Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta…

Kronika policyjna i dwa słowa Komendanta…

Policjant wstępując do służby ślubuje wiernie służyć narodowi, chronić porządek prawny, a także strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. 21 stycznia 2019 dzielnicowa Komisariatu Policji w Warce udowodniła, że słowa policyjnej roty obowiązują również poza służbą. Mundurowa zatrzymała kierowcę, który jechał w stanie nietrzeźwości. Mł. asp. Aneta Ścisłowska w miejscowości Stara Warka zauważyła Renault Clio, którego kierowca poruszał się całą szerokością drogi. Wzbudziło to podejrzenie, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu. Gdy samochód zjechał na pobliski parking, policjantka otworzyła drzwi i uniemożliwiła kierującemu dalszą jazdę. Gdy na miejsce przyjechał patrol z Warki, okazało się, że 34-letni mieszkaniec gm. Garbów nad Pilicą miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz za kierowanie w stanie nietrzeźwości. Oprócz utraty prawa jazdy i wysokiej grzywny, grożą mu 2 lata więzienia.

W okresie 10/16 lutego 2019, w Warce nieznani sprawcy dokonali kradzieży z włamaniem do domu mieszkalnego skąd dokonali kradzieży pieniędzy oraz sprzętów elektronicznych na szkodę mieszkanki Warki, która w czasie zdarzenia przebywała na urlopie poza miejscem zamieszkania. Policjanci szybko ustalili sprawców tego czynu którym okazali się dwaj młodzi mieszkańcy Warki, odzyskano również część skradzionych przedmiotów.

W nocy 8 grudnia 2018 prawdopodobnie w wyniku podpalenia, w Warce przy ul. Kononowicza, spłonął domek letniskowy typu „Holendeskiego”. Jak ustalono pożar pojawił się w budynku w wyniku podpalenia. Na miejscu z ogniem walczyły zastępy straży OSP z Warki. Straty wywołane pożarami oszacowano na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Policjanci z Warki prowadzą dochodzenie w tej sprawie.  Z uwagi, iż zbliżająca się wiosna to wzmożony ruch na działkach, bądźmy czujni  i reagujmy na dziwne sytuacje, podejrzane osoby również u naszych sąsiadów. Jednocześnie apelujemy do ewentualnych świadków, którzy widzieli podejrzane osoby lub sam fakt podpalenia, aby skontaktowali się z Komisariatem Policji w Warce.

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta  i gminy Warka.

W Warce zaistniało mniej przestępstw kryminalnych, w tym kradzieży, rozbojów czy uszkodzenia mienia. W 2018 roku, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedzającego roku, odnotowano spadek przestępczości, w tym przestępstw szczególnie społecznie uciążliwych, przy jednoczesnym wzroście ich wykrywalności. To wszystko jest wynikiem codziennej, ciężkiej pracy funkcjonariuszy i pracowników Komisariatu Policji w Warce. Dokonując oceny stanu przestępczości za 2018 r., po raz kolejny na terenie Warki zauważalne jest ograniczenie przestępczości, co ma bezpośredni wpływ na wskaźnik poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz obrazuje skalę skuteczności Policji. Policja dużą wagę przywiązuje również do ścigania sprawców z grupy tzw. siedmiu kategorii przestępstw kryminalnych, godzących w podstawowe wartości jakimi są życie i zdrowie człowieka oraz mienie. Są to przestępstwa szczególnie dokuczliwe dla osób, które zazwyczaj nie mają do czynienia z przestępczością zorganizowaną, gospodarczą (ekonomiczną) i korupcyjną, a znacznie częściej spotykają się z tzw. przestępczością pospolitą, taką jak: bójka i pobicie; kradzież cudzej rzeczy; kradzież samochodu poprzez włamanie; kradzież z włamaniem; rozbój, kradzież i wymuszenie rozbójnicze; uszkodzenie rzeczy; uszczerbek na zdrowiu. Jednocześnie w wyniku skutecznych i efektywnych działań Policji poprzedzonych analizami zagrożeń przestępczością (w 7 kategoriach), obserwuje się wzrost jej wykrywalności. Ustalanie i zatrzymanie sprawców przestępstw pozwala pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej, a szczególnie skutecznie pozbawić ich korzyści majątkowych pochodzących z dokonanych przestępstw. Widać wiele pozytywnych trendów. Jest to jednak nie tylko powód do dumy, ale przede wszystkim przyczynek do dalszej wytężonej pracy. Tylko od początku roku policjanci z pionu do walki z cyberprzestępczością zatrzymali w kraju już kilkadziesiąt osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też m.in. takich, które znieważały, nawoływały do popełnienia zbrodni czy pochwalały popełnienie przestępstwa. Jedno takie zdarzenie odnotowaliśmy na terenie Warki. Po przekazaniu zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego, zatrzymany usłyszał zarzuty, a Prokuratura Rejonowa w Grójcu zastosowała dozór policyjny. Przypominam, że w cyberprzestrzeni nie jesteśmy anonimowi i bezkarni, a każde nasze działanie pozostawia ślad. Wśród często niepoważnie traktowanych przestępstw ściganych na wniosek osoby poszkodowanej są znieważenia, czy kierowanie gróźb karalnych, zwłaszcza, gdy są popełniane za pośrednictwem telefonu, czy mediów elektronicznych. W każdej takiej sytuacji osoby podejrzewane nie mogą czuć się bezkarnie. Funkcjonariusze na bieżąco monitorują sieć i mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców tego typu przestępstw i pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Pomimo często nagłaśnianych przez Policję akcji profilaktycznych, zaangażowania środków masowego przekazu, wciąż dochodzi do oszustw. Sprawcy wymyślają cały czas nowe metody, chcąc uwiarygodnić swoją historię i wyłudzić pieniądze. Do jednostek w całej Polsce, zgłaszają się kobiety, które za pomocą Internetu lub innych portali społecznościowych poznają mężczyzn. Za każdym razem nieznajomy przedstawia się za amerykańskiego doktora aktualnie przebywającego na misji w Syrii. Wirtualna znajomość z rzekomym doktorem po krótkim czasie „nabiera tempa”, proponuje wysłanie prezentu w formie paczki z biżuterią oraz pieniędzmi lub przyjazd do Polski. Po tym „Doktor” prosi o przelanie różnych sum pieniędzy za prezenty lub inne opłaty manipulacyjne związane z dokumentacją potrzebną do przyjazdu do Polski, jednocześnie zapewniając zwrot poniesionych kosztów. Takie prośby powtarzają się kilkakrotnie i pokrzywdzone za pomocą firmy realizującej przekazy pieniężne przeważnie Western Union i MoneyGram przelewają pieniądze na konta zagraniczne. Czasem wystarczy po prostu zachować trzeźwość umysłu, by nie paść ofiarą wyrafinowanych naciągaczy.

Chciałbym przypomnieć telefony służbowe dzielnicowych pełniących służbę w gminie Warka: mł. asp. Aneta Ścisłowska tel. 887 884 558, asp. Andrzej Duda tel. 519 035 320, mł. asp. Artur Opszalski tel. 519 035 323.

Kończąc proszę o wszelkie informacje mogące przyczynić się do ustalenia sprawców niewyjaśnionego przestępstwa wskazanego w dzisiejszej kronice kryminalnej. Ze swojej strony nie tylko zachęcam do takiej aktywności społecznej, ale zobowiązuję się, że każda przekazana nam informacja zostanie skrupulatnie sprawdzona.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i Bieg Tropem Wilczym w Garnizonie Grójec 16. Dobry Wieczór! →

Dodaj komentarz