Niezwykłe warsztaty kulinarne we Wrociszewie

Niezwykłe warsztaty kulinarne we Wrociszewie

Jak to drzewiej (dawniej) bywało, czyli smaki naszych babć. Pod takim hasłem 11 marca 2019 roku odbyły się kolejne, trzecie już, warsztaty
w Publicznej Szkole Podstawowej we Wrociszewie. Od kilku lat szkoła bardzo szeroko współpracuje ze Stowarzyszeniem MADE IN BOŃCZA. Jest to współpraca nad wyraz efektywna. Do tej pory odbyły się wspólne warsztaty tworzenia „Bożonarodzeniowych bałwanków” z waty oraz
„Wielkanocnych zajączków” wykonanych z siana.

W tym roku, w ramach akcji „Szkoła na widelcu” i promocji zdrowego żywienia w szkole odbyły się zajęcia pokazujące proces produkcji smakołyków, których na co dzień w domach się nie wykonuje. Gospodarzem spotkania była dyrektor szkoły Małgorzata Gowin.

W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas I-III pod kierunkiem wychowawczyń: Urszuli Batte, Marioli Bienias i Renaty Biedrzyckiej.

Tym razem szkołę zaszczyciły swoją obecnością nie tylko przedstawicielki Stowarzyszenia MADE IN BOŃCZA, ale również starszyzna z Koła Gospodyń Wiejskich z Bończy. Wszystkie przedstawicielki zachwyciły uczestników wspaniałymi strojami i pięknymi, efektownymi czapkami kucharskimi.

W ramach najwspanialszych babcinych smaków młodsze przedstawicielki Stowarzyszenia zaprezentowały proces wyrabiania i pieczenia chleba na zakwasie. Dzieci miały możliwość samodzielnie wyrabiać chleb na drożdżach, który upieczony w szkolnej kuchni znikał bardzo szybko.

Starszyzna zaprezentowała proces wyrabiania masła w tradycyjnej, drewnianej kierzni. Wszystkie dzieci miały ogromną radość z ubijania masła, co nie było łatwym i prostym procesem.

Przedstawicielki Stowarzyszenia nie tylko zaprezentowały te smakołyki, ale również przygotowały dla wszystkich uczestników warsztatów przewodnik pt. „Krótka opowieść o pieczeniu chleba” z przepisami na chleb drożdżowy, chleb na zakwasie, roli chleba w życiu rodziny, szacunku dla niego przekazywanego z pokolenia na pokolenie oraz roli kobiet w cotygodniowym rytuale wypiekania chleba. Czytamy w nim „Po dziś dzień znamy zwyczaje ucałowania kromki chleba, która upadnie na ziemię czy wykonywaniu znaku krzyża przed rozkrojeniem świeżo wypieczonego chleba”. W przygotowanej przez panie małej wystawce dawnego sprzętu uczniowie mogli zobaczyć dwa rodzaje kierzni, czyli maselnic, drewnianą dzieżę służącą do wyrabiania chleba, wspaniałe szmaciaki, dywaniki tkane ze szmatek przez nasze babcie. 

Zainteresowanie wśród uczniów było ogromne, gdy na ich oczach z produktów dostępnych w każdym sklepie, w procesie wręcz magicznym, powstawały smakołyki niedostępne na co dzień.

Na koniec uczestnicy warsztatów mieli okazje zjedzenia obu rodzajów chleba ze świeżo wyrobionym masłem, które zachwycało swoim smakiem nawet największych smakoszy. Niepowtarzalnym przeżyciem była degustacja maślaki, produktu ubocznego w procesie wyrabiania masła.

Wszystkie dzieci, z zachwytem na ustach, pałaszowały kolejne kromki chleba, a prowadzące warsztaty z radością przygotowywały następne porcje do degustacji.

Na koniec pani dyrektor, Małgorzata Gowin, przekazała dyplom podziękowania i słowa uznania. 

Mariola Bienias PSP Wrociszew

Udostępnij:
← Wielki kompozytor Franciszek Lessel i ziemia warecka Finisaż wystawy DLA NIEPODLEGŁEJ →

Dodaj komentarz