Kronika policyjna i… dwa słowa Komendanta

Kronika policyjna i… dwa słowa Komendanta

9 października 2018 r. w Warce, nieznany sprawca dokonał kradzieży zostawionego przed sklepem spożywczym, roweru górskiego marki GIANT ATX 1 koloru niebieskiego o wartości 1000 złotych na szkodę mieszkańca Warki. W chwili obecnej trwają czynności zmierzające do zatrzymania sprawcy tego przestępstwa.

W nocy z 3/4 listopada 2018 r., w Warce nieznany sprawca po uprzednim wybiciu szyby, dostał się do wnętrza mieszkania, skąd dokonał kradzieży telewizora LG 32″ o wartości 1.100,- zł na szkodę mieszkańca Warki. Policjanci Komisariatu Policji w Warce wykonali szereg czynności procesowych, które przyczyniły się do zatrzymania sprawcy. Prokurator zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji.

12 grudnia 2018 r., funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Warce zatrzymali mężczyznę – mieszkańca gminy Warka, który mógł zajmować się procederem nielegalnego wytwarzania środków odurzających. Policjanci przeszukując miejsce zamieszkania tego mężczyzny ujawnili u niego ćwierć kilograma narkotyków oraz przyrządy służące do nielegalnego wytwarzania wymienionych środków. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty. Grozi mu kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Trwają ustalenia czy 20-latek zajmował się także sprzedażą narkotyków.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego”, portalu „www.warka24.pl” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Jak co roku, w chwili gdy temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera, zwracamy  się do wszystkich z apelem o to, aby nie byli obojętni na czyjąś krzywdę. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, osoby starsze i osoby nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy, aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci podczas patroli zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj     pustostany, ogródki działkowe, altanki. Każdego roku monitorujemy sytuację tych osób, sami oferujemy pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnajdując takie osoby zawsze proponujemy przewiezienie ich do ośrodków, w których jest ciepło, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i przespać się w normalnych warunkach.

Jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, że wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Zwracamy się z apelem, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego  człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 112 lub pogotowia ratunkowego. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie.  Pamiętajmy, jeden telefon może uratować czyjeś życie!

Warecka policja to nie tylko ochrona bezpieczeństwa – to także zaangażowanie w akcje społeczne i kulturalne. 29 listopada warecka policja wzięła udział w obchodach 187. rocznicy Powstania Listopadowego zabezpieczając uroczysty „Capstrzyk Listopadowy” – czyli przemarsz uczestników przed pomnik Piotra Wysockiego. Już po raz drugi wareccy policjanci oraz pracownicy policji włączyli się w realizację „Szlachetnej paczki”, którą organizowała wolontariuszka z grójeckiej komendy – Anna Piekut specjalista Zespołu kard i szkolenia. Dzięki temu do najbardziej potrzebującej osoby trafiła świąteczna paczka. Głównym założeniem akcji jest idea niesienia bezpośredniej pomocy najbardziej potrzebującym. W „Szlachetnej paczce” darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób zamieszczonych w specjalnej bazie. W tym roku policjanci otoczyli opieką samotną, starszą kobietę.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia – zdrowia, pogody ducha, spełnienia najskrytszych marzeń, miłych rodzinnych spotkań przy Wigilijnym stole oraz wymarzonych prezentów pod choinką. Życzę także, aby nadchodzący Nowy 2019 Rok przyniósł Wam wiele pomyślności, uśmiechu i radości.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Tydzień Dobrych Uczynków w wareckiej "dwójce" Święto Liderów Seniorów →

Dodaj komentarz