Kronika policyjna i dwa słowa komendanta

Kronika policyjna i dwa słowa komendanta

W nocy 28/29 kwietnia 2019 r. nieznani sprawcy z terenu ogrodzonego terenu należącego do sklepu Biedronka w Warce, dokonali kradzieży napoi różnych marek na szkodę Jeronimo Mar-tins Polska S.A. Policjanci z Warki w wyniku podjętych w tej sprawie czynności zatrzymali dwóch sprawców przestępstwa, byli już wcześniej znani Policji. Grozi im kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

W dniach 5-11 maja 2019 r., w Gąskach nieznany sprawca po uprzednim wyłamaniu skobla dostał się do wnętrza pomieszczenia gospodarczego skąd dokonał kradzieży narzędzi ogrodniczych na szkodę mieszkanki Warszawy. Policjanci z Warki prowadzą dochodzenie w tej sprawie. Jednocześnie apelują do ewentualnych świadków, którzy widzieli podejrzane osoby lub sam fakt włamania, aby skontaktowali się z Komisariatem Policji w Warce.

Policjant wstępując do służby ślubuje wiernie służyć narodowi, chronić porządek prawny a także strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. W dniu 17 maja 2019 r. godz. 4.40 dyżurny wareckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o ucieczce z do-mu 48-latka. Ze wstępnych informacji wynikało, że 48-letni mężczyzna ubrany w sweter, spo-dnie i kalosze. Wybiegł z domu w kierunku rzeki Pilicy. Policjanci z Warki natychmiast udali się nad rzekę. Podczas penetracji nadbrzeża zauważyli przebiegającą przez drogę postać w kierunku rzeki. Mundurowi pobiegli za mężczyzną, który odpowiadał rysopisowi zaginionego. Kiedy zauważył policjantów zaczął krzyczeć „zostawcie mnie, bo się utopię”, cały czas odda-lając się przez bagna i stawy w kierunku rzeki. Przez chwilę policjanci stracili mężczyznę z pola widzenia, ale po kilku minutach zauważyli go stojącego po kolana w starorzeczu Pilicy. 48-latek cały czas uciekał krzycząc, że się utopi. Pomimo, że na miejsce przyjechał brat chore-go mężczyzny i prosił go o wyjście z wody, ten wchodził coraz głębiej. W tym czasie na miejsce wezwano pogotowie i straż pożarną. Negocjacje nie przyniosły rezultatu, nie było również możliwości wodowania łodzi. Sytuacja była niebezpieczna, ponieważ uciekinier nie potrafi pływać. Policjanci podjęli decyzję, że wejdą do wody. Będący na przeciwnym brzegu rzeki strażacy, widząc podchodzących funkcjonariuszy w kierunku mężczyzny, zaczęli głośno z nim rozmawiać odwracając jego uwagę. Wtedy policjanci wskoczyli do rzeki i dotarli do mężczyzny, który dalej próbował uciekać. Policjanci starali się z nim rozmawiać, podchodząc do niego powoli, kiedy chwycili za ręce, uspokoili go. 48-latek miał siną twarz i cały się trząsł. Zaprowadzono go do karetki, z podejrzeniem hipotermii trafił do szpitala

Dwa słowa Komendanta

Serdecznie Witam Czytelników „Kuriera Wareckiego” oraz wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

Ostrzegam przed fałszywymi stronami udającymi pośredników szybkich płatności.

Przestępcy podszywają się pod serwisy oferujące szybkie przelewy (np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24). Podstawione strony przestępców wyłudzają loginy i hasła do bankowości inter-netowej oraz kody autoryzacyjne zatwierdzające przelewy. Ofiary ataków, które nie zachowa-ją ostrożności, mogą stracić swoje oszczędności. Problem jest poważny – tylko w marcu w całej Polsce odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności, używa-nych przez przestępców. Nieświadomi konsumenci ujawniając swoją tożsamość przestępcom mogą doprowadzić do wykorzystania jej do zawarcia w ich imieniu umów i w konsekwencji np. zaciągnięcia zobowiązań finansowych. Przestępcy używają różnych sposobów, by ścią-gnąć ofiary na fałszywe strony. Użytkownicy mogą być do nich kierowani przez linki w SMSach, komunikatorach internetowych lub poprzez fałszywe sklepy internetowe.  Aby nie zostać ofiarą przestępców należy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów:

  • Uważaj na wszystkie wiadomości o konieczności zapłaty lub dopłaty drobnych kwot (np. 0,89 PLN) zawierające link do strony udającej pośrednika płatności. Przed wyko-naniem przelewu skontaktuj się z firmą, która figuruje jako nadawca wiadomości (np. operator telekomunikacyjny, sklep czy serwis internetowy).
  • Jeśli strona prosi o login i hasło do bankowości internetowej, sprawdź w pasku prze-glądarki, czy jej adres internetowy zgadza się z adresem strony Twojego banku. Jeśli adres jest inny niż zwykle, nie loguj się na tej stronie – nie podawaj tam swoich da-nych oraz powiadom o tym swój bank.
  • Zawsze czytaj uważnie treść każdego SMSa z kodem autoryzacyjnym od swojego banku. Jeśli twój bank to umożliwia zamień SMSy na autoryzację za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
  • Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce Policji. Wskazane poniżej instytucje przekażą Ci informacje na temat kolejnych działań. Masz też prawo złożyć reklamację do swojego banku.

Z poważaniem,

Komendant Komisariatu Policji w Warce – podkom. Paweł Lewandowski

Udostępnij:
← Ostatni Dobry Wieczór w tym sezonie Operacje tarczycy w PCM w Grójcu →

Dodaj komentarz