybko podjętej interwencji sprawca został ujęty przez funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Warce. Mężczyzna usłyszał już zarzuty usiłowania kradzieży mienia. Zostało od niego zabezpieczone mienie w postaci pieniędzy na poczet przyszłej kary. Może mu grozić również kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” i portalu warka24.pl oraz wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

W tym roku akcja „Znicz” rozpoczęła się w środę 31 października, a zakończyła 4 listopada. W Warce nad bezpieczeństwem czuwali codziennie funkcjonariusze Policji, wspierani m.in. przez strażaków ochotników. Wszystko po to, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo wszystkim, którzy w te dni odwiedzali groby najbliższych. Największe natężenie ruchu odnotowano na drogach dojazdowych i wokół cmentarzy. W wielu miejscach zmieniona została organizacja ruchu, tak by z jednej strony umożliwić wszystkim sprawne dotarcie do cmentarzy, z drugiej zaś przygotować miejsca parkingowe dla odwiedzających groby. W tych miejscach policjanci wraz ze strażakami z OSP kierowali ruchem i pomagali kierowcom w sprawnym przemieszczaniu się. Funkcjonariusze patrolowali także okolice oraz same cmentarze by zapewnić bezpieczeństwo nawiedzającym groby. Oprócz umundurowanych patroli na cmentarzach służbę pełnili także policjanci w ubraniach cywilnych. Ich zadaniem było zapobiegać kradzieżom. W ciągu pięciu dni policjanci, mimo licznych apeli, zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących. Doszło też do kilku kolizji drogowych, gdzie główną przyczyną była brawurowa jazda kierowców i nadmierna prędkość.

Następną akcję, w którą byli zaangażowani funkcjonariusze, to Święto Niepodległości, które przebiegało w bardzo dobrej atmosferze. Mogę powiedzieć, że bardzo spokojny i bezpieczny przebieg wszystkich związanych z tym świętem uroczystości, odbywał się dzięki profesjonalnemu zabezpieczeniu przez Policję, wszystkich imprez. Dzięki pracy Policjantów mieszkańcy Warki mogli bezpiecznie świętować obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W trosce o bezpieczeństwo na naszych drogach apeluję o włączenie się w akcję „NIE ZABIJAJ – CHCĘ ŻYĆ!” poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie, dbanie o bezpieczeństwo, zdrowie i życie, swoje oraz innych. Kierowco, nie zabieraj życia swojego, Twoich bliskich czy innych uczestników ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów, w tym przekraczanie prędkości, jazda po spożyciu alkoholu, to istotne czynniki mające wpływ na liczbę wypadków drogowych oraz ich skutki. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem – zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

Na mokrej nawierzchni zmniejsza się przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Tym bardziej powinniśmy jeździć z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni. W obecnej porze roku niezwykle istotne jest, aby piesi, którzy poruszają się jezdnią lub poboczem nosili elementy odblaskowe. W warunkach niedostatecznej widoczności, kierujący, później niż zwykle zauważa wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, w tym pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary). Pieszy widzi światła samochodu z dużej odległości, jednak dla kierowcy może być on niewidoczny. Odblaskowy breloczek, opaska, kamizelka sprawią, że zostanie
w porę dostrzeżony. Pamiętajmy też, że niekorzystna pogoda przyczynia się niekiedy do złego samopoczucia powodując u osób prowadzących pojazd rozproszenie uwagi. Apeluję do kierowców o ostrożną jazdę, zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Pieszym przypominam, że bezpieczeństwo na drogach często zależy od decyzji, które podejmują.

Od pewnego czasu w całej Polsce, modne stało się organizowanie nielegalnych wyścigów samochodowych w realnym ruchu ulicznym. Takie działanie naraża na niebezpieczeństwo innych użytkowników dróg. Niedawne wydarzenia na terenie Słowacji pokazały jak tragiczne w skutkach mogą być takie wyścigi. Policjanci z Warki wraz z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego, podejmują działania, aby przeciwdziałać temu zjawisku na terenie Warki i okolic. Nasza akcja ma zapobiec niebezpieczeństwom, jakie nieodzownie wiążą się z nielegalnymi wyścigami organizowanymi na ulicach miast i w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Chcemy także uświadomić młodych kierujących, że takie postępowanie to igranie ze zdrowiem i życiem własnym oraz innych użytkowników dróg. Zachęcamy tych, którzy chcą spróbować swoich sił w kierowaniu pojazdu rajdowego, aby robili to w wyznaczonych miejscach, tj. na torze wyścigowym, ewentualnie na wyłączonych z ruchu odcinkach dróg, po uzyskaniu zgody zarządcy drogi lub terenu.

Ponadto ostrzegam o przestępcach podszywających się pod policjantów czy inne osoby. Oszuści działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy! Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Na początku listopada na telefon stacjonarny mieszkanki Warki zadzwonił mężczyzna informując o wypadku syna. Kobieta miała wypłacić 34 tys. zł i przekazać w celu „załatwienia sprawy”. Mieszkanka wykazała się trzeźwością umysłu i zweryfikowała telefoniczne informacje z najbliższymi, dzięki czemu uniknęła straty oszczędności.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Bożonarodzeniowe bałwanki wśród wrociszewskich dzieci Otwarcie "Warszawskiej Iluminacji" z Orkiestrą Moderato! →

Dodaj komentarz