Bardzo aktywna W.A.R.K.A. – podsumowanie roku 2018

Bardzo aktywna W.A.R.K.A. – podsumowanie roku 2018

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. działa już od 15 lat na terenie gminy Warka i powiatu grójeckiego. Misją organizacji jest pobudzanie aktywności mieszkańców i promocja regionu. Wierne kierunkowi działania w 2018 roku wspierało przyznawaniem dotacji w „Działaj Lokalnie” i stypendiów dla zdolnej młodzieży, oraz skupiło się na pobudzaniu do działania grup senioralnych oraz promocji Szlaku Jabłkowego. W podsumowaniu aktywności organizacji w roku 2018 przedstawiamy jedynie działalność na terenie Gminy Warka, mimo iż zasięg części realizowanych projektów obejmuje cały Powiat Grójecki.

Wspieranie aktywności seniorów

Projekty senioralne pt. „Liderzy Zmian – Sieć Aktywnych Seniorów Powiatu Grójeckiego” oraz „Sieć Aktywnych Seniorów z grójeckiego” to przedsięwzięcia, w ramach których wspierano działalność 11 klubów seniora z gminy Warka. Osoby 60+ brały udział w ok. 50h szkoleń dotyczących m.in. planowania i realizacji projektów, umiejętności redakcyjnych, tworzenia ciał dialogu z samorządem. Seniorzy z 8 grup zrealizowali swoje pomysły, które były działaniami na rzecz grupy i lokalnego środowiska tzw. „Inicjatywy Senioralne”. Np. grupa „Starówka” przygotowała wystawę o wsi Stara Warka, która zawisła w siedzibie klubu, Grupa „Kwitnąca Jabłoń” z Konar pracowała nad tym by ocalić od zapomnienia wspomnienia z czasów szkolnych, a „Złota Reneta” z Ostrołęki zorganizowała spotkanie dla samotnych starszych osób. W ramach projektu ok. 200 osób starszych z klubów z terenu gminy Warka wzięło udział w integracyjnej imprezie plenerowej tzw. „Senioradzie”. Certyfikowane zostały nowe Miejsca Przyjazne Seniorom. Wareccy seniorzy współtworzyli nową gazetę – „Aktywny Senior” – dwumiesięcznik seniorów ziemi grójeckiej”, który w nakładzie 2000 egz. powędrował do osób starszych. Powstał też, jako jeden z pierwszych w powiecie grójeckim, Senioralny Zespół Konsultacyjno-Doradczy, który współpracując z wareckim samorządem będzie działał na rzecz potrzeb osób starszych w gminie Warka.

Promocja Jabłkowej Warki

Warecki Szlak Jabłkowy to przedsięwzięcie zainicjowane przez Partnerstwo Jabłkowej Warki w 2017 roku. Ta turystyczna trasa łączy kilkanaście obiektów, w których goście odwiedzający Warkę mogą poznać jak wspaniałe jest  jabłko. Na Szlaku można odwiedzić gospodarstwo sadownicze, wziąć udział w zbiorach owoców, poznać jak nowocześnie sortuje i przechowuje się jabłka oraz spróbować lokalnych smakołyków z jabłkami z karty „Jabłka na Widelcu”.  W 2018 roku Szlak Jabłkowy jako nowe przedsięwzięcie, sprawdził się w praktycznym działaniu. Zorganizowano imprezy promujące tj. pierwszy Weekend na Szlaku Jabłkowym oraz cykl 4 Jarmarków Śniadaniowych na wareckim rynku, dzięki pomocy władz gminy, dotacji z Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, dotacji z Samorządu Województwa Mazowieckiego. W dotarciu z informacją o istnieniu Jabłkowej Warki pomogli zaproszeni blogerzy kulinarni. Trasa zyskała także szereg strzałek kierunkowych, dzięki którym turyści łatwiej dotrą do obiektów szlaku, a nad Pilicą stanęła tablica szlaku. Produkty na szlaku (przetwory jabłkowe ze Szkółki Owocowej Bończa i produkty pszczele z Pasieki Tuszyńskich) zyskały oznaczenie Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsze. Osoby, będące właścicielami obiektów na szlaku wspólnie wypracowali gotowe oferty turystyczne – dla rodzin, wycieczek szkolnych i ulubieńców lokalnych smaków. To był rok intensywnej pracy członków szlaku, którzy również wspólnie pracowali nad strategią rozwoju i planami na kolejny rok. Na rok 2019 zaplanowano kontynuację m.in. 5 Jarmarków Śniadaniowych od maja do września oraz organizację Weekendu na Szlaku Jabłkowym.

Granty „Działaj Lokalnie” i stypendia LFS

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. już od 13 lat organizuje konkurs „Działaj Lokalnie”, który pobudza małe grupy i organizacje do działania. W 2018r. przyznanych zostało 16 dotacji, z czego 5 na terenie gminy Warka. Fundusze te w formie dotacji o łącznej wartości ponad 20 tys. zł uruchomiły i wsparły lokalne inicjatywy m.in. Szczep 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych wydał pamiętnik Józefa Manczarskiego oraz postawił tablicę pamiątkową przy ulicy  J. Manczarskiego; Stowarzyszenie „Made in Bończa” zorganizowało akcję „Ławeczka”, w ramach której wieś zyskała kilkanaście wiejskich ławeczek – miejsc rozmów i integracji mieszkańców, mieszkańcy wsi Michalczew zagospodarowali teren wokół wiejskiego stawu, w Konarach powstał plac zabaw przy OSP, a Stowarzyszenie „Animator” zorganizowało warsztaty umiejętności cyrkowych.

W ramach Lokalnego Funduszu Stypendialnego w edycji 2018/2019 przyznano 10 stypendiów na łączną wartość 15 tys. zł i zorganizowano akcje, w których stypendyści włączyli się jako wolontariusze.

Działalność Stowarzyszenia W.A.R.K.A. w ubiegłym roku była możliwa dzięki szerokiej współpracy z lokalnymi partnerami na czele z samorządem wareckim oraz pozyskanym dotacjom m.in.  z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, Samorządu Województwa Mazowieckiego, Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, których wartość wyniosła prawie 300.000zł. W działaniach pośrednio i bezpośrednio wzięło udział ok. 3000 osób.

Dziękujemy wszystkim Partnerom oraz osobom zaangażowanym w inicjatywy Stowarzyszenia W.A.R.K.A.! 

Zachęcamy do wsparcia naszej działalności na rzecz aktywizacji  lokalnej poprzez przekazanie 1% podatku. Wystarczy w zeznaniu PIT wpisać nr KRS 0000160318!

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Udostępnij:
← Marcowy Dobry Wieczór z poezją! Piękna Polska w przedstawieniu wareckiej "Dwójki" →

Dodaj komentarz