Gorący początek upalnego lata w Skrzynce

Gorący początek upalnego lata w Skrzynce

Wraz z nadejściem lata ożywa Skrzynka Kontaktowa, która ponownie stanęła w centrum miasta.  Ten wielofunkcyjny mebel miejski, zaprojektowany tak, aby pełnił różnorodne funkcje, jest strefą relaksu, kinem plenerowym i miejską sceną letnią. Przez całe wakacje będzie to miejsce towarzyskich spotkań, sąsiedzkich potańcówek i wieczornych koncertów, a wszystko w myśl idei przyświecającej twórcom Skrzynki, aby ożywić Warecki Rynek, tworząc przestrzeń przyjazną mieszkańcom.

Kino Plenerowe

Komedia „Love Rosie” to pierwszy film jaki można było obejrzeć w ramach Kina Plenerowego „na Skrzynce” czyli kina w Skrzynce Kontaktowej na wareckim rynku. Perypetie przyjazno-miłosne Rosie i Alexa zostały entuzjastycznie przyjęte przez widzów, którzy zgromadzili się w tym celu 14 czerwca w centrum Warki. Zrelaksowani, w wygodnych leżakach i pod parasolami „Jabłkowej Warki” mogli spędzić czas z przyjaciółmi i znajomymi w piątkowy wieczór     Wydarzenie było elementem projektu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. pt. „Wolny Rynek – mieszkańców miejsce przyjazne” dofinansowanego ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Kolejne Kino Plenerowe „na Skrzynce” odbędzie się w najbliższą niedzielę (30 czerwca) o godzinie 21.00. Wyświetlony będzie film pt. „Wielkie wesele” – nienawidzący się wzajemnie rozwiedzeni Don i Ellie muszą udawać na ślubie swojego adoptowanego syna, że wciąż są małżeństwem.

W lipcu i sierpniu odbędą się kolejne piątkowe seanse plenerowe. 12 lipca, 19 lipca, 2 sierpnia, 16 sierpnia i 30 sierpnia. Jakie filmy pokażemy? Sprawdź na www.warka24.pl/skrzynka2019

Mamrotando na gitarę i głos

W sobotę 15 czerwca w „Skrzynce Kontaktowej” na wareckim rynku odbył się pierwszy w tym sezonie koncert. Duet „Mamrotando” występujący w składzie Natalia Imbor (śpiew) i Paweł Wójcik (gitara) to młodzi, ambitni muzycy, których wspólną pasją stało się odkrywanie szerokiego spektrum możliwości, jakie kryje za sobą muzyka jazzowa. Podczas koncertu można było usłyszeć wiele standardów muzyki popularnej ubiegłego wieku, jak również powstałe niedawno soulowe kompozycje.

Powiatowy Kiermasz Rękodzieła

Ceramiczne anioły, sówki maskotki, torby ze sznurka, kwiaty z bibuły, szkatułki, haft krzyżykowy i matematyczny, obrazy akrylowe, to tylko przykłady ręcznie wyczarowanych, niepowtarzalnych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, które pojawiły się na Kiermaszu Rękodzieła w Warce 22 czerwca

Była to pierwsza impreza tego typu o zasięgu powiatowym. Na wareckim rynku, przy Skrzynce Kontaktowej, mieszkańcy i turyści mogli zobaczyć i kupić oryginalne prace wykonane przez rękodzielników i artystów. Była to również okazja do zaprezentowania się swojego dorobku – niektórzy pokazywali swe prace publicznie po raz pierwszy. Podczas imprezy rozlosowano kilkanaście nagród – ręcznych prac, które przekazali wystawcy Kiermaszu. W kiermaszu wzięli udział przedstawiciele pracowni rękodzielniczych, grup senioralnych, organizacji pozarządowych tj.:

 1. Krzysztof Kozłowski – Grupa Plastyków Ziemi Grójeckiej – obrazy o różnej tematyce
 2. Zofia Sieradzan – Klub Seniora „PoKUSa” – Różne formy decoupage, przedmioty ręcznie zdobione
 3. Grażyna Paczkowska – Klub Seniora „PoKUSa” – Różne formy decoupage, przedmioty ręcznie zdobione
 4. Zofia Piekarniak – Klub Seniora Aktywne Piaseczno – obrazy wyszywane haftem krzyżykowym
 5. Klub Seniora Aktywni Gmina Goszczyn – ozdoby i kwiaty ze wstążki satynowej i krepy
 6. Warsztat Dobrego Nastroju – zdobione skrzynki drewniane, anioły szyte z tkaniny
 7. Pracownia Ceramiczna „Z Gliny Ulepione” – wyroby ceramiczne: anioły, magnesy, ikony, kwiaty, kolczyki, zegary ceramiczne
 8. Klub „Myślę Sobie I Działam” Błędów – kwiaty z bibuły
 9. Wspólnicy – Anna i Krzysztof – drewniane kuferki, kartki z haftu matematycznego
 10. Grupa Senioralna „Starówka” – biżuteria, obrazki wykonane haftem krzyżykowym
 11. Smokfa – pracownia ceramiczna – ikony ceramiczne, rzeźby, anioły, biżuteria ceramiczna, naczynia, dekoracje
 12. Rynek Kawiarnia-Galeria – wyroby ceramiczne – ozdoby, talerzyki, magnesy, oryginalna biżuteria ceramiczna, sutasz, torby ze sznurka
 13. Szydełkowe Dziergańce – Wyroby ze sznurka bawełnianego: ozdoby, koszyczki, torby
 14. Pracownia Artystyczna Marta Górska – obrazy akrylowe

Patronat nad Wydarzeniem objął Burmistrz Warki Dariusz Gizka oraz Starosta Powiatu Grójeckiego Krzysztof Ambroziak.

Potańcówka

Walczyki, tanga, oberki i polki – w rytmach muzyki tradycyjnej bawili się mieszkańcy Warki oraz goście na potańcówce przy Skrzynce Kontaktowej. Wieczorem 22 czerwca warecki rynek żył w radosnym uniesieniu muzycznych rytmów w wykonaniu Kapeli Krzysztofa Staręgi. Z każdą chwilą przybywało więcej kochających taniec.

W skład kapeli wchodzą: Krzysztof Staręga (harmonia trzyrzędowa, wokal), Mariusz Staręga (harmonia trzyrzędowa), Henryk Kowalczyk (trąbka), Mieczysław Grudziński (saksofon) oraz Janusz Figielski (perkusja, wokal). Kapela zaczęła grać na weselach prawie 30 lat temu. W obecnym składzie gra od kilku lat. Zachwyca czystością dźwięku, pięknymi ręcznie robionymi harmoniami i graniem tak, że nogi same wyrywają się do tańca. W repertuarze marsze, walce, tanga, oberki a także rozrywkowa muzyka weselna.

Jarmark Śniadaniowy

Jarmarki Śniadaniowe to spotkania, które wpisują się na stałe w kalendarz wydarzeń na wareckim rynku. Pierwszy Jarmark odbył się rok temu, a ostatnio tj. 23 czerwca już szósty z kolei. W centrum miasta można wówczas degustować lokalne smakołyki z Wareckiego Szlaku Jabłkowego. Każde tego typu przedsięwzięcie ma swój motyw przewodni. Tym razem oferta była skierowana do dzieci.

Atrakcją były pokazy iluzjonistyczne – Pan Magiczny i Pani Ballonowa oczarowali publiczność – dzieci pochłonęła magia sztuczek, które z niespotykaną ciekawością i ekscytacją nie tylko oglądały pokaz, ale również brały aktywny udział w zabawach.

Pokaz iluzjonistyczny to tylko jedna z atrakcji, bo na dzieci czekały oczywiście wata cukrowa, gofry, owoce, naleśniki, ciasta i ciasteczka i wiele innych oferowanych przez wystawców tj.: Stowarzyszenie „Animator”, Agroturystykę Antonówka, Zajazd na Winiarach, Blue Haskap – Jagoda Kamczacka, Rynek – Kawiarnię Galerię i Stowarzyszenie „Made in Bończa”. Dzieci mogły skorzystać z dmuchańców, stoiska z zaplataniem warkoczyków i robienia tatuaży. Przy Skrzynce Kontaktowej stanęła gra edukacyjna dla dzieci w Dwa Jabłka, gdzie każdy, kto umie zagrać w kółko i krzyżyk, może się pobawić. Warto przy tej okazji wspomnieć o Partnerach miejsca i infrastrukturze bez której Jarmarki Śniadaniowe nie mogłyby być realizowane. Skrzynka Kontaktowa powstała w 2017 roku dzięki projektowi „Jabłkowa Warka” , które realizowało Partnerstwo Jabłkowej Warki, leżaki kupione zostały dzięki dofinansowaniu również w ramach Programu Lokalne Partnerstwa PAFW, Organizacji Producentów Owoców Twój Owoc oraz Funduszu Społecznego Grupy Żywiec, zieleń w donicach ufundowało Gospodarstwo Szkółkarskie Łaczuccy, grę edukacyjną ufundowała firma Dwa Jabłka. Konstrukcje, zaplecze w postaci rozkładania i składania namiotów, postawienia Skrzynki Kontaktowej i transportu zapewnia Zakład Usług Komunalnych w Warce. To tylko część Partnerów, którzy przyczyniają się do sukcesu Jarmarków których głównym organizatorem jest Dworek na Długiej i Stowarzyszenie W.A.R.K.A. To pokazuje jak ważna jest lokalna współpraca i dobry klimat do inicjatyw społecznych.

A kolejny Jarmark Śniadaniowy odbędzie się 4 sierpnia w rytmie tanga argentyńskiego.

Udostępnij:
← SpłyWarka 2019... muzyczna uczta dla miłośników piosenki poetyckiej i turystycznej! Promesa na dofinansowanie zadań drogowych na Winiarach →

Dodaj komentarz