18 lat, 170 ton makulatury… tradycja wareckiej „dwójki”

18 lat, 170 ton makulatury… tradycja wareckiej „dwójki”

Koniec roku często skłania do podsumowań. Postanowiliśmy i w wareckiej „dwójce” sporządzić raport z przeprowadzonych w naszej szkole zbiórek makulatury. A działania te mają już u nas wieloletnią tradycję.

Pierwsza zbiórka makulatury odbyła w 2000 roku. Od tego czasu regularnie 2 razy w roku, wiosną i jesienią, przynosimy do szkoły niepotrzebny papier. Ciężarówki wywożą z placu makulaturę, a my cieszymy się z zarobionych wspólnie pieniędzy.

To dzięki tym „finansowym zastrzykom”  powstała scena, na której odbywają się nasze szkolne występy, zakupiliśmy także kurtynę, kserokopiarkę, ogrzewacze do wody w niektórych łazienkach i meble do jednej z sal lekcyjnych. Część pieniędzy wykorzystuje się również na bieżące potrzeby szkoły.

Warto sobie uświadomić, że w ciągu tych 18 lat zebraliśmy ok. 170 ton makulatury, co odpowiada ładowności ok. 11 tirów! Nie do przecenienia jest fakt, że w ten sposób przyczyniliśmy się do uratowania ok. 2800 drzew. Jeśli wiemy, że na 1 hektarze gruntu rośnie przeciętnie ok. 300-600 dorodnych drzew, to „nasze” drzewa zajmują ok. 4-5 hektarów.  „Mamy” więc swój własny las, w którym można by się było zgubić! Nasza ostatnia jesienna zbiórka była wyjątkowa. Aby uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości postanowiliśmy, że każda klasa uzbiera co najmniej 100 kg makulatury. Łącznie zebraliśmy 7500 kg makulatury, co w przeliczeniu na klasę dało wynik 202 kg. Tak więc nie tylko osiągnęliśmy zamierzony cel, ale podwoiliśmy wynik! W nagrodę dzieciom z każdej klasy, które przyniosły najwięcej  makulatury, wręczono pamiątkowy ołówek z napisem #MOJA NIEPODLEGŁA. Takie ołówki otrzymali też uczniowie klasy 2c, którzy jako pierwsi zebrali 100 kg makulatury oraz uczniowie klasy 7a, którzy uzbierali najwięcej makulatury  z wszystkich klas – 725 kg.

Istotne jest również to, że we wszystkich tych zbiórkach uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale także rodzice, nauczyciele i wszyscy pracownicy szkoły. Nasza Zbiórka Makulatury z Tradycją jest przykładem wspólnego zaangażowania całej społeczności szkolnej w pracę na rzecz wspólnego dobra.

Koordynator działań: Irena Domańska – nauczyciel biologii (PSP2)

Udostępnij:
← Kolejny finał, kolejny rekord WOŚP w Warce – zebraliśmy ponad 90 tysięcy! Warecka akcja na rzecz budowy hospicjum →

Dodaj komentarz