Kamera, akcja, start… w Bończy!

Kamera, akcja, start… w Bończy!

Młodzieżowa Rada Sołecka z Bończy w akcji. Grupa nastolatków rozpoczęła realizację projektu T. Bończa, dofinansowanego w ramach programu Działaj Lokalnie, który to projekt zakłada stworzenie  młodzieżowej telewizji lokalnej. Ważną część zadań projektowych stanowią zajęcia warsztatowe mające na celu podniesie kompetencji i zdobycie podstawowych umiejętności z zakresu pracy dziennikarskiej.  Młodzież z Bończy aktywnie i z zapałem przystąpiła do realizacji projektu i od początku czerwca spotyka się z przedstawicielami świata mediów.

Pierwsze zajęcia miały charakter warsztatów wyjazdowy. 4 czerwca młodzi dziennikarze z Bończy odwiedzili ośrodek kozienickiej telewizji lokalnej Kronika Kozienicka, gdzie mieli okazję podglądać telewizję „od kuchni”. Gospodarze chętnie opowiadali o swej pracy, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem, prezentowali studio i zaprosili młodszych kolegów do stworzenia swych pierwszych materiałów. Doskonale wyposażone kozienickie studio, które pod względem zaawansowania technicznego może konkurować z największymi stacjami telewizyjnymi w kraju, daje możliwość tworzenia w pełni profesjonalnych serwisów i przygotowywania materiałów na najwyższym poziomie. Dla młodzieży z Bończy wizyta była szansą na spotkanie oko w oko z kamerą i próba swych sił przed jej szklanym okiem. Efekty zajęć warsztatowych, w postaci krótkiego newsa, znalazły się w serwisie Kroniki Kozienickiej. Warsztaty nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc i uprzejmość dyrektora  Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka Pani Elwiry Kozłowskiej  oraz „ekipy” Kroniki Kozienickiej KDK.

Kolejne zajęcia odbyły się 22 czerwca w Świetlicy w Bończy. Poprowadził je Pan Piotr Szymaniak. Prelegent jest dziennikarzem Dziennika Gazety Prawnej, a wcześniej pracował w takich tytułach jak Życie Warszawy i Rzeczpospolita. Od 15 lat wykonuje zawód dziennikarza a od 6 zajmuje się problematyką prawną. Dwukrotnie był nominowany do nagrody Grand Press w kategorii News. Dla wchodzących w świat mediów młodych pasjonatów spotkanie z tak doświadczonym dziennikarzem prasowym było niezmiernie inspirującym i pouczającym. Pan Piotr z pasją i zaangażowaniem opowiadał o tym , jak ważny i odpowiedzialny jest zawód dziennikarza. Mówił ile satysfakcji i zadowolenia potrafi przynieść i jaką rolę  odgrywa w życiu społecznym. Opowiadał o odpowiedzialności za słowo o obowiązku rzetelności i odpowiedzialności. Podczas spotkania poruszano bardzo ważne kwestie praw obywatela i jego relacji z państwem oraz władzą. Młodzi słuchacze wyszli z warsztatów z przekonaniem, że rola, której chcą się podjąć jest naprawdę ważna i pozwoli im mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, ale wymaga prawdziwej rzetelności i maksimum zaangażowania. Zauważyli, że gazety fajnie się czyta, jednak często zapominając, że po „drugiej stornie kartki”, stoją niezwykli ludzie, którzy z chaosu informacji, wyłuskują dla nas te najbardziej istotne i starają się przekazać idee, które są dla nich ważne.

Bohaterem spotkania 25 czerwca był aktor filmowy i teatralny Robert Koszucki. Znany m.in. z seriali Na dobre i na złe, M jak miłość czy Kryminalni. Aktor szybko nawiązał kontakt z młodzieżą i zaprosił ją do wspólnej pracy nad podstawami warsztatu aktorskiego i zaznajomił z zasadami wystąpień publicznych. Uczestnicy w warsztatów aktorskich prowadzonych przez Roberta Koszuckiego mieli szanse, przyjrzeć się dokładniej projektowi, spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy i odpowiedzieć na pytania: „Po co?” i „Dlaczego?” Dowiedzieli się również, że w pracy aktora najważniejszy jest oddech. Nauczyli się, że kamera, może straszna z zewnątrz, tak naprawdę nie jest krwiożerczą bestią i praca z nią jest naprawdę wdzięczna i przyjemna.

Najbliższe zaplanowane warsztaty, to spotkanie 29 czerwca z Markiem Wilczurą – doświadczonym i cenionym fotografem przyrody. Będzie więc wyprawa w plener i próba uchwycenia piękna przyrody.

Przed członkami Młodzieżowej Rady Sołeckiej jeszcze wiele nauki i wiele spotkań z praktykami, którzy zgodzili się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zainspirować młodzież do działania. Na liście zaplanowanych warsztatów są zajęcia z fotografii, savoir vivre, historii sztuki, dziennikarstwa telewizyjnego,spotkanie z socjologami i historykami idei oraz wizyta w telewizji publicznej. Wszyscy prelegenci prowadzą zajęcia nieodpłatnie, poświęcają swój czas i dzielą się wiedzą wierząc, że warto inwestować w młodych ludzi i ich rozwój. Przed Młodzieżową Radą Sołecką ciekawe i pracowite lato, bo równocześnie z tworzeniem telewizji będą pracowali nad rozwojem swoje organizacji. Konsultanci i trenerzy Biura Obsługi Inicjatyw Społecznych zgodzili się zaangażować w to zadanie i będą wraz z młodzieżą pracować nad rozwojem kompetencji w dwu obszarach: formalnym (rola, zadania, statut, regulamin) i kompetencji komunikacyjnych, w szczególności prowadzenie spotkań, wspólne podejmowanie decyzji.

Projekt „T.Bończa” realizowany jest przez Młodzieżową Radę Sołecką z Bończy dzięki dotacji Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, którego lokalnym operatorem jest Stowarzyszenie W.A.R.K.A. a lokalnymi Partnerami: Gmina Warka, Starostwo Powiatowe w Grójcu, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o.o., DELTIMA, TRANS-MED Dariusz Witkowski.

Stowarzyszenie Made in Bończa

Udostępnij:
← Promesa na dofinansowanie zadań drogowych na Winiarach 50-lecie klubu żołnierzy Rezerwy LOK w Jaśle →

Dodaj komentarz