Niezwykły matematyczny „trójkąt Sierpińskiego”

Niezwykły matematyczny „trójkąt Sierpińskiego”

„Matematyka jest trudna, ale PIĘKNA” – tym zdaniem nauczycielka matematyki w LO im. P. Wysockiego i jednocześnie pomysłodawczyni projektu „Fraktal na Stulecie” Jolanta Nędzołek zwróciła się do uczniów szkół ziemi wareckiej, zebranych w dniu 4 kwietnia w hali CeSiR, realizujących żywy fraktal – piąty etap konstrukcji trójkąta polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.

Ten projekt to innowacja metodyczna realizowana w wareckim liceum, zainicjowana z okazji ogłoszenia przez Senat RP roku 2019 Jubileuszowym Rokiem Matematyki, a koordynowanym przez Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki.

W ramach projektu nauczycielka Jolanta Nędzołek realizowała szereg zadań promujących zainteresowania matematyczne wśród uczniów, ze szczególnym uwzględnieniem przełożenia wiedzy teoretycznej na pragmatyczną.  W korytarzach liceum wareckiego można podziwiać wystawy, ukazujące praktyczną realizację zadań i funkcji matematycznych w architekturze czy życiu codziennym. Dodatkowo licealiści mają przygotowane gry logiczne, kalendarz matematyczny, zbudowane figury geometryczne, wystawy ukazujące wkład polskich naukowców w rozwój matematyki, a nawet kącik Poezja i Matematyka.

Finalnym etapem projektu stała się budowa żywego fraktala – trójkąta Sierpińskiego. W realizacji zadania udział wzięli – oprócz uczniów LO Wysockiego – uczniowie wareckich szkół: „Jedynki” i „Dwójki” oraz młodzież z ZSP w Warce. W sumie aż 243 uczniów brało czynny udział w akcji, co dało wyraz integracji i umiejętności współdziałania lokalnych placówek oświatowych, czego wspaniałym i imponującym efektem jest biało-czerwony żywy  FRAKTAL – trójkąt Sierpińskiego.

LO Warka

Udostępnij:
← Poeci mile widziani! Życzenia Wielkanocne od Radnych Powiatu Grójeckiego z Gminy Warka! →

Dodaj komentarz