Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe współpracują ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A.

Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe współpracują ze Stowarzyszeniem W.A.R.K.A.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A. to organizacja, która zamiast ryby daje wędkę. Wspiera m.in. lokalnych liderów, poprzez edukację – między innymi uczy, jak planować i realizować projekty, jak pozyskiwać fundusze na działania dla lokalnych społeczności. Organizuje wydarzenia, nie tylko na terenie gminy Warka, ale także na terenie innych części powiatu grójeckiego.

W czerwcu zorganizowało 2 dwudniowe szkolenia, które zgromadziły prawie 50 osób reprezentujących Koła Gospodyń Wiejskich. To doskonała okazja do wymiany pomysłów, inspiracji, poznania ciekawych osób, które z wielką pasją i zaangażowaniem oddają swój czas i energię by integrować mieszkańców i pobudzać ich do działania by żyło się wszystkim lepiej w danej społeczności.

Szkolenia odbyły się w Olszewie (gm. Goszczyn) i w Gminnym Domu Kultury w Chynowie – ze względu na konieczność dojazdu z różnych gmin naszego powiatu. Uczestnicy pracowali metodami aktywnymi nad własnymi pomysłami tj. każda organizacja określała sukcesy, marzenia i plany. Potem wszyscy generowali pomysły na projekty, które promują Koła Gospodyń Wiejskich, by następnie każda organizacja mogła określić cechy swojego projektu tj. po co, z kim, dla kogo, kiedy, gdzie, jak i co chce realizować. Pojawiły się pomysły związane z wykreowaniem własnego produktu regionalnego, organizacją miejsca spotkań, łączenia pokoleń, stworzenia nowych imprez w wiosce. Osoby uczestniczące przygotowali na szkoleniu diagnozę do projektu, uczyli się jak określać cel, przygotować harmonogram i budżet przedsięwzięcia. Było dużo dodatkowych tematów, które żywo interesują KGW takie jak: jak angażować młodzież do działalności społecznej, jak zgodnie z prawem sprzedawać produkty lokalne, kwestie współpracy z wolontariuszami i wiele innych. Szkoleniom towarzyszyła pozytywna energia, która aż kipiała z uczestników, którzy bardzo aktywnie zaangażowali się w pracę nad swoimi planami. Szkolenie prowadziła Dorota Lenarczyk, która m.in. w Stowarzyszeniu W.A.R.K.A. pozyskuje środki, bierze udział w ocenianiu projektów i prowadzi szkolenia w zakresie pozyskiwania środków od kilkunastu lat.

Dzięki zdobytym umiejętnościom Koła Gospodyń Wiejskich będą  przygotowywały własne projekty, by następnie złożyć je do konkursu dotacyjnego „Inicjatywa Lokalna KGW” (dla większości będzie to pierwszy kontakt z pisaniem wniosku o fundusze). W konkursie przewidziano dotacje w wartości 3 tys. zł, pula do rozdania wynosząca 24 tys. zł pochodzi z dotacji Samorządu Województwa Mazowieckiego, jaką zdobyło Stowarzyszenie W.A.R.K.A. oraz z wkładu Starostwa Powiatowego w Grójcu – głównego Partnera projektu.

Patronat nad projektem objęły samorządy, na terenie których funkcjonują KGW tj. Gminy: Chynów, Jasieniec, Grójec, Pniewy, Nowe Miasto nad Pilicą, Błędów, Belsk Duży, Goszczyn i oczywiście Warka.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

 

Udostępnij:
← Sportowe zmagania strażaków TIK SHOW w Skrzynce Kontaktowej →

Dodaj komentarz